Xfce4-session - en to am translation catalogue (137 entries)

en: Xfce Session
am: Xfce ክፍለ ጊዜ

en: No description given
am: ምንም መግለጫ አልተሰጠም

en: Choose theme file to install...
am: ለመትከል የጭብጥ ፋይልን ምረጥ...

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Open
am: _መክፈቻ

en: Theme File Error
am: የ ገጽታ ፋይል ስህተት

en: _Close
am: _መዝጊያ

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
am: የርችት ጭብጥ "%s"ን ከ %s ዶሴ መሰረዝ አልተቻለም።

en: Choose theme filename...
am: የጭብጥ ፋይልን ምረጥ...

en: _Save
am: _ማስቀመጫ

en: _Install new theme
am: አዲስ ገጽታ _መግጠሚያ

en: _Remove theme
am: ገጽታ _ማስወገጃ

en: _Export theme
am: ገጽታ _መላኪያ

en: Balou theme
am: Balou ገጽታ

en: Configure Balou...
am: Balou ...ማሰናጃ

en: Mice
am: አይጥ

en: Mice Splash Engine
am: የ አይጥ Splash ሞተር

en: Configure Simple...
am: ቀላል ማሰናጃ...

en: Font
am: ፊደል

en: Colors
am: ቀለሞች

en: Background color:
am: የ መደብ ቀለም:

en: Text color:
am: የ ጽሁፍ ቀለም:

en: Image
am: ምስል

en: Use custom image
am: የ ምስል ማስተካከያ ይጠቀሙ

en: Choose image...
am: ምስል ይምረጡ...

en: Images
am: ምስሎች

en: All files
am: ሁሉንም ፋይሎች

en: Simple
am: ቀላል

en: Simple Splash Engine
am: ቀላል የ Splash ሞተር

en: Screensaver
am: መመልከቻ ማዳኛ

en: Settings manager socket
am: የ ማሰናጃዎች አስተዳዳሪ ሶኬት

en: SOCKET ID
am: ሶኬት ID

en: Version information
am: የ እትም መረጃ

en: Type '%s --help' for usage.
am: ይጻፉ '%s --እርዳታ' ለ መጠቀም

en: Please report bugs to <%s>.
am: እባክዎን ችግሩን ያሳውቁን ለ <%s>.

en: Unable to contact settings server
am: የ ማሰናጃ ሰርቨር መገናኘት አልተቻለም

en: App_lication Autostart
am: መተግ_በሪያ በራሱ ማስጀመሪያ

en: If running
am: የሚሄድ ከሆነ

en: Always
am: ሁልጊዜ

en: Immediately
am: ወዲያውኑ

en: Never
am: በፍጹም

en: Session Save Error
am: የ ክፍለ ጊዜ ስህተት ማስቀመጫ

en: Unable to save the session
am:  ክፍለ ጊዜውን ማስቀመጥ አልተቻለም

en: Clear sessions
am:  ክፍለ ጊዜ ማጽጃ

en: _Proceed
am: _ይቀጥሉ

en: Terminate Program
am: ፕሮግራም ማጥፊያ

en: _Quit Program
am: ፕሮግራም _ማጥፊያ

en: Unable to terminate program.
am: ፕሮግራሙን ማጥፋት አልተቻለም

en: (Unknown program)
am: (የማይታወቅ ፕሮግራም)

en: Priority
am: ቅድሚያ

en: Program
am: ፕሮግራም:

en: Restart Style
am: ዘዴ እንደገና ማስጀመሪያ

en: None
am: ምንም

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: OK
am: እሺ

en: Add application
am: መተግበሪያ መጨመሪያ

en: Name:
am: ስም:

en: Description:
am: መግለጫ:

en: Command:
am: ትእዛዝ:

en: Select a command
am: ትእዛዝ ይምረጡ

en: Edit application
am: መተግበሪያ ማረሚያ

en: Failed to unlink %s: %s
am: መለያየት አልተቻለም %s: %s

en: Failed to create file %s
am: ፋይል መፍጠር አልተቻለም  %s

en: Failed to write file %s
am: ፋይል ላይ መጻፍ አልተቻለም %s

en: Failed to open %s for reading
am: መክፈት አልተቻለም %s ለ ማንበብ

en: Failed to open %s for writing
am: ፋይል  %sን ለመጻፍ መክፈት አልተቻለም

en: Add
am: መጨመሪያ

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Failed adding "%s"
am: መጨመር አልተቻለም "%s"

en: Failed to remove item
am: እቃውን ማስወገድ አልተቻለም

en: Failed to edit item
am: እቃውን ማረም አልተቻለም

en: Failed to edit item "%s"
am: እቃውን ማረም አልተቻለም "%s"

en: Failed to toggle item
am: እቃውን መቀያየር አልተቻለም

en: Print version information and exit
am: የ እትም መረጃ ማተሚያ እና መውጫ

en: Loading desktop settings
am: የ ዴስክቶፕ ማሰናጃዎች በ መጫን ላይ

note: verify that the DNS settings are ok
en: Verifying DNS settings
am: የ DNS ማሰናጃዎች በማረጋገጥ ላይ

