xfce4-session.xfce-4-18 - en to ie translation catalogue (135 entries)

en: Xfce Session
ie: Session Xfce

en: Use this session to run Xfce as your desktop environment
ie: Usa ti-ci session por lansar Xfce quam vor ambientie

en: Last accessed
ie: Ultim accesse

en: Settings manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: SOCKET ID
ie: ID DE SOCKET

en: Version information
ie: Information del version

en: Type '%s --help' for usage.
ie: Tippa '%s --help' por li usage.

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: Unable to contact settings server
ie: Ne successat comunicar con li servitore de parametres

en: Unable to create user interface from embedded definition data
ie: Ne successat crear li interfacie de usator ex li inbedat definition

en: App_lication Autostart
ie: Auto-_lansament

en: Currently active session:
ie: Activ session:

en: Always
ie: Sempre

en: Immediately
ie: Ínmediatmen

en: Never
ie: Nequande

en: Session Save Error
ie: Errore de gardation del session

en: Unable to save the session
ie: Ne successat gardar li session

en: _Close
ie: _Cluder

en: Clear sessions
ie: Efaciar sessiones

en: Are you sure you want to empty the session cache?
ie: Esque vu vole vacuar li cache de session?

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Proceed
ie: _Continuar

en: All Xfce cache files could not be cleared
ie: Ne successat vacuar omni caches de Xfce

en: Are you sure you want to terminate "%s"?
ie: Esque vu vole terminar «%s»?

en: Terminate Program
ie: Terminar li programma

en: _Quit Program
ie: S_urtir li programma

en: Unable to terminate program.
ie: Ne posset terminar li programma.

en: (Unknown program)
ie: (Ínconosset programma)

en: Priority
ie: Prioritá

en: Program
ie: Programma

en: Restart Style
ie: Stil de restarta

en: Add application
ie: Adjunter un application

en: Name:
ie: Nómine:

en: Description:
ie: Descrition:

en: Command:
ie: Comande:

en: Trigger:
ie: Invocar:

en: Select a command
ie: Selecte un comande

en: Cancel
ie: Anullar

en: Edit application
ie: Modificar li application

en: on login
ie: apertente un session

en: on logout
ie: cludente un session

en: on shutdown
ie: extintente

en: on restart
ie: restartante

en: on suspend
ie: suspendente

en: on hibernate
ie: hivernante

en: on hybrid sleep
ie: pos somnie hibrid

en: on switch user
ie: cambiante li usator

en: Failed to open %s for writing
ie: Ne successat aperter %s por scrition

en: Failed to create file %s
ie: Ne successat crear li file %s

en: Failed to write file %s
ie: Ne successat scrir li file %s

en: Failed to open %s for reading
ie: Ne successat aperter %s por letion

en: Trigger
ie: Invocar

en: Add
ie: Adjunter

en: Remove
ie: Remover

en: Edit
ie: Modificar

en: Failed adding "%s"
ie: Ne successat adjunter «%s»

en: Failed to remove item
ie: Ne successat remover un element

en: Failed to edit item
ie: Ne successat modificar li element

en: Failed to edit item "%s"
ie: Ne successat modificar li element «%s»

en: Failed to toggle item
ie: Ne successat (de)marcar un element

en: Disable binding to TCP ports
ie: Ne ligar a portus TCP

en: Print version information and exit
ie: Monstrar li information del version, poy surtir

en: Session Manager
ie: Gerente de session

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
ie: Selecte li session que vu vole restituer. Un duplic clic sur su nómine anc va restituer it.

en: Create a new session.
ie: Crear un nov session.

en: Delete a saved session.
ie: Deleter un gardat session.

note: "Logout" button
en: Log Out
ie: Cluder li session

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
ie: Anullar li apertion de session e retroear al ecran de inicie.

note: "Start" button
en: Start
ie: Lansar

en: Start an existing session.
ie: Aperter un existent session.

en: (Unknown)
ie: (Ínconosset)

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
ie: Ne successat trovar li adresse internet por %s.
    Xfce ne va operar correctmen. On posse
    correcter to per adjuntion de %s al vor file /etc/hosts.

