Xfce Panel Plugins - en to hr translation catalogue (69 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
hr: <span><b>Senzori</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
hr: Priključak za senzore:
    Postoji problem pri čitanju vrijednosti senzora.
    Pravilan nastavak nije garantiran.

en: No sensors selected!
hr: NIjedan senzor nije odabran!

en: UI style:
hr: UI stil:

en: _text
hr: _tekst

en: _progress bars
hr: _trake napretka

en: _tachos
hr: _tahometri

en: Show _labels
hr: Pokazuj _natpise

en: _Show title
hr: _Pokaži naslov

en: _Number of text lines:
hr: _Broj redaka teksta:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
hr: _Prekrij sve retke/stupce ploče

en: F_ont size:
hr: V_eličina fonta:

en: x-small
hr: x-mali

en: small
hr: mali

en: medium
hr: srednji

en: large
hr: veliki

en: x-large
hr: x-veliki

en: Show _Units
hr: Pokaži _jedinice

en: Small horizontal s_pacing
hr: Mali vodoravni r_azmak

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
hr: Alfa vrijednost boje pokazivača:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
hr: Vrijednost boje pokazivača:

en: Suppress messages
hr: Potisni poruke

en: Suppress tooltip
hr: Potisni oblačić

en: E_xecute on double click:
hr: I_zvrši nakon dvostrukog klika:

en: _View
hr: _Pogled

en: UI style options
hr: Opcije UI stila

en: _Miscellaneous
hr: _Razno

en: Sensors Plugin
hr: Priključak senzora

en: Properties
hr: Svojstva

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
hr: Svojstva značajki mjenjajte tako da dva puta kliknete na liniju, zatim uredite sadržaj i pritisnite Enter ili izaberite drugo polje.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
hr: Pokazuje vrijednosti senzora LM senzora, ACPI senzora, tvrdih diskova, NVIDIA uređaja

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
hr: Tvrdi diskovi

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
hr: Snaga

en: Voltage
hr: Naponi

en: ACPI v%s zones
hr: ACPI v%s zone

en: <Unknown>
hr: <Nepoznato>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
hr: S.M.A.R.T. temperature tvrdih diskova

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
hr: "hddtemp" nije pravilno izvršen iako je izvršan. Ovo se vjerojatno događa zato što su diskovima potrebne root privilegije za čitanje temperature, a "hddtemp" nema te privilegije.
    
    Lakši i prljaviji način je da izvršite "chmod u+s %s" naredbu kao root korisnik i ponovno pokrenete dodatak.
    
    Pozivanje "%s" dalo je slijedeću grešku:
    %s
    s povratnom vrijednosti %d.

en: Suppress this message in future
hr: Potisni ovu poruku u budućnosti

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
hr: Došlo oje do greške pri izvršavanju "%s":
    %s

en: LM Sensors
hr: LM senzori

en: Error: Could not connect to sensors!
hr: Greška: Neuspjelo povezivanje sa senzorima!

en: Sensors Plugin Failure
hr: Dodatak za senzore neuspješan

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
hr: Postoji problem pri čitanju vrijednosti senzora.
    Pravilan nastavak nije garantiran.

en: Sensors t_ype:
hr: T_ip senzora:

en: Description:
hr: Opis:

en: U_pdate interval (seconds):
hr: I_nterval ažuriranja (sekunde):

en: Name
hr: Ime

en: Value
hr: Vrijednost

en: Show
hr: Pokaži

en: Color
hr: Boja

en: Max
hr: Maks

en: Temperature scale:
hr: Temperaturna skala:

en: _Celsius
hr: _Celzijus

en: _Sensors
hr: _Senzori

en: No sensors found!
hr: NIsu nađeni senzori!

en: off
hr: isključeno

en: on
hr: uključeno

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
hr: Xfce4 Snzori %s
    Ovaj program je izdan pod GPL v2 licencom.
    Sadržaj licence možete pronaći unutar izvornog koda programa ili u /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 ili na http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
hr: Xfce4 Sensors %s
    Prikazuje informacije senzora hardvera, ACPI status, harddisk temperature I Nvidia GPU temperature.
    Sinopsis: 
      xfce4-sensors [opcija]
    gdje je [opcija] nešto od sljedećeg:
      -h, --help    Prikaži okvir s pomoći.
      -l, --license Prikaži informacije o licenci.
      -V, --version Prikaži informacije o verziji.
    
    Ovaj program je objavljen pod GPL v2 licencom.

en: Xfce4 Sensors %s
hr: Xfce4 senzori %s

en: _Overview
hr: _Pregled

en: _Tachometers
hr: _Tahometri

en: Sensors Viewer
hr: Preglednik senzora

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
hr: Preglednik senzora:
    Postoji problem pri čitanju vrijednosti senzora.
    Pravilan nastavak nije garantiran.

en: Sensor Viewer
hr: Preglednik senzora

en: Show sensor values.
hr: Pokaži vrijednosti senzora.

en: Sensor Values Viewer
hr: Preglednik vrijednosti senzora

en: Sensor plugin
hr: Priključak senzora
