Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (71 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
sv: <span><b>Sensorer</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
sv: Insticksprogram Sensorer:
    Det verkar som om det uppstod ett problem med att avläsa ett sensorfunktionsvärde.
    Korrekt förfarande kan inte garanteras.

en: No sensors selected!
sv: Inga sensorer har valts!

en: UI style:
sv: UI-stil:

en: _progress bars
sv: _förloppsindikatorer

en: _tachos
sv: _varv

en: Show _labels
sv: Visa _etiketter

en: _Automatic bar colors
sv: _Automatiska fältfärger

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
sv: Om det aktiveras kommer fältfärger att bero på deras värden (normal, hög, mycket hög).
    Om det avaktiveras kommer fält att använda de användardefinierade sensorfärgerna.
    Om en viss användardefinierad sensorfärg lämnas ospecificerad
    kommer fältfärgen att hämtas från aktuell UI-stil.

en: _Show title
sv: _Visa namn

en: _Number of text lines:
sv: A_ntal textrader:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
sv: Tä_ck alla panel rader/kolumner

en: F_ont size:
sv: Storlek på t_ypsnitt:

en: x-small
sv: mindre

en: small
sv: liten

en: medium
sv: medel

en: large
sv: stor

en: x-large
sv: större

en: F_ont:
sv: T_ypsnitt

en: Show _Units
sv: Visa _enheter

en: Small horizontal s_pacing
sv: Små horisontella _avstånd

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
sv: Tacho färg alfavärde:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
sv: Tacho färgvärde:

en: Suppress messages
sv: Visa inte meddelanden

en: Suppress tooltip
sv: Undertryck verktygstips

en: E_xecute on double click:
sv: _Kör vid dubbelklick:

en: _View
sv: _Visa

en: UI style options
sv: UI-stil alternativ

en: _Miscellaneous
sv: _Diverse

en: Sensors Plugin
sv: Insticksprogram sensorer

en: Properties
sv: Egenskaper

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
sv: Du kan ändra en funktions egenskaper som namn, färg, min/max värde genom att dubbelklicka på posten, redigera innehållet och trycka "Retur" eller välja ett annat fält.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
sv: Visa sensor värden från LM sensors, ACPI, hårddiskar, NVIDIA

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
sv: Hårddiskar

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
sv: Ström

en: Voltage
sv: Volt

en: ACPI v%s zones
sv: ACPI v%s zoner

en: <Unknown>
sv: <Okänt>

en: NVIDIA GPU core temperature
sv: NVIDIA GPU kärntemperatur

en: Don't show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
sv: S.M.A.R.T. hårddisktemperaturer

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
sv: "hddtemp" genomfördes inte korrekt, även om den är körbar. Detta beror sannolikt på  att diskarna kräver root-rättigheter för att avläsa deras temperaturer och "hddtemp" har inte setuid root.
    
    En enkel men smutsig lösning är att köra "chmod u+s %s" som root-användare och starta om detta insticksprogram eller dess panel.
    
    Anropa "%s" följande fel:
    %s
    med ett returvärde på %d.

en: Suppress this message in future
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
sv: Ett fel inträffade vid körning av "%s":
    %s

en: LM Sensors
sv: LM sensorer

en: Error: Could not connect to sensors!
sv: Fel: Det gick inte att ansluta till sensorer!

en: Sensors Plugin Failure
sv: Insticksprogrammet sensorer misslyckades

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
sv: Det verkar som om det uppstod ett problem med att avläsa ett sensorfunktionsvärde.
    Korrekt förfarande kan inte garanteras.

en: Sensors t_ype:
sv: Sensort_yp:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: U_pdate interval (seconds):
sv: U_ppdateringsintervall (sekunder):

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Show
sv: Visa

en: Color
sv: Färg

en: Temperature scale:
sv: Temperaturskala:

en: _Sensors
sv: _Sensorer

en: No sensors found!
sv: Inga sensorer hittades!

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
sv: Xfce4 Sensorer %s
    Detta program är publicera tunder GPL v2.
    Licenstexten finns i programmets källkodsarkiv eller under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 eller på http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
sv: Xfce4-sensorer %s
    Visar information om dina hårdvarusensorer, ACPI-status, hårddisktemperaturer och Nvidia GPU-temperatur.
    Sammanfattning: 
      xfce4-sensors [option]
    då [option] är ett av följande:
      -h, --help    Visar denna hjälpdialog.
      -l, --license Visar licensinformation.
      -V, --version Visar versionsinformation.
    
    Detta program är publicerat under GPL v2.

en: Xfce4 Sensors %s
sv: Xfce4-sensorer %s

en: _Overview
sv: _Översikt

en: _Tachometers
sv: _Varvräknare

en: Sensors Viewer
sv: Sensorvisare

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
sv: Sensorvisaren:
    Det verkar som om det uppstod ett problem med att avläsa ett sensorfunktionsvärde.
    Korrekt förfarande kan inte garanteras.

en: Sensor Viewer
sv: Sensorvisare

en: Show sensor values.
sv: Visa sensorsvärden.

en: Sensor Values Viewer
sv: Sensorvärdesvisare

en: Sensor plugin
sv: Sensorsinsticksprogram
