Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (74 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
pt: <span><b>Sensores</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
pt: Plugin Sensores:
    Parece ter ocorrido um problema durante a leitura de um sensor.
    Não é possível garantir o procedimento apropriado.

en: No sensors selected!
pt: Nenhum sensor selecionado!

en: UI style:
pt: Estilo da interface:

en: _text
pt: _texto

en: _progress bars
pt: barras de _progresso

en: _tachos
pt: _gráficos

en: Show _labels
pt: Mostrar _etiquetas

en: _Automatic bar colors
pt: Cores da barra _automática

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
pt: Se ativadas, as cores das barras dependem dos seus valores (normal, alto, muito alto).
    Se desativadas, as barras utilizam as cores do sensor definidas pelo utilizador.
    Se uma determinada cor do sensor definida pelo utilizador não estiver especificada,
    a cor da barra é derivada do atual estilo UI.

en: _Show title
pt: Mo_strar título

en: _Number of text lines:
pt: _Número de linhas de texto:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
pt: Tapar t_odas as linhas/colunas do painel

en: F_ont size:
pt: Tamanh_o da letra:

en: x-small
pt: muito pequena

en: small
pt: pequena

en: medium
pt: média

en: large
pt: grande

en: x-large
pt: muito grande

en: F_ont:
pt: Tip_o de letra:

en: Show _Units
pt: Mostrar _unidades

en: Small horizontal s_pacing
pt: Es_paçamento horizontal pequeno

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
pt: Valor da cor alfa do gráfico:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
pt: Valor da cor do gráfico:

en: Suppress messages
pt: Suprimir mensagens

en: Suppress tooltip
pt: Suprimir dicas

en: E_xecute on double click:
pt: E_xecutar com duplo clique:

en: _View
pt: _Ver

en: UI style options
pt: Opções de estilo da IU

en: _Miscellaneous
pt: _Diversos

en: Sensors Plugin
pt: Plugin Sensores

en: Properties
pt: Propriedades

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
pt: Pode mudar algumas propriedades como nome, cores, valores min/max se fizer duplo clique no item, editar o conteúdo e premir "Return" ou selecionar um campo diferente.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
pt: Mostrar valores de sensores de sensores LM, ACPI, discos rígidos, NVIDIA

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
pt: Discos rígidos

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
pt: Potência

en: Voltage
pt: Voltagem

en: ACPI v%s zones
pt: Zonas ACPI v%s

en: <Unknown>
pt: <Desconhecido>

en: NVIDIA GPU core temperature
pt: Temperatura do GPU NVIDIA

en: Don't show this message again
pt: Não mostrar esta mensagem novamente

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
pt: Temperatura do disco rígido S.M.A.R.T.

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
pt: O "hddtemp" não foi executado corretamente, apesar de ser executável. Provavelmente, o disco requer privilégios de root para ler a temperatura e o "hddtemp" não está definido como tal.
    
    Uma maneira fácil, mas incorreta, de forçar a execução é executar "chmod u+s %s" como root e reiniciar este módulo ou o painel.
    
    A invocação de "%s" deu o seguinte erro:
    %s
    com um valor de retorno %d.

en: Suppress this message in future
pt: No futuro, suprimir esta mensagem

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
pt: Ocorreu um erro ao executar "%s":
    %s

en: LM Sensors
pt: Sensores LM

en: Error: Could not connect to sensors!
pt: Erro: não é possível ligar aos sensores!

en: Sensors Plugin Failure
pt: Falha no plugin

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
pt: Parece ter ocorrido um problema durante a leitura de um sensor.
    Não é possível garantir o procedimento apropriado.

en: Sensors t_ype:
pt: _Tipo de sensores:

en: Description:
pt: Descrição:

en: U_pdate interval (seconds):
pt: Intervalo de _atualização (segundos):

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Show
pt: Mostrar

en: Color
pt: Cor

en: Min
pt: Min.

en: Max
pt: Max.

en: Temperature scale:
pt: Escala de temperatura:

en: _Sensors
pt: _Sensores

en: No sensors found!
pt: Nenhum sensor encontrado!

en: off
pt: desligado

en: on
pt: ligado

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
pt: Xfce4 Sensors %s
    Este programa é disponibilizado nos termos da GPL v2.
    O texto da licença pode ser encontrado no arquivo fonte do programa, em /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 ou em http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
pt: Xfce4 Sensors %s
    Exibe informação dos sensores de equipamento, estado de ACPI, temperatrura do disco rígido e temperatura da GPU Nvidia.
    Sinopse:
    xfce4-sensors [opção]
    em que a [opção] é uma das seguintes:
    -h, --help Exibir esta caixa de ajuda.
    -l, --license Exibir informação da licença.
    -v, --version Exibir informação da versão.
    
    Este programa é tornado público sob licença GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
pt: Sensores Xfce4 %s

en: _Overview
pt: Visã_o geral

en: _Tachometers
pt: _Gráficos

en: Sensors Viewer
pt: Visualizador de sensores

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
pt: Visualizador sensores:
    Parece que ocorreu um problema ao ler o valor do sensor.
    Não é possível assegurar o procedimento adequado.

en: Sensor Viewer
pt: Visualizador de sensores

en: Show sensor values.
pt: Mostrar valores de sensor.

en: Sensor Values Viewer
pt: Visualizador de valores de sensores

en: Sensor plugin
pt: Plugin sensor