en: Continue anyway
ie: Continuar sin egarda

en: Try again
ie: Repenar denov

en: Name for the new session
ie: Nómine del nov session

note: FIXME: migrate this into the splash screen somehow so the * window doesn't look ugly (right now no WM is running, so it * won't have window decorations).
en: Session Manager Error
ie: Errore del gerente de session

en: _Quit
ie: S_urtir

en: Shutdown Failed
ie: Extintion ne successat

en: Failed to suspend session
ie: Ne posset suspender li session

en: Failed to hibernate session
ie: Ne successat hivernar li session

en: Failed to switch user
ie: Ne successar cambiar li usator

en: Log out %s
ie: Cluder li session de %s

en: _Log Out
ie: C_luder li session

en: _Restart
ie: _Restartar

en: Shut _Down
ie: E_xtinter

en: Sus_pend
ie: Sus_pender

en: _Hibernate
ie: _Hivernar

en: H_ybrid Sleep
ie: Somn_ie hibrid

en: Switch _User
ie: Cambiar li _usator

en: _Save session for future logins
ie: _Gardar session por usar it in li futuri

en: An error occurred
ie: Un errore evenit

en: Shutdown is blocked by the kiosk settings
ie: Extinction blocat per parametres del kiosk

en: Unknown shutdown method %d
ie: Ínconosset metode de extintion %d

en: Log out without displaying the logout dialog
ie: Cluder li session sin monstrar li dialog de clusion

en: Halt without displaying the logout dialog
ie: Haltar sin monstrar li dialog de clusion

en: Reboot without displaying the logout dialog
ie: Reiniciar sin monstrar li dialog de clusion

en: Suspend without displaying the logout dialog
ie: Suspender sin monstrar li dialog de clusion

en: Hibernate without displaying the logout dialog
ie: Hivernar sin monstrar li dialog de clusion

en: Switch user without displaying the logout dialog
ie: Cambiar li usator sin monstrar li dialog de clusion

en: Log out quickly; don't save the session
ie: Cluder li session sin gardation

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>
ie: Scrit per Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: and Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.
ie: e Brian Tarricone <kelnos@xfce.org>.

en: Received error while trying to log out
ie: Un error evenit cludente li session

en: Log out of the Xfce Desktop
ie: Cluder li session de Xfce

en: Session and Startup
ie: Session e initiament

en: Customize desktop startup
ie: Personalisar li inicie del ambientie

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Display chooser on login
ie: Monstrar li select_or al inicie

en: Display the session chooser every time Xfce starts
ie: Monstrar li selector de session chascun vez que Xfce lansa

en: <b>Session Chooser</b>
ie: <b>Selector de session</b>

en: Automatically save session on logo_ut
ie: Automaticmen _gardar li session ante que cluder

en: Always save the session when logging out
ie: Sempre gardar li session ante que cluder it

en: Pro_mpt on logout
ie: Confir_mar clusura del session

en: Prompt for confirmation when logging out
ie: Confirmar ante que cluder li session

en: <b>Logout Settings</b>
ie: <b>Cluder session</b>

en: Lock screen be_fore sleep
ie: Serrar li ecran _ante que somniar

en: <b>Shutdown</b>
ie: <b>Extintion</b>

en: Save Sess_ion
ie: Gardar li sess_ion

en: Current Sessio_n
ie: Actual sessio_n

en: _Remove
ie: _Remover

en: Delete the selected session
ie: Deleter li selectet session

en: Clear Save_d Sessions
ie: Efaciar gar_dat sessiones

en: Saved _Sessions
ie: Gardat _sessiones

en: Launch GN_OME services on startup
ie: Startar servicies de GN_OME al inicie

en: Start GNOME services, such as gnome-keyring
ie: Startar servicies de GNOME, tal quam gnome-keyring

en: Launch _KDE services on startup
ie: Startar servicies de _KDE al inicie

en: Start KDE services, such as kdeinit
ie: Startar servicies de KDE, tal quam kdeinit

en: <b>Compatibility</b>
ie: <b>Compatibilitá</b>

en: Manage _remote applications
ie: Controlar _lontan applicationes

en: Manage remote applications over the network (this may be a security risk)
ie: Controlar lontan applicationes trans li rete (crea un risca por securitá)

en: <b>Security</b>
ie: <b>Securitá</b>

en: Ad_vanced
ie: A_vancate

en: Saving Session
ie: Gardante session

en: Your session is being saved.  If you do not wish to wait, you may close this window.
ie: Vor session ea gardat. Si vu ne vole atender, clude ti-ci fenestre.
