Xfce Panel Plugins - en to ug translation catalogue (61 entries)

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ug: سەزگۈچ قىستۇرمىسى:
    سەزگۈچنىڭ قىممىتىنى ئوقۇشتا مەسىلە كۆرۈلدى
    نورمال بىر تەرەپ قىلىشقا كاپالەتلىك قىلغىلى بولمايدۇ.

en: No sensors selected!
ug: سەزگۈچ تاللانمىغان!

en: UI style:
ug: UI ئۇسلۇبى:

en: _text
ug: تېكىست(_T)

en: _progress bars
ug: ئىجرا بالدىقى(_P)

en: _tachos
ug: كۆرسەتكۈچ چىراغلار(_T)

en: Show _labels
ug: ئەنلەر كۆرسەت(_L)

en: _Show title
ug: ماۋزۇ كۆرسەت(_S)

en: _Number of text lines:
ug: قۇر سانى(_N)

en: F_ont size:
ug: فونت چوڭلۇقى(_O):

en: x-small
ug: بەك كىچىك

en: small
ug: كىچىك

en: medium
ug: ئوتتۇرا

en: large
ug: چوڭ

en: x-large
ug: بەك چوڭ

en: F_ont:
ug: خەت نۇسخىسى(_O):

en: Show _Units
ug: بىرلىكىنى كۆرسەت(_U)

en: Small horizontal s_pacing
ug: كىچىكرەك يان بوشلۇق(_P)

en: Suppress messages
ug: ئۇچۇرلارنى باستۇرۇپ قوي

en: E_xecute on double click:
ug: قوش چەككەندە ئىجرا قىلسۇن(_X):

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Miscellaneous
ug: باشقىلار(_M)

en: Sensors Plugin
ug: سەزگۈچ قىستۇرمىسى

en: Properties
ug: خاسلىق

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ug: كىرگۈنى قوش چېكىپ، مەزمۇنلارنى تەھرىرلەپ، «Return» كۇنۇپكىسىنى بېسىش ئارقىلىق، ئاتى، رېڭى، ئەڭ چوڭ/ئەڭ كىچىك قىممىتى قاتارلىق مۇھىم خاسلىقلارنى ئۆزگەرتكىلى بولىدۇ.

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ug: قاتتىق دىسكا

en: ACPI v%s zones
ug: ACPI v%s رايونى

en: <Unknown>
ug: <نامەلۇم>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ug: S.M.A.R.T. قاتتىق دىسكا تېمپېراتۇرىسى

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ug: ھۆججەت «hddtemp» نى ئىجرا قىلدۇرغىلى بولىدۇ، بىراق نورمال ئىجرا بولماپتۇ. سەۋەبى، بەلكىم ئالىي ئىشلەتكۈچى مەرتىۋىسىنى تەلەپ قىلىدىغان دىسكىنى ئوقۇغاندا، «hddtemp» بۇيرۇقى ئالىي ئىشلەتكۈچى مەرتىۋىسىگە ئېرىشەلمىگەن بولۇشى مۇمكىن.
    
    ئاددىي بىراق، ئىپتىدائىي ئۇسۇل ئالىي ئىشلەتكۈچى ھالىتىدە «chmod u+s %s» نى ئىجرا قىلىپ، قىستۇرمىنى قايتا باشلاشتۇر.
    
    پروگراممىدا «%s» نى چاقىرغاندا تۆۋەندىكى خاتالىق كۆرۈلدى:
    %s
    قايتۇرغان قىممىتى: %d

en: Suppress this message in future
ug: بۇ ئۇچۇرنى بۇنىڭدىن كېيىن كۆرسەتمە

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ug: «%s» نى ئىجرا قىلىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى:
    %s

en: LM Sensors
ug: LM سەزگۈچلەر

en: Error: Could not connect to sensors!
ug: خاتالىق: سەزگۈچكە باغلىنالمىدى!

en: Sensors Plugin Failure
ug: سەزگۈچ قىستۇرمىسى - مەغلۇپ بولدى

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ug: سەزگۈچنىڭ قىممىتىنى ئوقۇشتا مەسىلە كۆرۈلدى
    نورمال بىر تەرەپ قىلىشقا كاپالەتلىك قىلغىلى بولمايدۇ.

en: Sensors t_ype:
ug: سەزگۈچ تىپى(_Y):

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: U_pdate interval (seconds):
ug: يېڭىلاش ئىنتېرۋالى(سېكۇنت)(_P):

en: Name
ug: ئاتى

en: Value
ug: قىممەت

en: Show
ug: كۆرسەت

en: Color
ug: رەڭ

en: Min
ug: ئەڭ كىچىك قىممەت

en: Max
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت

en: Temperature scale:
ug: تېمپېراتۇرا ئۆلچىكى:

en: _Celsius
ug: سېلسىيە(_C)

en: _Fahrenheit
ug: فارېنگېيت (_F)

en: _Sensors
ug: سەزگۈچلەر(_S)

en: No sensors found!
ug: سەزگۈچ تېپىلمىدى!

en: off
ug: ئېتىك

en: on
ug: ئوچۇق

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ug: Xfce4 سەزگۈچ %s
    مەزكۇر پروگرامما GPL v2 ئىجازەتنامىسى بويىچە تارقىتىلدى.
    ئىجازەتنامە  /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 نىڭ ئاستىدا بار. ياكى http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt  دىمۇ بار.

en: Xfce4 Sensors %s
ug: Xfce 4 سەزگۈچ %s

en: _Overview
ug: ئورتاق(_O)

en: _Tachometers
ug: ئۆلچىگۈچلەر(_T)

en: Sensors Viewer
ug: سەزگۈچ كۆرگۈ

note: FIXME: either print nothing, or undertake appropriate action, * or pop up a message box.
en: Sensors Viewer:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ug: سەزگۈچ كۆرگۈ:
    سەزگۈچنىڭ قىممىتىنى ئوقۇشتا مەسىلە كۆرۈلدى
    نورمال بىر تەرەپ قىلىشقا كاپالەتلىك قىلغىلى بولمايدۇ.

en: Sensor Viewer
ug: سەزگۈچ كۆرگۈ

en: Show sensor values.
ug: سەزگۈچنىڭ قىممىتىنى كۆرسىتىدۇ.

en: Sensor Values Viewer
ug: سەزگۈچنىڭ قىممىتىنى كۆرگۈ