en: Loading session data
am: የ ክፍለጊዜ ዳታ በመጫን ላይ

en: Last accessed: %s
am: መጨረሻ የታየው: %s

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
am: እንደገና ማስነሳት የሚፈልጉት ክፍለጊዜን ይምረጡና ሁለቴ ይጫኑት።

note: "Logout" button
en: Log out
am: መውጫ

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
am: ሎግባውን ይሰርዙና ወደ ሎግባው ስክሪን ይመለሱ።

note: "New" button
en: New session
am: አዲስ ክፍለጊዜ

en: Create a new session.
am: አዲስ ክፍለጊዜ መፍጠሪያ

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
am: የኖምን ቁልፍመያዣ አሰናጅን በማስነሳት ላይ

en: Starting KDE services
am: የኬዲ አገልግሎቶችን በማስነሳት ላይ

en: (Unknown)
am: (የማይታወቅ)

en: Continue anyway
am: ቢሆንም ይቀጥል?

en: Try again
am: እንደገና ሞክር

note: FIXME: migrate this into the splash screen somehow so the * window doesn't look ugly (right now no WM is running, so it * won't have window decorations).
en: Session Manager Error
am: የ ክፍለ ጊዜ አስተዳዳሪ ስህተት

en: _Quit
am: _ማጥፊያ

en: Shutdown Failed
am: ማጥፋት አልተቻለም

en: Log out %s
am: መውጫ %s

note: * * Logout
en: _Log Out
am: _መውጫ

en: _Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: Shut _Down
am: _ማጥፊያ

en: Sus_pend
am: ማ_ገጃ

en: _Hibernate
am: _ማስተኛ

en: Switch _User
am: _ተጠቃሚ መቀየሪያ

en: _Save session for future logins
am: ክፍለ ጊዜውን ለ ወደፊት መግቢያ _ማስቀመጫ

en: An error occurred
am: ስህተት ተፈጥሯል

en: Choose session
am: ክፍለ ጊዜ ይምረጡ

en: Choose session name
am: የ ክፍለጊዜ ስም ይምረጡ

en: _OK
am: _እሺ

en: Choose a name for the new session:
am: ለ አዲስ ክፍለጊዜ ስም ይምረጡ

en: Starting the Volume Controller
am: የ ድምፅ መቆጣጠሪያ በማስጀመር ላይ

en: Starting the Panel
am: ፓነል በማስነሳት ላይ

en: Starting the Desktop Manager
am: የገበታ አስተዳዳሪን በማስነሳት ላይ

en: Starting the Taskbar
am: የስራ ማስጫን በማስነሳት ላይ

en: Starting the Window Manager
am: የመስኮት አስተዳዳሪ በማስነሳት ላይ

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
am: የኖም ተርሚናል አሳይን በማስነሳት ላይ

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
am: የኬዲን የጽሁፍ አራሚ በማስነሳት ላይ

en: Starting the KDE Clipboard Manager
am: የኬዲን የመለጠፊያ ቦርድ አስተዳዳሪ በማስነሳት ላይ

en: Starting the KDE Mail Reader
am: የኬዲ ተርሚናል ማሳያን በማስነሳት ላይ

en: Starting the KDE News Reader
am: የኬዲ ዜና አንባቢን በማስነሳት ላይ

en: Starting the Konqueror
am: ኮንከረርን በማስነሳት ላይ

en: Starting the KDE Terminal Emulator
am: የኬዲ ተርሚናል ማሳያን በማስነሳት ላይ

en: Starting the Beep Media Player
am: ቢፕ ሜዲያ ማጫወቻን  በማስነሳት ላይ

en: Starting The Gimp
am: ጊምፕን በማስነሳት ላይ

en: Starting the VI Improved Editor
am: ቪም  አራሚን ቤማስነሳት ላይ

en: Starting the Session Management Proxy
am: የክፍለጊዜ አስተዳዳሪ ምስለኔን በማስነሳት ላይ

en: Starting the X-Chat IRC Client
am: የሸ-ውይይት IRC ጠሪን በማስነሳት ላይ

en: Starting the X Multimedia System
am: የሸን የብዙሜዲያ ስርዓትን በማስነሳት ላይ

en: Starting the X Terminal Emulator
am: የሸ ተርሚናል ማሳያን በማስነሳት ላይ

en: Starting %s
am: %s በማስነሳት ላይ

en: Performing Autostart...
am: በራስገዝ መነሳት ስራ ላይ...

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Log Out
am: መውጫ

en: _General
am: _ባጠቃላይ

en: _Test
am: _መሞከሪያ

en: <b>Description:</b>
am: <b>መግለጫ፦</b>

en: <b>Version:</b>
am: <b>እትም:</b>

en: <b>Author:</b>
am: <b>ደራሲ:</b>

en: <b>Homepage:</b>
am: <b>የ ቤት ገጽ:</b>

en: <b>Information</b>
am: <b>መረጃ</b>

en: <b>Shutdown</b>
am: <b>ማጥፊያ</b>

en: Ad_vanced
am: የረ_ቀቀ
