Xfce Panel Plugins - en to ie translation catalogue (56 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
ie: <span><b>Sensores</b></span>

en: No sensors selected!
ie: Null sensor selectet!

en: UI style:
ie: Stil de intefacie:

en: _text
ie: _textu

en: _progress bars
ie: _progresse

en: _tachos
ie: _tacometre

en: Show _labels
ie: Monstrar _etiquettes

en: _Show title
ie: M_onstrar li titul

en: _Number of text lines:
ie: _Númere de lineas de textu:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
ie: O_cupar omni ranges/columnes de panel

en: F_ont size:
ie: Dimension de f_onde:

en: x-small
ie: Extra micri

en: small
ie: Micri

en: medium
ie: Medial

en: large
ie: Grand

en: x-large
ie: Extra grand

en: F_ont:
ie: F_onde:

en: Show _Units
ie: Monstrar _unités

en: Small horizontal s_pacing
ie: Reducter horizontal inters_pacie

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
ie: Alfa-valore de color de tac.:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
ie: Color de tacometre:

en: E_xecute on double click:
ie: E_xecuter pos un duplic clic:

en: _View
ie: _Vise

en: _Miscellaneous
ie: _Diversi

en: Sensors Plugin
ie: Plugin de sensores

en: Properties
ie: Proprietás

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
ie: Monstrar valores de sensors LM, ACPI, discos dur, Nvidia

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ie: Discos dur

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
ie: Energie

en: ACPI v%s zones
ie: Zones de ACPI v%s

en: <Unknown>
ie: <Ínconosset>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ie: Temperaturas de discos dur de S.M.A.R.T.

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ie: Un errore evenit executent «%s»:
    %s.

en: LM Sensors
ie: Sensores LM

en: Error: Could not connect to sensors!
ie: Errore: Ne successat conexer a sensores!

en: Sensors Plugin Failure
ie: Errore de plugin de sensores

en: Sensors t_ype:
ie: T_ip de sensores:

en: Description:
ie: Descrition:

en: U_pdate interval (seconds):
ie: A_ctualisar chascun (sec):

en: Name
ie: Nómine

en: Value
ie: Valore

en: Show
ie: Monstrar

en: Temperature scale:
ie: Scala de temperatura:

en: _Celsius
ie: _Centigrad

en: _Sensors
ie: _Sensores

en: No sensors found!
ie: Null sensores trovat!

en: off
ie: no

en: on
ie: yes

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ie: Sensores de Xfce4 %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
ie: Sensores de Xfce4 %s
    Monstra information pri vor sensors hardware, statu de ACPI, tempreratura de discos dur e GPU Nvidia.
    Sinopse: 
      xfce4-sensors [option]
    u [option] es un del sequent:
      -h, --help    Monstrar ti-ci textu.
      -l, --license Monstrar information pri licentie.
      -V, --version Monstrar li version.
    
    This program is published under the GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
ie: Sensores de Xfce4 %s

en: _Tachometers
ie: _Tacometres

en: Sensor Viewer
ie: Visor de sensores

en: Show sensor values.
ie: Monstrar valores de sensors.

en: Sensor Values Viewer
ie: Visor de valores de sensores

en: Sensor plugin
ie: Plugin de sensores
