Xfce Panel Plugins - en to he translation catalogue (76 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
he: <span><b>חיישנים</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
he: תוסף חיישנים:
    נראה שהיתה בעיה בקריאת ערך אופייני של חיישן.
    לא ניתן להבטיח התקדמות נאותה.

en: No sensors selected!
he: לא נבחרו חיישנים!

en: UI style:
he: סגנון ממשק משתמש:

en: _text
he: _טקסט

en: _progress bars
he: _סרגלי התקדמות

en: _tachos
he: _מדי מהירות

en: Show _labels
he: הצג _תוויות

en: _Automatic bar colors
he: צבעי סרגל _אוטומטיים

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
he: אם מופעלת, צבעי סרגל תלויים בערכים שלהם (רגיל, גבוה, גבוה מאוד).
    אם כבויה, סרגלים משתמשים בצבעי חיישנים מוגדרים על ידי המשתמש.
    אם צבע חיישן מוגדר משתמש מסוים אינו מוגדר,
    צבע הסרגל מוגדר מסגנון ממשק המשתמש הנוכחי.

en: _Show title
he: _הצג שם

en: _Number of text lines:
he: _מספר שורות טקסט:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
he: _כסה את כל שורות/עמודות הלוח

en: F_ont size:
he: גודל ג_ופן:

en: x-small
he: קטן מאוד

en: small
he: קטן

en: medium
he: בינוני

en: large
he: גדול

en: x-large
he: גדול מאוד

en: F_ont:
he: ג_ופן:

en: Show _Units
he: הצג _יחידות

en: Small horizontal s_pacing
he: ר_יווח אופקי קטן

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
he: ערך אלפא של צבע טכו:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
he: ערך צבע טכו:

en: Suppress messages
he: הסתר מסרים

en: Suppress tooltip
he: הסתר טיפ עזר

en: E_xecute on double click:
he: ב_צע בקליק כפול:

en: _View
he: ת_צוגה

en: UI style options
he: אפשרויות סגנון ממשק משתמש

en: _Miscellaneous
he: _שונות

en: Sensors Plugin
he: תוסף חיישנים

en: Properties
he: מאפיינים

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
he: אתה יכול לשנות תכונות מאפיין כמו שם, צבעים, ערכי מינימום/מקסימום ע"י ביצוע קליק כפול בערך, עריכת התוכן, ולחיצה על "חזור" או בחירת שדה אחר.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
he: הצג ערכי חיישן מחיישני LM, ACPI, כוננים קשיחים, NVIDIA

en: Copyright (c) 2004-2021
he: כל הזכויות שמורות (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
he: כוננים קשיחים

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
he: חשמל

en: Voltage
he: מתח

en: ACPI v%s zones
he: ACPI v%s אזורי

en: NVIDIA GPU core temperature
he: NVIDIA GPU טמפרטורת ליבה

en: Don't show this message again
he: אל תציג הודעה זו שוב

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
he: טמפרטורות כונן קשיח S.M.A.R.T.

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
he: "hddtemp" לא הופעל נכון, למרות שהוא בר הפעלה. זה ככל הנראה בגלל שהכוננים דורשים זכויות משתמש-על לקריאת הטמפרטורה שלהם, ו-"hddtemp" לא setuid משתמש-על.
    
    פתרון קל אבל מלוכלך הוא להריץ "chmod u+s %s" כמשתמש-על ולאתחל את התוסף הזה או את הפאנל שלו.
    
    קריאה ל-"%s" נתנה את השגיאה הבאה:
    %s
    עם ערך חזרה של %d.

en: Suppress this message in future
he: הסתר מסר זה בעתיד

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
he: אירעה שגיאה בעת ביצוע "%s": 
    %s

en: LM Sensors
he: חיישני LM

en: Error: Could not connect to sensors!
he: שגיאה: לא יכול להתחבר לחיישנים!

en: Sensors Plugin Failure
he: כשל תוסף חיישנים

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
he: נראה שהיתה בעיה בקריאת ערך אופייני של חיישן.
    לא ניתן להבטיח התקדמות נאותה.

en: Sensors t_ype:
he: ס_וג חיישנים:

en: Description:
he: תיאור:

en: U_pdate interval (seconds):
he: מרווח ע_דכון (שניות):

en: Name
he: שם

en: Value
he: ערך

en: Show
he: הצג

en: Color
he: צבע

en: Min
he: מינימום

en: Max
he: מקסימום

en: Temperature scale:
he: סקאלת טמפרטורה:

en: _Celsius
he: _צלסיוס

en: _Fahrenheit
he: _פרנהייט

en: _Sensors
he: _חיישנים

en: No sensors found!
he: לא נמצאו חיישנים!

en: off
he: מכובה

en: on
he: דלוק

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
he: חיישני Xfce4 %s 
    תוכנה זו פורסמה תחת GPL v2.
    ניתן למצוא את טקסט הרישיון בתוך ארכיון המקור של התוכנה או ב- /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 או ב-http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
he: Xfce4 חיישנים %s
    מציג מידע על חיישני החומרה שלך, סטטוס ACPI, טמפרטורות כונן קשיח וטמפרטורת יחידת עיבוד גרפי Nvidia.
    תקציר:
    xfce4-sensors [option]
    כאשר [option] היא אחת מהבאים:
    -h, --help הדפס דו־שיח עזרה זה.
    -l, --license הדפס מידע רשיון.
    -V, --version הדפס מידע גרסה.
    
    תוכנית זו מפורסמת תחת GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
he: חיישני Xfce4 %s

en: _Overview
he: _סקירה

en: _Tachometers
he: _מדי מהירות

en: Sensors Viewer
he: מציג חיישנים

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
he: מציג חיישנים:
    נראה שהיתה בעיה בקריאת ערך אופייני של חיישן.
    לא ניתן להבטיח התקדמות נאותה.

en: Sensor Viewer
he: מציג חיישן

en: Show sensor values.
he: הצג ערכי חיישן.

en: Sensor Values Viewer
he: מציג ערכי חיישן

en: Sensor plugin
he: תוסף חיישן
