Xfce Panel Plugins - en to ur_PK translation catalogue (52 entries)

note: output to stdout on command line, not very useful for user, except for tracing problems
en: Sensors Plugin:
    Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ur_PK: سینسر پلگ ان: 
    معلوم ہوتا ہے کہ سینسر خاصیت ویلیو پڑھنے میں مسئلہ ہے. 
    درست کاروائی کی ضمانت نہیں دی جاسکتی.

en: No sensors selected!
ur_PK: کوئی سینسر منتخب نہیں!

en: UI style:
ur_PK: مواجہ انداز:

en: _text
ur_PK: _متن

en: _Show title
ur_PK: _عنوان ظاہر کریں

en: F_ont size:
ur_PK: ف_ونٹ حجم:

en: x-small
ur_PK: x-چھوٹا

en: small
ur_PK: چھوٹا

en: medium
ur_PK: درمیانہ

en: large
ur_PK: بڑا

en: x-large
ur_PK: x-بڑا

en: Show _Units
ur_PK: _یونٹ ظاہر کریں

en: Small horizontal s_pacing
ur_PK: چھوٹا افقی _خلا

en: Suppress messages
ur_PK: سپریس پیغامات

en: E_xecute on double click:
ur_PK: دہرے کلک پر _چلائیں:

en: _View
ur_PK: _منظر

en: _Miscellaneous
ur_PK: _متفرق

en: Sensors Plugin
ur_PK: سینسرز پلگ ان

en: Properties
ur_PK: خصوصیات

en: You can change a feature's properties such as name, colours, min/max value by double-clicking the entry, editing the content, and pressing "Return" or selecting a different field.
ur_PK: آپ خواص کی خصوصیات تبدیل کر سکتے ہیں جیسے نام، رنگ، زیادہ سے زیادہ/کم سے کم قدر وغیرہ، اس کے لیے انٹری پر ڈبل کلک کریں، مواد مدون کریں اور "واپس" پر کلک کر کے واپس آئیں یا دوسری فیلڈ منتخب کریں.

note: only use this if no hddtemp sensor or do only use this , if it is an lmsensors device. whatever.
en: Hard disks
ur_PK: ہارڈ ڈسکس

en: ACPI v%s zones
ur_PK: ACPI v%s علاقے

en: <Unknown>
ur_PK: <نامعلوم>

en: S.M.A.R.T. harddisk temperatures
ur_PK: سمارٹ ہارڈ ڈسک ٹمپریچر

en: "hddtemp" was not executed correctly, although it is executable. This is most probably due to the disks requiring root privileges to read their temperatures, and "hddtemp" not being setuid root.
    
    An easy but dirty solution is to run "chmod u+s %s" as root user and restart this plugin or its panel.
    
    Calling "%s" gave the following error:
    %s
    with a return value of %d.
ur_PK: "hddtemp" درست طور پر نہیں چلایا گیا تھا حالانکہ وہ قابلِ اطلاق ہے. شاید اس کا ٹمپریچر پرھنے کے لیے  ڈسک کو روٹ کے اجازوں کی ضرورت ہے اور "hddtemp" روٹ کے طور پر مرتب نہیں ہے.
    
    ایک آسان مگر برا حل یہ ہے کہ بطور روٹ صارف کے "chmod u+s %s" کمانڈ چلائی جائے  اور پلگ ان یا اس کے پینل کو دوبارہ چلایا جائے.
    
    "%s" کو بلانے سے ذیل کی غلطی حاصل ہوتی ہے:
    %s
    بمع واپسی قدر برائے %d.

en: Suppress this message in future
ur_PK: مستقبل میں اس پیغام کو سپریس کریں

en: An error occurred when executing "%s":
    %s
ur_PK: چلانے میں غلطی ہوئی ہے "%s":
    %s

en: LM Sensors
ur_PK: ایل ایم سینسر

en: Error: Could not connect to sensors!
ur_PK: غلطی: سینسر سے رابطہ نہیں ہوسکا!

en: Sensors Plugin Failure
ur_PK: سینسر پلگ ان ناکامی

en: Seems like there was a problem reading a sensor feature value.
    Proper proceeding cannot be guaranteed.
ur_PK: معلوم ہوتا ہے کہ سینسر خاصیت ویلیو پڑھنے میں مسئلہ ہے. 
    درست کاروائی کی ضمانت نہیں دی جاسکتی.

en: Sensors t_ype:
ur_PK: سینسر _نوعیت:

en: Description:
ur_PK: تفصیل:

en: U_pdate interval (seconds):
ur_PK: تج_دید وقفہ (سیکنڈ):

en: Name
ur_PK: نام

en: Value
ur_PK: ویلیو

en: Show
ur_PK: دکھائیں

en: Color
ur_PK: رنگ

en: Min
ur_PK: کم

en: Max
ur_PK: زیادہ

en: Temperature scale:
ur_PK: ٹمپریچر قیاس:

en: _Celsius
ur_PK: _سیلسئس

en: _Fahrenheit
ur_PK: فارن _ہائیٹ

en: _Sensors
ur_PK: _سینسر

en: No sensors found!
ur_PK: کوئی سینسر نہیں ملا!

en: off
ur_PK: بند

en: on
ur_PK: چلتا

en: Xfce4 Sensors %s
    This program is published under the GPL v2.
    The license text can be found inside the program's source archive or under /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 or at http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
ur_PK: ایکسفس4 سینسر %s
    یہ پروگرام جی پی ایل ورژن 2 کے تحت جاری کیا گیا ہے.
    لائسنس کا متن پروگرام کی مصدر محفوظہ میں یا پھر اس پاتھ پر مل سکتا ہے /usr/share/apps/LICENSES/GPL_V2 یا پھر اس پتہ پر http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt

en: Xfce4 Sensors %s
ur_PK: ایکسفس4 سینسر %s

en: Sensors Viewer
ur_PK: سینسر منظرکار

en: Sensor Viewer
ur_PK: سینسر منظرکار

en: Show sensor values.
ur_PK: سینسر ویلیو دکھائیں:
