Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (75 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
id: <span><b>Sensor</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
id: Plugin Sensor:
    Kelihatannya terdapat masalah saat membaca nilai fitur sensor.
    Eksekusi yang normal tidak dapat dijamin.

en: No sensors selected!
id: Tak ada sensor yang dipilih!

en: UI style:
id: Gaya UI:

en: _text
id: _teks

en: _progress bars
id: _batang progres

en: _tachos
id: _tachometer

en: Show _labels
id: Tampilkan _label

en: _Automatic bar colors
id: _Warna bilah otomatis

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
id: Jika diaktifkan, warna bilah akan bergantung pada nilainya (normal, tinggi, sangat tinggi).
    Jika dinonaktifkan, bilah akan menggunakan warna sensor yang ditentukan pengguna.
    Jika ada warna sensor yang ditentukan pengguna yang warnanya tidak ditentukan,
    maka warna bilah akan diturunkan dari gaya UI saat ini.

en: _Show title
id: _Tampilkan judul

en: _Number of text lines:
id: _Jumlah baris teks:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
id: Men_cakup semua panel baris/kolom

en: F_ont size:
id: U_kuran fonta:

en: x-small
id: sangat kecil

en: small
id: kecil

en: medium
id: sedang

en: large
id: besar

en: x-large
id: sangat besar

en: F_ont:
id: F_onta:

en: Show _Units
id: Tampilkan _Unit

en: Small horizontal s_pacing
id: P_emisah horizontal kecil

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
id: Nilai alpha warna tacho:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
id: Nilai warna tacho:

en: Suppress messages
id: Kecilkan pesan

en: Suppress tooltip
id: Tip alat Suppress

en: E_xecute on double click:
id: E_ksekusi pada klik ganda:

en: _View
id: _Tampilan

en: UI style options
id: Opsi gaya UI

en: _Miscellaneous
id: _Lainnya

en: Sensors Plugin
id: Plugin Sensor

en: Properties
id: Properti

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
id: Anda dapat mengubah properti fitur seperti nama, warna, nilai min/maks dengan klik ganda pada entri, sunting isi, dan menekan "Kembali" atau memilih bidang yang lain.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
id: Tampilkan nilai sensor dari LM sensors, ACPI, harddisk, NVIDIA

en: Copyright (c) 2004-2021
id: Hak Cipta (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
id: Harddisk

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
id: Daya

en: Voltage
id: Tegangan

en: ACPI v%s zones
id: Zona v%s ACPI

en: <Unknown>
id: <Tak diketahui>

en: NVIDIA GPU core temperature
id: Suhu inti GPU NVIDIA

en: Don't show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
id: Temperatur S.M.A.R.T. harddisk

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
id: "hddtemp" tak tereksekusi dengan benar, meskipun dapat dieksekusi. Ini mungkin karena cakram memerlukan hak akses root untuk membaca temperaturnya, dan "hddtemp" tidak diatur menggunakan uid root.
    
    Cara yang mudah namun kotor adalah dengan menjalankan "chmod u+s %s" sebagai pengguna root kemudian mulai ulang plugin ini atau panelnya.
    
    Memanggil "%s" memberikan galat berikut:
    %s
    dengan nilai kembali %d.

en: Suppress this message in future
id: Kecilkan pesan ini di masa depan

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
id: Galat terjadi ketika mengeksekusi "%s":
    %s

en: LM Sensors
id: Sensor LM

en: Error: Could not connect to sensors!
id: Galat: Tak dapat menghubungi sensor!

en: Sensors Plugin Failure
id: Kegagalan Plugin Sensor

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
id: Kelihatannya terdapat masalah saat membaca nilai fitur sensor.
    Eksekusi yang normal tidak dijamin.

en: Sensors t_ype:
id: Tipe s_ensor:

en: Description:
id: Keterangan:

en: U_pdate interval (seconds):
id: I_nterval pemutakhiran (detik):

en: Name
id: Nama

en: Value
id: Nilai

en: Show
id: Tampilkan

en: Color
id: Warna

en: Max
id: Maks

en: Temperature scale:
id: Skala temperatur:

en: _Sensors
id: _Sensor

en: No sensors found!
id: Tak ada sensor yang ditemukan!

en: %.0f mWh
id: %.0f mWj

en: off
id: padam

en: on
id: hidup

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
id: Sensor Xfce4 %s
    Program ini dipublikasikan di bawah GPL v2.
    Teks lisensi dapat ditemukan di dalam arsip sumber program atau di bawah /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 atau di http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
id: Sensor Xfce4 %s
    Tampilkan informasi tentang sensor perangkat keras, status ACPI, temperatur harddisk dan temperatur GPU NVidia Anda.
    Sinopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    [option] merupakan satu atau beberapa opsi berikut:
      -h, --help    Cetak dialog bantuan ini.
      -l, --license Cetak informasi lisensi.
      -V, --version Cetak informasi versi.
    
    Program ini dipublikasikan di bawah GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
id: Sensor Xfce4 %s

en: _Overview
id: _Ringkasan

en: _Tachometers
id: _Tachometer

en: Sensors Viewer
id: Penampil Sensor

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
id: Plugin Sensor:
    Kelihatannya terdapat masalah saat membaca nilai fitur sensor.
    Eksekusi yang normal tidak dapat dijamin.

en: Sensor Viewer
id: Penampil Sensor

en: Show sensor values.
id: Tampilkan nilai sensor.

en: Sensor Values Viewer
id: Penampil Nilai Sensor

en: Sensor plugin
id: Pengaya sensor
