Xfce Panel Plugins - en to nb translation catalogue (74 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
nb: <span><b>Sensorer</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
nb: Sensor-tillegg:
    Det later til at det er problematisk å lese sensorfunksjonsverdi.
    Etterrettelig hendelsesforløp kan ikke garanteres i fortsettelsen.

en: No sensors selected!
nb: Ingen sensorer valgt!

en: UI style:
nb: Stil på brukergrensesnitt:

en: _text
nb: _tekst

en: _progress bars
nb: _framdriftsvisere

en: _tachos
nb: _takometere

en: Show _labels
nb: Vis etiketter

en: _Automatic bar colors
nb: Linjer har _automatiske farger

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
nb: Slå på for å la linjefargene avhenge av verdiene (normal, høy, veldig høy).
    Slå av for å la linjene bruke selvvalgte sensorfarger.
    Linjefargen avledes fra gjeldende GUI-stil hvis sensorfargen ikke er angitt.

en: _Show title
nb: Vis tittel

en: _Number of text lines:
nb: Antall tekstlinjer:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
nb: _Dekk alle panelrader/-kolonner

en: F_ont size:
nb: Skriftstørrelse:

en: x-small
nb: ekstra liten

en: small
nb: liten

en: large
nb: stor

en: x-large
nb: ekstra stor

en: F_ont:
nb: Skrifttype:

en: Show _Units
nb: Vis _måleenheter

en: Small horizontal s_pacing
nb: Liten horisontal o_ppdeling

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
nb: Takometerfargens alfaverdi:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
nb: Takometerfarge:

en: Suppress messages
nb: Undertrykk meldinger

en: Suppress tooltip
nb: Undertrykk hjelpeboble

en: E_xecute on double click:
nb: K_jør ved dobbeltklikk

en: _View
nb: _Vis

en: UI style options
nb: Innstillinger for brukergrensesnittets stil

en: _Miscellaneous
nb: _Ymse

en: Sensors Plugin
nb: Sensor-tillegg

en: Properties
nb: Egenskaper

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
nb: Du kan endre en funksjons egenskaper, som navn, farger, min/maks verdi ved å dobbeltklikke oppføringen, endre innholdet, for så å trykke "Tilbake" eller å velge et annet felt.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
nb: Vis sensorverdier fra LM-sensorer, ACPI, harddisker, NVIDIA

en: Copyright (c) 2004-2021
nb: Opphavsrett (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
nb: Harddisker

note: Note for translators: As some laptops have several batteries such as the T440s, there might be some perturbation with the battery name here and BAT0/BAT1 for power/voltage. So we prepend BAT0/1 to the battery name as well, with the result being something like "BAT1 - 45N1127". Users can then rename 
en: %s - %s
nb: %s – %s

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
nb: Effekt

en: Voltage
nb: Spenning

en: ACPI v%s zones
nb: ACPI v%s-soner

en: <Unknown>
nb: <ukjent>

en: NVIDIA GPU core temperature
nb: NVIDIA GPUs kjernetemperatur

en: Don't show this message again
nb: Ikke vis denne meldinga igjen

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
nb: S.M.A.R.T. harddisk-temperatur

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
nb: «hddtemp» ble ikke riktig utført selv om det er kjørbart. Dette er sannsynligvis fordi diskene krever root-tilgang for å lese temperaturer, og «hddtemp» er ikke setuid som root.
    
    En enkel og tarvelig løsning er å kjøre «chmod u+s %s» som root-bruker og starte dette tillegget og dets panel om igjen.
    
    Kallet til «%s» ga følgende feil.
    %s
    og returnerte verdien %d.

en: Suppress this message in future
nb: Undertrykk denne meldingen i framtiden

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
nb: Feil ved kjøring av «%s»:
    %s

en: LM Sensors
nb: LM-sensorer

en: Error: Could not connect to sensors!
nb: Feil: Klarte ikke koble til sensorer!

en: Sensors Plugin Failure
nb: Sensor-tillegget mislyktes

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
nb: Det later til at det var problematisk å lese en sensorfunksjonsverdi.
    Etterrettelig hendelsesforløp kan ikke garanteres i fortsettelsen.

en: Sensors t_ype:
nb: Sensor-t_yper:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: U_pdate interval (seconds):
nb: O_ppdateringsintervall (sekunder):

en: Name
nb: Navn

en: Value
nb: Verdi

en: Show
nb: Vis

en: Color
nb: Farge

en: Max
nb: Maks

en: Temperature scale:
nb: Temperaturskala:

en: _Sensors
nb: _Sensorer

en: No sensors found!
nb: Fant ingen sensorer.

en: off
nb: av

en: on
nb: på

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
nb: Xfce-4 Sensorer %s
    Dette er et GPL v2 program.
    Lisensen kan oppdrives fra programmets kildekodearkiv eller fra /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 eller på http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
nb: Xfce4-sensorer %s
    Viser informasjon om dine maskinvare-sensorer, ACPI-status, harddisk-temperaturer og NVIDIA GPU-temperatur.
    Sammendrag:
    Xfce4-sensor [valg]
    der [valget] er ett av følgende:
    -h --help, Skriver ut denne dialogen.
    -l --license Skriver ut lisensinformasjon.
    -V --version Skriver ut versjonsinformasjon.
    
    Dette programmet er GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
nb: Xfce4-sensorer %s

en: _Overview
nb: _Oversikt

en: _Tachometers
nb: _Takometere

en: Sensors Viewer
nb: Sensorvisning

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
nb: Sensorvisning:
    Det later til at det var problematisk å lese en sensorfunksjonsverdi.
    Etterrettelig hendelsesforløp kan ikke garanteres i fortsettelsen.

en: Sensor Viewer
nb: Sensorvisning

en: Show sensor values.
nb: Vis sensorverdier.

en: Sensor Values Viewer
nb: Sensorverdivisning

en: Sensor plugin
nb: Sensor-tillegg
