Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (77 entries)

note: initialize value label widget
en: <span><b>Sensors</b></span>
tr: <span><b>Algılayıcılar</b></span>

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
tr: Algılayıcı Eklentisi:
    Algılayıcı değerleri okunurken sorun oluştu.
    Düzgün çalışma garantisi bulunmamaktadır.

en: No sensors selected!
tr: Algılayıcı seçilmedi!

en: UI style:
tr: Kullanıcı arabirimi stili:

en: _text
tr: _yazı

en: _progress bars
tr: _ilerleme çubukları

en: _tachos
tr: _sayaçlar

en: Show _labels
tr: _Etiketleri görüntüle

en: _Automatic bar colors
tr: _Kendiliğinden çubuk renkleri

en: If enabled, bar colors depend on their values (normal, high, very high).
    If disabled, bars use the user-defined sensor colors.
    If a particular user-defined sensor color is unspecified,
    the bar color is derived from the current UI style.
tr: Etkinleştirilirse, çubuk renkleri değerlerine bağlıdır (olağan, yüksek, çok yüksek). 
    Devre dışı bırakılırsa, çubuklar kullanıcı tanımlı algılayıcı renklerini kullanır.
    Özellikle kullanıcı tanımlı algılayıcı rengi belirtilmemişse, 
    çubuk rengi geçerli kullanıcı arayüzü biçeminden türetilir.

en: _Show title
tr: _Başlığı görüntüle

en: _Number of text lines:
tr: _Satır sayısı:

note: The Xfce 4 panel can have several rows or columns. With such a mode, the plugins are allowed to span over all available rows/columns. When translating, "cover" might be replaced by "use" or "span".
en: _Cover all panel rows/columns
tr: Tüm panel satır/sütunlarını _kapla

en: F_ont size:
tr: Yazı tipi b_oyutu:

en: x-small
tr: çok küçük

en: small
tr: küçük

en: medium
tr: olağan

en: large
tr: büyük

en: x-large
tr: çok büyük

en: F_ont:
tr: Yazı Tipi:

en: Show _Units
tr: Birimleri Göst_er

en: Small horizontal s_pacing
tr: Küçük yatay ara_lık

note: Alpha value of the tacho coloring
en: Tacho color alpha value:
tr: Tacho renk alfa değeri:

note: The value from HSV color model
en: Tacho color value:
tr: Tacho renk değeri:

en: Suppress messages
tr: İletileri gizle

en: Suppress tooltip
tr: Araç bilgisini gizle

en: E_xecute on double click:
tr: Çift tıklandığında çalıştı_r:

en: _View
tr: _Görünüm

en: UI style options
tr: Kullanıcı arabirim seçenekleri

en: _Miscellaneous
tr: _Türlü

en: Sensors Plugin
tr: Algılayıcılar Eklentisi

en: Properties
tr: Özellikler

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
tr: Bir özelliğin adını, rengini, asgari/azami değerini o değerin üzerine çift tıklayarak, o değeri istediğiniz gibi biçimlendirip, "Enter" tuşuna basarak  değiştirebilirsiniz.

en: Show sensor values from LM sensors, ACPI, hard disks, NVIDIA
tr: LM, ACPI, sabit diskler ve NVIDIA algılayıcı değerlerini göster

en: Copyright (c) 2004-2021
tr: Telif Hakkı (c) 2004-2021

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
tr: Sabit diskler

note: Power with unit Watts, not Energy with Joules or kWh
en: Power
tr: Güç

en: Voltage
tr: Gerilim

en: ACPI v%s zones
tr: ACPI v%s alanları

en: <Unknown>
tr: <Bilinmiyor>

en: NVIDIA GPU core temperature
tr: NVIDIA GPU çekirdek sıcaklığı

en: Don't show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
tr: S.M.A.R.T. sabit ısı dereceleri

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
tr: "hddtemp" çalıştırılabilir olmasına rağmen çalıştırılamadı. Bu, genellikle disklerin ısı derecelerini okumak için kök yetkisi gerekmesinden kaynaklanmaktadır.
    
    Bu sorunu çözmek için kök kullanıcısı ile "chmod u+s %s" komutunu verip, eklentiyi veya paneli yeniden başlatın.
    
    "%s" çağrılırken şu hatayı alındı:
    %s
    %d değeri döndürüldü.

en: Suppress this message in future
tr: Bu mesajı ileride gizle

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
tr: "%s" çalıştırılırken hata oluştu:
    %s

en: LM Sensors
tr: LM Algılayıcıları

en: Error: Could not connect to sensors!
tr: Hata: Algılayacılara bağlanılamadı!

en: Sensors Plugin Failure
tr: Algılayıcılar Eklentisi Çalışmıyor

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
tr: Algılayıcı değerleri okunurken sorun oluştu.
    Düzgün çalışma garantisi bulunmamaktadır.

en: Sensors t_ype:
tr: Algıla_yıcı türü:

en: Description:
tr: Açıklama

en: U_pdate interval (seconds):
tr: Güncelle_me aralığı (saniye):

en: Name
tr: Ad

en: Value
tr: Değer

en: Show
tr: Göster

en: Color
tr: Renk

en: Min
tr: Azami

en: Max
tr: Asgari

en: Temperature scale:
tr: Isı derecesi ölçüsü:

en: _Celsius
tr: _Santigrat

en: _Fahrenheit
tr: _Fahrenhayt

en: _Sensors
tr: _Algılayıcı

en: No sensors found!
tr: Algılayıcı bulunamadı!

en: off
tr: kapalı

en: on
tr: açık

en: %.0f rpm
tr: %.0f devir

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
tr: Xfce4 Sensors %s
    Bu uygulama GPL v2 hükümleri çerçevesinde yayınlanmaktadır.
    Lisans metnine programın kaynak kodlarının bulunduğu arşivden ve /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 dosyasından veya http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
    adresinden ulaşabilirsiniz

en: Xfce4 Sensors %s
    Displays information about your hardware sensors, ACPI status, harddisk temperatures and Nvidia GPU's temperature.
    Synopsis: 
      xfce4-sensors [option]
    where [option] is one of the following:
      -h, --help    Print this help dialog.
      -l, --license Print license information.
      -V, --version Print version information.
    
    This program is published under the GPL v2.
tr: Xfce4 Algılayıcıları %s
    Donanım algılayıcılarınız hakkındaki bilgileri görüntüler, ACPI durumu, sabit disk ısı derecesi ve Nvidia GPU ısı derecesi.
    Özet: 
      xfce4-sensors [seçenek]
    [seçenek] aşağıdakilerden biridir:
      -h, --help    Yardım içeriğini yazdır.
      -l, --license Lisans bilgisini yazdır.
      -V, --version Sürüm bilgisini yazdır.
    
    Bu program GPL v2 ile lisanslanmıştır.

en: _Overview
tr: _Genel Görünüm

en: _Tachometers
tr: _Sayaçlar

en: Sensors Viewer
tr: Algılayıcı Görüntüleyici

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
tr: Algılayıcı Görüntüleyici:
    Algılayıcı özellik değeri okunurken sorun oluşmuş gibi görünüyor.
    Düzgün çalışma garantisi bulunmamaktadır.

en: Sensor Viewer
tr: Algılayıcı Görüntüleyici

en: Show sensor values.
tr: Algılayıcı değerlerini gösterir.

en: Sensor Values Viewer
tr: Algılayıcı Değerleri Görüntüleyici

en: Sensor plugin
tr: Algılayıcı eklentisi
