Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (75 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
ja: <span><b>センサー</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ja: センサープラグイン:
    センサー機能値の読み込みに問題があるようです。
    正確な値は保証されません。

en: No sensors selected!
ja: センサーが選択されていません!

en: UI style:
ja: UI スタイル:

en: _text
ja: テキスト(_T)

en: _progress bars
ja: プログレスバー(_P)

en: _tachos
ja: タコメーター(_T)

en: Show _labels
ja: ラベルを表示する(_L)

en: _Automatic bar colors
ja: バーの色を自動設定(_A)

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
ja: 有効にすると、バーの色が値（通常、高い、非常に高い）によって変化します。
    無効にすると、ユーザーが定義したセンサーの色を使用します。
    ユーザー定義のセンサー色が指定されていない場合は、
    バーの色を現在のUIスタイルから設定します。

en: _Show title
ja: タイトルを表示する(_S)

en: _Number of text lines:
ja: 表示行数(_N)

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
ja: すべてのパネルの行/列をカバー(_C)

en: F_ont size:
ja: フォントサイズ(_O):

en: x-small
ja: とても小さい

en: small
ja: 小さい

en: medium
ja: 普通

en: large
ja: 大きい

en: x-large
ja: とても大きい

en: F_ont:
ja: フォント(_O):

en: Show _Units
ja: 単位を表示する(_U)

en: Small horizontal s_pacing
ja: 小さな横幅間隔(_P)

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
ja: タコメーターの色 (アルファ値):

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
ja: タコメーターの色:

en: Suppress messages
ja: メッセージを抑止する

en: Suppress tooltip
ja: ツールチップを抑止する

en: E_xecute on double click:
ja: ダブルクリックで実行(_X):

en: _View
ja: 表示(_V)

en: UI style options
ja: UI スタイルオプション

en: _Miscellaneous
ja: その他(_M)

en: Sensors Plugin
ja: センサープラグイン

en: Properties
ja: プロパティ

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ja: エントリをダブルクリックして内容を編集し、"Enter キー" を押すか別のフィールドを選択する事で、名前、色、最小/最大値などの主要な機能のプロパティを変更できます。

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
ja: LM センサー、ACPI、ハードディスク、NVIDIA のセンサー値を表示する

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ja: ハードディスク

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
ja: 電源

en: Voltage
ja: 電圧

en: ACPI v%s zones
ja: ACPI v%s ゾーン

en: <Unknown>
ja: ＜不明＞

en: NVIDIA GPU core temperature
ja: NVIDIA GPU のコア温度

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを再度表示しない

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ja: S.M.A.R.T. ハードディスク温度

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ja: "hddtemp" は実行可能ですが、正常に実行されませんでした。おそらく、それらの温度を読み込む root 権限を必要とするディスクか、"hddtemp" コマンドが root として setuid されていないからでしょう。
    
    簡単ではありますが、お勧めしない提案として、root ユーザーで、"chmod u+s %s" を実行し、本プラグインかパネルを再起動するという方法があります。
    
    "%s" を呼んだ際に以下のエラーを受けとりました:
    %s
    返り値: %d

en: Suppress this message in future
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ja: "%s" を実行するときにエラーが発生しました:
    %s

en: Error: Could not connect to sensors!
ja: エラー: センサーに接続できませんでした!

en: Sensors Plugin Failure
ja: センサープラグイン 失敗

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ja: センサー機能値の読み込みに問題があるようです。
    正確な値は保証されません。

en: Sensors t_ype:
ja: センサーの種類(_Y):

en: Description:
ja: 説明:

en: U_pdate interval (seconds):
ja: 更新間隔(秒)(_P):

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Show
ja: 表示

en: Color
ja: 色

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Temperature scale:
ja: 温度の目盛:

en: _Celsius
ja: 摂氏(_C)

en: _Fahrenheit
ja: 華氏(_F)

en: _Sensors
ja: センサー(_S)

en: No sensors found!
ja: センサーが見つかりません!

en: off
ja: オフ

en: on
ja: オン

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ja: Xfce4 センサー %s
    このプログラムは GPL v2 の下で公開されています。
    ライセンス文はプログラムのソースアーカイブ、 /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 配下、または http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt にあります。

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
ja: Xfce4 センサー %s
    ハードウェアセンサー、ACPI ステータス、ハードディスクの温度および NVidia GPU 温度の情報を表示する。
    概要: 
      xfce4-sensors [オプション]
    where [オプション] は以下のものがあります:
      -h, --help    このヘルプダイアログを表示する。
      -l, --license ライセンス情報を出力する。
      -V, --version バージョン情報を出力する。
    
    このプログラムは GPL v2 ライセンスの下で公開されます。

en: Xfce4 Sensors %s
ja: Xfce 4 センサー %s

en: _Overview
ja: 全般(_O)

en: _Tachometers
ja: タコメーター(_T)

en: Sensors Viewer
ja: センサービューアー

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ja: センサープラグイン:
    センサー機能値の読み込みに問題があったようです。
    正確な値は保証されません。

en: Sensor Viewer
ja: センサービューアー

en: Show sensor values.
ja: センサーの値を表示します。

en: Sensor Values Viewer
ja: センサー値ビューアー

en: Sensor plugin
ja: センサープラグイン
