Xfce Panel Plugins - en to fi translation catalogue (65 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
fi: <span><b>Anturit</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fi: Anturiliitännäinen:
    Ilmeisesti anturin arvon lukeminen ei onnistunut.
    Sovellus ei välttämättä toimi oikein.

en: No sensors selected!
fi: Antureita ei valittu!

en: UI style:
fi: Käyttöliittymän tyyli:

en: _text
fi: _Teksti

en: _progress bars
fi: _Palkit

en: _tachos
fi: _Analogimittarit

en: Show _labels
fi: Näytä ni_mikkeet

en: _Show title
fi: _Näytä otsikko

en: _Number of text lines:
fi: Teksti_rivien määrä:

en: F_ont size:
fi: _Fontin koko:

en: x-small
fi: Hyvin pieni

en: small
fi: Pieni

en: medium
fi: Keskikokoinen

en: large
fi: Suuri

en: x-large
fi: Hyvin suuri

en: F_ont:
fi: _Fontti:

en: Show _Units
fi: Näytä _yksiköt

en: Small horizontal s_pacing
fi: Tiivistä _vaakasuunnassa

en: Suppress messages
fi: Älä näytä viestejä

en: E_xecute on double click:
fi: S_uorita, kun kuvaketta
    kaksoisnapsautetaan:

en: _View
fi: _Näytä

en: UI style options
fi: Käyttöliittymän tyyliasetukset

en: _Miscellaneous
fi: Se_kalaiset

en: Sensors Plugin
fi: Anturiliitännäinen

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
fi: Voit muokata kohteen ominaisuuksia kuten sen nimeä, väriä sekä ala- ja ylärajaa kaksoisnapsauttamalla kenttää, muokkaamalla sen sisältöä ja painamalla enter tai valitsemalla toisen kentän.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
fi: Näytä anturiarvoja LM-antureista, ACPI:sta, kiintolevyistä ja NVIDIA:lta

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
fi: Kiintolevyt

note: Note for translators: As some laptops have several batteries such as the T440s, there might be some perturbation with the battery name here and BAT0/BAT1 for power/voltage. So we prepend BAT0/1 to the battery name as well, with the result being something like "BAT1 - 45N1127". Users can then rename 
en: %s - %s
fi: %s-%s

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
fi: Virta

en: Voltage
fi: Jännite

en: ACPI v%s zones
fi: ACPI versio %s vyöhykkeet

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
fi: S.M.A.R.T. -kiintolevylämpötilat

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
fi: Komentoa "hddtemp" ei suoritettu oikein, vaikka se on suoritettavissa. Tämä johtuu todennäköisesti siitä, että levyjen lämpötilojen lukemiseen tarvitaan pääkäyttäjän oikeudet, mutta komentoa "hddtemp" ei suoriteta pääkäyttäjänä.
    
    Helppo mutta mahdollisesti ongelmallinen ratkaisu on suorittaa komento "chmod u+s %s" pääkäyttäjänä ja käynnistää tämä liitännäinen tai sen paneeli uudelleen.
    
    Komento "%s" antoi seuraavan virheen:
    %s
    ja palautti arvon %d.

en: Suppress this message in future
fi: Älä näytä tätä viestiä jatkossa

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
fi: Virhe suoritettaessa komentoa "%s":
    %s

en: LM Sensors
fi: LM-anturit

en: Error: Could not connect to sensors!
fi: Virhe: Antureihin ei voi yhdistää!

en: Sensors Plugin Failure
fi: Anturiliitännäisen virhe

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fi: Ilmeisesti anturin arvon lukeminen ei onnistunut.
    Sovellus ei välttämättä toimi oikein.

en: Sensors t_ype:
fi: Antureiden _tyyppi:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: U_pdate interval (seconds):
fi: _Päivitysväli (sekunneissa):

en: Name
fi: Nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Show
fi: Näytä

en: Color
fi: Väri

en: Min
fi: Alaraja

en: Max
fi: Yläraja

en: Temperature scale:
fi: Lämpötilan yksikkö:

en: _Sensors
fi: _Anturit

en: No sensors found!
fi: Antureita ei löytynyt!

en: off
fi: pois päältä

en: on
fi: päällä

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
fi: Xfce4-anturit %s
    Julkaistu GPL-lisenssin versiolla 2.
    Lisenssiehdot löytyvät sovelluksen lähdekoodipaketista, tiedostosta /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 tai osoitteesta http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
fi: Xfce4-anturit %s

en: _Overview
fi: _Yleisnäkymä

en: _Tachometers
fi: _Analogimittarit

en: Sensors Viewer
fi: Anturien näyttäjä

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fi: Anturien näyttäjä:
    Ilmeisesti anturin arvon lukeminen ei onnistunut.
    Sovellus ei välttämättä toimi oikein.

en: Sensor Viewer
fi: Anturien näyttäjä

en: Show sensor values.
fi: Näyttää laiteanturien arvot

en: Sensor Values Viewer
fi: Anturin arvojen näyttäjä

en: Sensor plugin
fi: Anturiliitännäinen
