Xfce Panel Plugins - en to ms translation catalogue (76 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
ms: <span><b>Penderia</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ms: Pemalam Penderia:
    Kelihatan terdapat masalah membaca nilai fitur penderia.
    Penerusan lebih lanjut tidak dapat dijamin.

en: No sensors selected!
ms: Tiada penderia dipilih!

en: UI style:
ms: Gaya UI:

en: _text
ms: _teks

en: _progress bars
ms: _palang kemajuan

en: _tachos
ms: _tacho

en: Show _labels
ms: Tunjuk _label

en: _Automatic bar colors
ms: Warna palang _automatik

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
ms: Jika dibenarkan, warna palang bergantung kepada nilainya (biasa, tinggi, sangat tinggi)
    Jika dilumpuhkan, palang menggunakan warna penderia yang ditakrif-pengguna.
    Jika satu warna penderia yang ditakrif-pengguna tertentu tidak dinyatakan,
    warna palang akan diambil daripada gaya UI semasa.

en: _Show title
ms: T_unjuk tajuk

en: _Number of text lines:
ms: _Bilangan baris teks:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
ms: _Liputi semua baris/lajur panel

en: F_ont size:
ms: Saiz f_on:

en: x-small
ms: x-kecil

en: small
ms: kecil

en: medium
ms: sederhana

en: large
ms: besar

en: x-large
ms: x-besar

en: F_ont:
ms: F_on:

en: Show _Units
ms: Tunjuk _Unit

en: Small horizontal s_pacing
ms: Pen_jarakan mengufuk kecil

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
ms: Nilai alfa warna tacho:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
ms: Nilai warna tacho:

en: Suppress messages
ms: Paksa mesej

en: Suppress tooltip
ms: Paksa tip alat

en: E_xecute on double click:
ms: _Lakukan bila dwi-klik:

en: _View
ms: Li_hat

en: UI style options
ms: Pilihan gaya UI

en: _Miscellaneous
ms: P_elbagai

en: Sensors Plugin
ms: Pemalam Penderia

en: Properties
ms: Sifat

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ms: Anda boleh ubah sifat fitur seperti nama, warna, nilai min/maks dengan dwi-klik masukan, menyunitng kandungan, dan menekan "Return" atau memilih medan lain.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
ms: Tunjuk nilai penderia daripada penderia LM, ACPI, cakera keras, NVIDIA

en: Copyright (c) 2004-2021
ms: Hak cipta (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ms: Cakera keras

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
ms: Kuasa

en: Voltage
ms: Voltan

en: ACPI v%s zones
ms: ACPI v%s zon

en: <Unknown>
ms: <Tidak Diketahui>

en: NVIDIA GPU core temperature
ms: Suhu teras GPU NVIDIA

en: Don't show this message again
ms: Jangan tunjuk mesej ini lagi

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ms: Suhu cakera keras S.M.A.R.T.

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ms: "hddtemp" tidak dapat dilakukan dengan betul, walaupun ia adalah bolehlaku. Ia berkemungkinan cakera memerlukan kelayakan root untuk membaca suhu, dan "hddtemp" bukan root setuid.
    
    Satu cara mudah adalah dengan jalankan "chmod u+s %s" sebagai pengguna root dan mulakan semula pemalam ini atau panelnya.
    
    Pemanggilan "%s" memberikan ralat berikut:
    %s
    dengan nilai kembali %d.

en: Suppress this message in future
ms: Paksa mesej ini pada masa hadapan

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ms: Satu ralat berlaku ketika melakukan "%s":
    %s

en: LM Sensors
ms: Penderia LM

en: Error: Could not connect to sensors!
ms: Ralat: Tidak dapat sambung ke penderia!

en: Sensors Plugin Failure
ms: Pemalam Penderia Gagal

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ms: Kelihatan terdapat masalah membaca nilai fitur penderia.
    Penerusan lanjut tidak pasti dijamin.

en: Sensors t_ype:
ms: _Jenis penderia:

en: Description:
ms: Keterangan:

en: U_pdate interval (seconds):
ms: _Sela kemaskini (saat):

en: Name
ms: Nama

en: Value
ms: Nilai

en: Show
ms: Tunjuk

en: Color
ms: Warna

en: Max
ms: Maks

en: Temperature scale:
ms: Skala suhu:

en: _Celsius
ms: _Selsius

en: _Fahrenheit
ms: _Fahrenhait

en: _Sensors
ms: Pen_deria

en: No sensors found!
ms: Tiada penderia ditemui!

en: off
ms: mati

en: on
ms: hidup

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ms: Penderia Xfce4 %s
    Program ini diedar dibawah GPL v2.
    Teks lesen boleh ditemui di dalam arkib sumber program atau di dalam /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 atau di http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
ms: Penderia %s Xfce4
    Papar maklumat mengenai penderia perkakasan anda, status ACPI, suhu cakera keras dan suhu GPU Nvidia.
    Sinopsis: 
    xfce4-sensors [pilihan]
    yang mana [pilihan] adalah satu atau lebih berikut:
    -h, --help Cetak dialog bantuan ini.
    -l, --license Cetak maklumat lesen.
    -V, --version Cetak maklumat versi.
    
    Program ini diterbitkan di bawah GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
ms: Penderia %s Xfce4

en: _Overview
ms: Sela_yang Pandang

en: _Tachometers
ms: _Tachometer

en: Sensors Viewer
ms: Pelihat Penderia

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ms: Pelihat Penderia:
    Kelihatan terdapat masalah membaca nilai fitur penderia.
    Penerusan lanjut tidak pasti dijamin.

en: Sensor Viewer
ms: Pelihat Penderia

en: Show sensor values.
ms: Tunjuk nilai penderia.

en: Sensor Values Viewer
ms: Pelihat Nilai Penderia

en: Sensor plugin
ms: Pemalam penderia
