Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (72 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
fr: <span><b>Capteurs</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fr: Greffon Capteurs :
    Il semblerait que la valeur d’un capteur n’ait pas été correctement lue.
    Le résultat de l’opération ne peut être garanti.

en: No sensors selected!
fr: Aucun capteur sélectionné !

en: UI style:
fr: Style de l’interface :

en: _text
fr: t_exte

en: _progress bars
fr: _barres de progression

en: _tachos
fr: _tachymètres

en: Show _labels
fr: Affi_cher les étiquettes

en: _Automatic bar colors
fr: Couleurs des barres _automatiques

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
fr: Si activé, les couleurs des barres dépendent de leurs valeurs (normal, élevé, très élevé).
    Si désactivée, les barres utilisent les couleurs du capteur définies par l'utilisateur.
    Si une couleur de capteur définie par l'utilisateur n'est pas spécifiée,
    la couleur de la barre est dérivée du style d'interface utilisateur actuel.

en: _Show title
fr: Affi_cher le titre

en: _Number of text lines:
fr: _Nombre de lignes de texte :

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
fr: _Couvrir toutes les lignes / colonnes du tableau de bord

en: F_ont size:
fr: Taille de la _police :

en: x-small
fr: très petite

en: small
fr: petite

en: medium
fr: moyenne

en: large
fr: grande

en: x-large
fr: très grande

en: F_ont:
fr: P_olice :

en: Show _Units
fr: Afficher les _unités

en: Small horizontal s_pacing
fr: Faible e_spacement horizontal

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
fr: Valeur alpha de la couleur du tachy :

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
fr: Valeur de la couleur de la tachy :

en: Suppress messages
fr: Supprimer les messages

en: Suppress tooltip
fr: Supprimer l’info-bulle

en: E_xecute on double click:
fr: E_xécuter sur un double-clic :

en: _View
fr: _Affichage

en: UI style options
fr: Options du style UI

en: _Miscellaneous
fr: _Divers

en: Sensors Plugin
fr: Greffon Capteurs

en: Properties
fr: Propriétés

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
fr: Vous pouvez modifier les caractéristiques d’une fonctionnalité comme son nom, ses couleurs ou sa valeur min/max. Double-cliquez sur l’entrée, modifiez son contenu et appuyez sur « Entrée » ou sélectionnez un autre champ.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
fr: Afficher les valeurs de capteur à partir des capteurs LM, ACPI, disques durs, NVIDIA

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
fr: Disques durs

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
fr: Alimentation

en: ACPI v%s zones
fr: Zones ACPI v%s

en: <Unknown>
fr: <Inconnu>

en: NVIDIA GPU core temperature
fr: Température du cœur du GPU NVIDIA

en: Don't show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
fr: Températures S.M.A.R.T du disque dur

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
fr: Bien qu’il soit exécutable, « hddtemp » n’a pas été correctement exécuté. Cela provient certainement du fait que les disques exigent des privilèges administrateur, que « hddtemp » ne possède pas, pour accéder à leur température.
    
    Une solution simple, mais peu orthodoxe, consiste à exécuter la commande « chmod u+s %s » en tant qu’administrateur et relancer le greffon ou son tableau de bord.
    
    Appeler « %s » a donné l’erreur suivante :
    %s
    avec une valeur de retour de %d.

en: Suppress this message in future
fr: Ne plus afficher ce message

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’exécution de « %s » :
    %s

en: LM Sensors
fr:  Capteurs LM

en: Error: Could not connect to sensors!
fr: Erreur : impossible de se connecter aux capteurs !

en: Sensors Plugin Failure
fr: Défaillance du greffon Capteurs

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fr: Il semblerait que la valeur d’un capteur n’ait pas été correctement lue.
    Le résultat de l’opération ne peut être garanti.

en: Sensors t_ype:
fr: T_ype de capteurs :

en: Description:
fr: Description :

en: U_pdate interval (seconds):
fr: _Intervalle d’actualisation (secondes) :

en: Name
fr: Nom

en: Value
fr: Valeur

en: Show
fr: Afficher

en: Color
fr: Couleur

en: Temperature scale:
fr: Échelle de température :

en: _Sensors
fr: _Capteurs

en: No sensors found!
fr: Aucun capteur trouvé !

en: off
fr: inactif

en: on
fr: actif

en: %.0f rpm
fr: %.0f tr/min

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
fr: Capteurs Xfce4 %s
    Ce programme est publié sous la licence GPL v2.
    Le texte de la licence peut être trouvé à l’intérieur de l’archive source du programme ou dans /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 ou à http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
fr: Capteurs Xfce4 %s
    Affiche des informations relatives à vos capteurs matériels, l’état ACPI, les températures de disque dur et la température des GPU Nvidia.
    Synopsis : 
      xfce4-sensors [option]
    où [option] est un ou plusieurs des choix suivants :
      -h, --help    Affiche cette aide.
      -l, --license Affiche les informations de licence.
      -V, --version Affiche les informations de version.
    
    Ce programme est publié sous la GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
fr: Capteurs Xfce4 %s

en: _Overview
fr: _Présentation

en: _Tachometers
fr: _Tachymètres

en: Sensors Viewer
fr: Visionneur de capteurs

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
fr: Visionneur de capteurs :
    Il semblerait que la valeur d’un capteur n’ait pas été correctement lue.
    Le résultat de l’opération ne peut être garanti.

en: Sensor Viewer
fr: Visionneur de capteur

en: Show sensor values.
fr: Afficher les valeurs du capteur.

en: Sensor Values Viewer
fr: Visionneur des valeurs de capteurs

en: Sensor plugin
fr: Greffon Capteurs
