Xfce Panel Plugins - en to ar translation catalogue (63 entries)

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ar: إضافة المجسات المساعدة:
    يبدو أن هناك مشكلة في قراءة قيمة المجس.
    لا يمكن ضمان الإجراء المناسب.

en: No sensors selected!
ar: لم تحدّد أيّة مجسات!

en: UI style:
ar: نمط واجهة المستخدم:

en: _text
ar: _نص

en: _progress bars
ar: _شريط التقدم

en: Show _labels
ar: عرض_المسميات

en: _Show title
ar: _أظهر العناوين

en: _Number of text lines:
ar: _عدد أسطر النص:

en: F_ont size:
ar: حجم الخط:

en: x-small
ar: صغير جداً

en: small
ar: صغير

en: medium
ar: متوسّط

en: large
ar: كبير

en: x-large
ar: كبير جداً

en: F_ont:
ar: خط:

en: Show _Units
ar: إظهار _الوحدات

en: Small horizontal s_pacing
ar: مسافات أفقية صغيرة

en: Suppress messages
ar: منع الرسائل

en: E_xecute on double click:
ar: تنفيذ عند النقر المزدوج:

en: _View
ar: _عرض

en: _Miscellaneous
ar: _متنوع

en: Sensors Plugin
ar: ملحق المجسات

en: Properties
ar: خصائص

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ar: يمكنك تغيير خصائص المجسات مثل الاسم، والألوان، وقيمة الحد الأدنى/الحد الأقصى بالنقر المزدوج فوق الإدخال أو تحرير المحتوى، والضغط على "العودة" أو اختيار حقل مختلف.

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ar: الأقراص الثابتة

en: ACPI v%s zones
ar: مناطق ACPI v%s

en: <Unknown>
ar: <غير معروف>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ar: درجة حرارة القرص الصلب S.M.A.R.T

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ar: "درجة حرارة القرص الصلب" لم يتم تنفيذه بشكل صحيح، بالرغم من أنه قابل للتنفيذ. غالباً يكون هذا بسبب الأقراص التي تتطلب امتيازات الجذر، و "وقارء درجة حرارة القرص الصلب" لم يتم إطلاقة بصلاحية الجذر.
    
    الحل السهل ولكنه خطير تشغيل "chmod u+s %s" كمستخدم جذر وإعادة تشغيل هذا البرنامج المساعد أو لوحته.
    
    استدعاء "%s" يعطي الخطأ التالي:
    %s
    مع إرجاع قيمة %d.

en: Suppress this message in future
ar: عدم إظهار هذه الرسالة في المستقبل

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ar: حدث خطأ عند تنفيذ "%s":
    %s

en: LM Sensors
ar: مجسات LM

en: Error: Could not connect to sensors!
ar: خطأ: تعذر الاتصال بالمجسات!

en: Sensors Plugin Failure
ar: فشل ملحق أجهزة المجسات

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في قراءة قيمة المجس.
    لا يمكن ضمان الإجراء المناسب.

en: Sensors t_ype:
ar: نوع المجسات:

en: Description:
ar: الوصف:

en: U_pdate interval (seconds):
ar: فاصل التحديث الزمني (بالثواني):

en: Name
ar: إسم

en: Value
ar: قيمة

en: Show
ar: إظهار

en: Color
ar: لون

en: Min
ar: الأدنى

en: Max
ar: الحد الأقصى

en: Temperature scale:
ar: مقياس درجة الحرارة:

en: _Celsius
ar: _مئوي

en: _Fahrenheit
ar: _فهرنهايت

en: _Sensors
ar: _مجسات

en: No sensors found!
ar: لم يتم العثور على مجسات!

en: %.0f °F
ar: %.0f °ف

en: %.0f °C
ar: %.0f °م

en: off
ar: متوقف

en: on
ar: يعمل

en: %.0f rpm
ar: %.0f لفة في الدقيقة

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ar: أجهزة استشعار Xfce4 %s
    نشر هذا البرنامج تحت رخصة GPL v2.
    يمكن الاطلاع على نص الترخيص داخل أرشيف المصدر للبرنامج أو تحت/usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 أو في http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
ar: Xfce4 مجسات %s

en: _Overview
ar: _نظرة عامة

en: _Tachometers
ar: _آلات قياس سرعة الدوران

en: Sensors Viewer
ar: عارض المجسات

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ar: عارض المجسات:
    يبدو أن هناك مشكلة في قراءة قيمة المجس.
    لا يمكن ضمان الإجراء المناسب.

en: Sensor Viewer
ar: عارض المجس

en: Show sensor values.
ar: إظهار قيم المجس.

en: Sensor Values Viewer
ar: عارض قيم المجس
