Xfce Panel Plugins - en to de translation catalogue (73 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
de: <span><b>Sensoren</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
de: Sensormodul:
    Anscheinend gab es ein Problem beim Auslesen eines Wertes.
    Sauberes Weiterlaufen kann nicht gewährleistet werden.

en: No sensors selected!
de: Keine Sensoren ausgewählt!

en: UI style:
de: Darstellung:

en: _text
de: Te_xt

en: _progress bars
de: _Balken

en: _tachos
de: _Tachoanzeigen

en: Show _labels
de: _Beschriftungen anzeigen

en: _Automatic bar colors
de: _Automatische Balkenfarben

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
de: Wenn aktiviert, hängen die Balkenfarben von ihren Werten ab (normal, hoch, sehr hoch).
    Wenn deaktiviert, verwenden die Balken die benutzerdefinierten Sensorfarben.
    Wenn eine bestimmte benutzerdefinierte Sensorfarbe nicht spezifiziert ist,
    wird die Balkenfarbe aus dem aktuellen UI-Stil abgeleitet.

en: _Show title
de: T_itel anzeigen

en: _Number of text lines:
de: A_nzahl der Textzeilen:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
de: Alle Leistenzeilen/-spalten _bedecken

en: F_ont size:
de: Sc_hriftgröße:

en: x-small
de: extra-klein

en: small
de: klein

en: medium
de: normal

en: large
de: groß

en: x-large
de: extra-groß

en: F_ont:
de: Sc_hrift:

en: Show _Units
de: _Einheiten anzeigen

en: Small horizontal s_pacing
de: K_leine horizontale Abstände

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
de: Tachofarbe Alpha-Wert:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
de: Tachofarbwert:

en: Suppress messages
de: Nachrichtendialoge _unterbinden

en: Suppress tooltip
de: Kurzinfo unterdrücken

en: E_xecute on double click:
de: Bei _Doppelklick ausführen:

en: _View
de: _Aussehen

en: UI style options
de: Darstellungsoptionen

en: _Miscellaneous
de: S_onstige Einstellungen

en: Sensors Plugin
de: Sensormodul

en: Properties
de: Eigenschaften

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
de: Die Eigenschaften eines Merkmals wie Name, Farbe, Minimum/Maximum können verändert werden, indem man den Eintrag doppelklickt, den Inhalt ändert und »Eingabe« drückt oder ein anderes Feld wählt.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
de: Zeigt Sensorwerte von LM sensors, ACPI, Festplatten und NVIDIA an.

en: Copyright (c) 2004-2021
de: Urheberrecht (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
de: Festplatten

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
de: Leistung

en: Voltage
de: Spannung

en: ACPI v%s zones
de: ACPI-v%s-Zonen

en: <Unknown>
de: <Unbekannt>

en: NVIDIA GPU core temperature
de: Nvidia-GPU-Kerntemperatur

en: Don't show this message again
de: Diese Meldung nicht mehr anzeigen

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
de: S.M.A.R.T.-Festplattentemperaturen

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
de: »hddtemp« wurde nicht ordnungsgemäß ausgeführt, obwohl es ausführbar ist. Das liegt wahrscheinlich daran, dass zum Auslesen der Festplatteninformation die Rechte des Systemverwalters nötig sind, bei »hddtemp« aber nicht das Setuid-Bit eingestellt ist.
    
    Eine einfache aber unsaubere Lösung ist, »chmod u+s %s« als Systemverwalter auszuführen und das Sensormodul oder die Leiste neu zu starten.
    
    Der Aufruf »%s« führte zu folgendem Fehler:
    %s
    mit einem Rückgabewert von %d.

en: Suppress this message in future
de: Diese Nachricht nicht mehr zeigen

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
de: Ein Fehler hat sich beim Ausführen von »%s« ereignet:
    %s

en: LM Sensors
de: LM-Sensoren

en: Error: Could not connect to sensors!
de: Fehler: Zu den Sensoren konnte keine Verbindung aufgebaut werden!

en: Sensors Plugin Failure
de: Sensormodulfehler

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
de: Anscheinend gab es ein Problem beim Auslesen eines Wertes.
    Sauberes Weiterlaufen kann nicht gewährleistet werden.

en: Sensors t_ype:
de: Sensort_yp:

en: Description:
de: Beschreibung:

en: U_pdate interval (seconds):
de: A_uffrischungsintervall (Sekunden):

en: Value
de: Wert

en: Show
de: Anzeigen

en: Color
de: Farbe

en: Temperature scale:
de: Temperaturskala:

en: _Sensors
de: _Sensoren

en: No sensors found!
de: Keine Sensoren gefunden!

en: off
de: aus

en: on
de: an

en: %.0f rpm
de: %.0f U/min

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
de: Xfce4-Sensoren %s
    Dieses Programm ist unter der GPL v2 veröffentlicht.
    Die Lizenzbedingungen können innerhalb des Quelltextarchivs oder unter usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 oder unter http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt gefunden werden

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
de: Xfce4-Sensoren %s
    Zeigt Informationen über Ihre Gerätesensoren, den ACPI-Status, Festplattentemperaturen und die Temperatur von Nvidia-Grafikkarten an.
    Aufruf: 
      xfce4-sensors [Option]
    wobei [Option] eine der folgenden ist:
      -h, --help    Diesen Hilfedialog anzeigen
      -l, --license Lizenzinformationen ausgeben
      -V, --version Versionsinformation ausgeben
    
    Dieses Programm erscheint unter der »GPL v2«.

en: Xfce4 Sensors %s
de: Xfce4-Sensoren %s

en: _Overview
de: Ü_bersicht

en: _Tachometers
de: _Tachoanzeigen

en: Sensors Viewer
de: Sensorbetrachter

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
de: Sensorbetrachter:
    Anscheinend gab es ein Problem beim Auslesen eines Wertes.
    Sauberes Weiterlaufen kann nicht gewährleistet werden.

en: Sensor Viewer
de: Sensorbetrachter

en: Show sensor values.
de: Sensorwerte erkannter Sensoren überwachen.

en: Sensor Values Viewer
de: Betrachter für Sensorwerte

en: Sensor plugin
de: Sensormodul
