Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (76 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
da: <span><b>Sensorer</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
da: Sensorer-plugin:
    Det lader til, at der var problemer med at læse værdien af en sensorfunktion.
    Der er ingen garanti for at det virker korrekt hvis du fortsætter.

en: No sensors selected!
da: Ingen sensorer valgt!

en: UI style:
da: Brugerfladens stil:

en: _text
da: _tekst

en: _progress bars
da: _Forløbsbjælker

en: _tachos
da: _tachometre

en: Show _labels
da: Vi_s etiketter

en: _Automatic bar colors
da: _Automatiske farvebjælker

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
da: Hvis den er aktiveret, så afhænger farvebjælkerne af deres værdier (normal, høj, meget høj).
    Hvis den er deaktiveret, så bruger bjælkerne de brugerdefinerede sensorfarver.
    Hvis en bestemt brugerdefinerede farve ikke er angivet, så hentes bjælkens farve fra den nuværende brugerfladestil.

en: _Show title
da: Vi_s titel

en: _Number of text lines:
da: _Antal tekstlinjer:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
da: _Dæk alle panelrækker/-kolonner

en: F_ont size:
da: _Størrelse på skrifttype:

en: x-small
da: ekstra lille

en: small
da: lille

en: medium
da: mellem

en: large
da: stor

en: x-large
da: ekstra stor

en: F_ont:
da: _Skrifttype:

en: Show _Units
da: Vis _enheder

en: Small horizontal s_pacing
da: Lille vandret _mellemrum

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
da: Alfaværdi for tachometerets farve:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
da: Værdi for tachometerets farve:

en: Suppress messages
da: Undertryk meddelelser

en: Suppress tooltip
da: Undertryk værktøjstip

en: E_xecute on double click:
da: Kø_r ved dobbeltklik:

en: _View
da: _Visning

en: UI style options
da: Valgmuligheder for brugerfladens stil

en: _Miscellaneous
da: _Diverse

en: Sensors Plugin
da: Sensorer-plugin

en: Properties
da: Egenskaber

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
da: Du kan ændre egenskaberne for en funktion såsom navn, farver, minimum-/maksimumværdier ved at dobbeltklikke på indtastningen, redigere indholdet og trykke på "Retur" eller vælge et andet felt.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
da: Vis sensorværdier fra LM-sensorer, ACPI, harddiske, NVIDIA

en: Copyright (c) 2004-2021
da: Ophavsret (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
da: Harddiske

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
da: Strøm

en: Voltage
da: Spænding

en: ACPI v%s zones
da: ACPI v%s zoner

en: <Unknown>
da: <Ukendt>

en: NVIDIA GPU core temperature
da: Temperatur for NVIDIA GPU-kerne

en: Don't show this message again
da: Vis ikke meddelelsen igen

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
da: Temperaturer for S.M.A.R.T.-harddisk

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
da: "hddtemp" blev ikke kørt korrekt, selvom den er kørbar. Det skyldes sandsynligvis, at diskene kræver root-tilladelser for at læse deres temperaturer, og at "hddtemp" ikke er setuid root.
    
    En let ufin løsning er at køre "chmod u+s %s" som root-bruger og genstarte pluginet eller dets panel.
    
    Kald af "%s" gav følgende fejl:
    %s
    med returværdien %d.

en: Suppress this message in future
da: Undertryk meddelelsen fremover

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af "%s":
    %s

en: LM Sensors
da: LM-sensorer

en: Error: Could not connect to sensors!
da: Fejl: Kunne ikke oprette forbindelse til sensorer!

en: Sensors Plugin Failure
da: Sensorer-plugin mislykkedes

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
da: Det lader til, at der var problemer med at læse værdien af en sensorfunktion.
    Der er ingen garanti for at det virker korrekt hvis du fortsætter.

en: Sensors t_ype:
da: Sensor_type:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: U_pdate interval (seconds):
da: O_pdateringsinterval (sekunder):

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: Show
da: Vis

en: Color
da: Farve

en: Min
da: Min.

en: Max
da: Maks.

en: Temperature scale:
da: Temperaturskala:

en: _Sensors
da: _Sensorer

en: No sensors found!
da: Fandt ingen sensorer!

en: off
da: slukket

en: on
da: tændt

en: %.0f rpm
da: %.0f o/m

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
da: Xfce4 Sensorer %s 
    Dette program er udgivet under GPL v2.
    Licensteksten kan findes i programmets kildearkiv eller under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 eller på http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
da: Xfce4 Sensorer %s
    Viser information om dine hardwaresensorer, ACPI-status, harddisktemperaturer og Nvidia GPU'ers temperatur.
    Sammendrag: 
      xfce4-sensors [tilvalg]
    hvor [tilvalg] er en af følgende:
      -h, --help    Udskriv denne hjælp-dialog.
      -l, --license Udskriv licensinformation.
      -V, --version Udskriv versionsinformation.
    
    Dette program er udgivet under GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
da: Xfce4 Sensorer %s

en: _Overview
da: _Overblik

en: _Tachometers
da: _Tachometre

en: Sensors Viewer
da: Sensorfremviser

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
da: Sensorfremviser:
    Det lader til, at der var problemer med at læse værdien af en sensorfunktion.
    Der er ingen garanti for at det virker korrekt hvis du fortsætter.

en: Sensor Viewer
da: Sensorfremviser

en: Show sensor values.
da: Vis sensorværdier.

en: Sensor Values Viewer
da: Fremvisning af sensorværdier

en: Sensor plugin
da: Sensor-plugin
