Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (75 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
th: <span><b>เซนเซอร์</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
th: ปลั๊กอินเซนเซอร์:
    ดูเหมือนจะมีปัญหาในการอ่านค่าบางค่าจากเซนเซอร์
    จึงไม่สามารถแน่ใจได้ว่าปลั๊กอินจะทำงานถูกต้อง

en: No sensors selected!
th: ไม่ได้เลือกเซนเซอร์ใดไว้!

en: UI style:
th: รูปแบบ UI:

en: _text
th: _ข้อความ

en: _progress bars
th: แถบ_ปรอท

en: _tachos
th: หน้าปัด_กลม

en: Show _labels
th: แสดงฉ_ลาก

en: _Show title
th: แสดง_หัวเรื่อง

en: _Number of text lines:
th: _จำนวนบรรทัดของข้อความ:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
th: แผ่_คลุมทุกแถว/คอลัมน์ของพาเนล

en: F_ont size:
th: ข_นาดตัวอักษร:

en: x-small
th: เล็กมาก

en: small
th: เล็ก

en: medium
th: กลาง

en: large
th: ใหญ่

en: x-large
th: ใหญ่มาก

en: F_ont:
th: แ_บบอักษร:

en: Show _Units
th: แสดง_หน่วย

en: Small horizontal s_pacing
th: _ช่องว่างแนวนอนขนาดเล็ก

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
th: ค่าแอลฟาของสีแผนภูมิแป้นกลม:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
th: ค่าสีแผนภูมิแป้นกลม:

en: Suppress messages
th: ไม่ต้องแสดงข้อความ

en: Suppress tooltip
th: ไม่แสดงคำแนะนำเครื่องมือ

en: E_xecute on double click:
th: เ_รียกทำงานเมื่อดับเบิลคลิก:

en: _View
th: การแสดง_ผล

en: UI style options
th: ตัวเลือกของรูปแบบ UI

en: _Miscellaneous
th: เ_บ็ดเตล็ด

en: Sensors Plugin
th: ปลั๊กอินเซนเซอร์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
th: คุณสามารถเปลี่ยนค่าต่างๆ ของเซนเซอร์แต่ละตัว เช่น ชื่อ สี ค่าต่ำสุด/สูงสุด โดยดับเบิลคลิกที่รายการที่จะเปลี่ยน แล้วแก้ไขเนื้อหา และกด "Enter" หรือเลือกช่องข้อมูลอื่น

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
th: แสดงค่าเซนเซอร์จากเซนเซอร์ LM, ACPI, ฮาร์ดดิสก์, NVIDIA

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
th: ฮาร์ดดิสก์

note: Note for translators: As some laptops have several batteries such as the T440s, there might be some perturbation with the battery name here and BAT0/BAT1 for power/voltage. So we prepend BAT0/1 to the battery name as well, with the result being something like "BAT1 - 45N1127". Users can then rename 
en: %s - %s
th: %s-%s

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
th: ประจุ

en: Voltage
th: โวลต์

en: ACPI v%s zones
th: โซนต่างๆ ของ ACPI v%s

en: <Unknown>
th: <ไม่ทราบ>

en: NVIDIA GPU core temperature
th: อุณหภูมิ GPU core ของ NVIDIA

en: Don't show this message again
th: ไม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
th: อุณหภูมิฮาร์ดดิสก์จาก S.M.A.R.T.

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
th: "hddtemp" ไม่ได้ทำงานอย่างถูกต้อง ถึงแม้จะสามารถเรียกขึ้นมาทำงานได้ เป็นไปได้อย่างมากว่าเกิดจากการที่ดิสก์ต้องใช้สิทธิ์ root ในการอ่านอุณหภูมิ และ "hddtemp" ไม่ได้ setuid เป็น root ไว้
    
    วิธีแก้ที่ง่ายแต่อาจไม่รอบคอบนักคือเรียกคำสั่ง "chmod u+s %s" ในฐานะผู้ใช้ root และเริ่มทำงานปลั๊กอินนี้ใหม่ หรือเริ่มทำงานพาเนลใหม่
    
    คำสั่ง "%s" ให้ข้อผิดพลาดต่อไปนี้:
    %s
    โดยค่าที่กลับคืนมาคือ %d

en: Suppress this message in future
th: ไม่ต้องแสดงข้อความนี้ในอนาคต

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกทำงาน "%s":
    %s

en: LM Sensors
th: เซนเซอร์ LM

en: Error: Could not connect to sensors!
th: ผิดพลาด: ไม่สามารถติดต่อกับเซนเซอร์ได้!

en: Sensors Plugin Failure
th: ปลั๊กอินเซนเซอร์ทำงานล้มเหลว

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
th: ดูเหมือนจะมีปัญหาในการอ่านค่าบางค่าจากเซนเซอร์
    จึงไม่สามารถแน่ใจได้ว่าปลั๊กอินจะทำงานถูกต้อง

en: Sensors t_ype:
th: _ชนิดของเซนเซอร์:

en: Description:
th: คำบรรยาย:

en: U_pdate interval (seconds):
th: _คาบการปรับข้อมูล (วินาที):

en: Name
th: ชื่อ

en: Value
th: ค่า

en: Show
th: แสดง

en: Color
th: สี

en: Min
th: ต่ำสุด

en: Max
th: สูงสุด

en: Temperature scale:
th: หน่วยอุณหภูมิ:

en: _Celsius
th: เซ_ลเซียส

en: _Fahrenheit
th: _ฟาห์เรนไฮต์

en: _Sensors
th: _เซนเซอร์

en: No sensors found!
th: ไม่พบเซนเซอร์ใดๆ!

en: off
th: ปิด

en: on
th: เปิด

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
th: เซนเซอร์ของ Xfce4 %s
    โปรแกรมนี้เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขของ GPL v2
    อ่านเนื้อหาของสัญญาอนุญาตได้ในซอร์สของโปรแกรม หรือที่ /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 หรือที่ http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
th: เซนเซอร์ของ Xfce4 %s
    แสดงข้อมูลเกี่ยวกับเซนเซอร์ฮาร์ดแวร์ต่างๆ ของเครื่อง, สถานะ ACPI, อุณหภูมิฮาร์ดดิสก์ และอุณหภูมิของ GPU ของ Nvidia
    รูปแบบการเรียก: 
      xfce4-sensors [ตัวเลือก]
    เมื่อ [ตัวเลือก] คือค่าใดค่าหนึ่งต่อไปนี้:
      -h, --help    แสดงข้อความวิธีใช้นี้
      -l, --license แสดงข้อมูลสัญญาอนุญาต
      -V, --version แสดงข้อมูลรุ่น
    
    โปรแกรมนี้เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขของ GPL v2

en: Xfce4 Sensors %s
th: เซนเซอร์ของ Xfce4 %s

en: _Overview
th: _ภาพรวม

en: _Tachometers
th: แ_ผนภูมิแป้นกลม

en: Sensors Viewer
th: เครื่องมือแสดงเซนเซอร์

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
th: เครื่องมือแสดงเซนเซอร์
    ดูเหมือนจะมีปัญหาในการอ่านค่าบางค่าจากเซนเซอร์
    จึงไม่สามารถแน่ใจได้ว่าปลั๊กอินจะทำงานถูกต้อง

en: Sensor Viewer
th: เครื่องมือแสดงเซนเซอร์

en: Show sensor values.
th: แสดงค่าต่างๆ ของเซนเซอร์

en: Sensor Values Viewer
th: เครื่องมือแสดงค่าเซนเซอร์

en: Sensor plugin
th: ปลั๊กอินเซนเซอร์
