xfce4-session 4.4.0 - en to pa translation catalogue (63 entries)

en: No description given
pa: ਕੋਈ ਵਰਣਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: Choose theme file to install...
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਜਲਾਸ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ...

en: Unable to remove splash theme "%s" from directory %s.
pa: ਝਲਕਾਰਾ ਪਰਦੇ "%s" ਨੂੰ %s ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਯੋਗ|

en: Choose theme filename...
pa: ਸਰੂਪ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਚੁਣੋ...

en: _Install new theme
pa: ਨਵਾਂ ਸਰੂਪ _ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: _Remove theme
pa: ਸਰੂਪ _ਹਟਾਓ

en: _Export theme
pa: ਸਰੂਪ _ਅਯਾਤ ਕਰੋ

en: Balou theme
pa: ਬੈਲੂ ਸਰੂਪ

en: Configure Balou...
pa: ਬੈਲੂ ਸੰਰਚਨਾ

en: Configure Simple...
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Font
pa: ਫੌਂਟ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Background color:
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ

en: Text color:
pa: ਪਾਠ ਰੰਗ

en: Image
pa: ਚਿਤਰ

en: Use custom image
pa: ਕਸਟਮ ਚਿਤਰ ਵਰਤੋ

en: Choose image...
pa: ਚਿਤਰ ਚੁਣੋ...

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Loading desktop settings
pa: ਵਿਹੜਾ ਵਿਵਸਥਾਵਾਂ ਲੋਡ ਕਰ ਰਿਹਾ

note: verify that the DNS settings are ok
en: Verifying DNS settings
pa: DNS ਵਿਵਸਥਾਵਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading session data
pa: ਅਜਲਾਸ ਡਾਟਾ ਲੋਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: _Save session for future logins
pa: ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਲਾਗਆਨ ਕਰਨ ਲਈ ਅਜਲਾਸ ਸੰਭਾਲੋ

en: Please enter your password:
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਗੁਪਤ ਕੋਡ ਭਰੋ

en: Either the password you entered is invalid, or the system administrator disallows shutting down this computer with your user account.
pa: ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਹਾਡਾ ਗੁਪਤ ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੈ ਜਾਂ ਸਿਸਟਮ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਉਪਯੋਗੀ ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਇਹ ਮਸ਼ੀਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: Choose the session you want to restore. You can simply double-click the session name to restore it.
pa: ਮੁੜ ਸਥਾਪਿਤ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਅਜਲਾਸ ਚੁਣੋ| ਤੁਸੀ ਸਧਾਰਨ ਤੌਰ ਤੇ ਮੁੜ ਸਥਾਪਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਜਲਾਸ ਦੇ ਨਾਂ ਤੇ ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Cancel the login attempt and return to the login screen.
pa: ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਰੱਦ ਕਰੋ ਅਤੇ ਲਾਗਇਨ ਪਰਦੇ ਤੇ ਪਰਤੋ|

note: "New" button
en: New session
pa: ਨਵਾਂ ਅਜਲਾਸ

en: Create a new session.
pa: ਨਵਾਂ ਅਜਲਾਸ ਬਣਾਓ|

en: Starting The Gnome Keyring Daemon
pa: ਗਨੋਮ ਕੀਰਿੰਗ ਡੈਮਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting Gnome Assistive Technologies
pa: ਗਨੋਮ ਸਹਾਇਕ ਤਕਨੀਕ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Starting KDE services
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਸੇਵਾਵਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: (Unknown)
pa: (ਅਣਪਛਾਤਾ)

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent Xfce from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts on your system.
pa: %s ਲਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ|
    ਇਹ ਐਕਸਫੇਸ ਨੂੰ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਚੱਲਣ ਤੋਂ ਬਚਾਏਗਾ|
    ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਪਰ /etc/hosts ਵਿੱਚ %s ਜੋੜ ਕੇ
    ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਕਰਨੀ ਸੰਭਵ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ|

en: Continue anyway
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰਾਂ ਜਾਰੀ

en: Try again
pa: ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: Choose session
pa: ਅਜਲਾਸ ਚੁਣੋ

en: Choose session name
pa: ਅਜਲਾਸ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Choose a name for the new session:
pa: ਨਵੇਂ ਅਜਲਾਸ ਲਈ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: Starting the Volume Controller
pa: ਆਵਾਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Panel
pa: ਪੈਨਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Desktop Manager
pa: ਵਿਹੜਾ ਮੈਨੇਜਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Taskbar
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

en: Starting the Window Manager
pa: ਝਰੋਖਾ ਮੈਨੇਜਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Gnome Terminal Emulator
pa: ਗਨੋਮ ਟਰਮੀਨਲ ਮੁਕਾਬਲਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the KDE Advanced Text Editor
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਤਕਨੀਕੀ ਪਾਠ ਸੋਧਕ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the KDE Clipboard Manager
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਕਲਿੱਪ ਬੋਰਡ ਮੈਨੇਜਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the KDE Mail Reader
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਪੱਤਰ ਪਾੜ੍ਹਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the KDE News Reader
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਖਬਰ ਪਾੜ੍ਹਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Konqueror
pa: ਕੌਨਕੁਇਰਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the KDE Terminal Emulator
pa: ਕੇ ਡੀ ਈ ਟਰਮੀਨਲ ਮੁਕਾਬਲਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Beep Media Player
pa: ਚੁੱਪ ਮੀਡੀਆ ਪਲੇਅਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting The Gimp
pa: ਜੈਂਪ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the VI Improved Editor
pa: VI ਸੋਧਿਆ ਸੋਧਕ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the Session Management Proxy
pa: ਅਜਲਾਸ ਪ੍ਰਬੰਧ ਪਰਾਕਸੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the X-Chat IRC Client
pa: ਐਕਸ-ਚੈਟ IRC ਕਲਾਂਈਟ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the X Multimedia System
pa: ਐਕਸ ਮਲਟੀਮੀਡੀਆ ਸਿਸਟਮ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting the X Terminal Emulator
pa: ਐਕਸ ਟਰਮੀਨਲ ਮੁਕਾਬਲਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Starting %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Performing Autostart...
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਕ ਚਲਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: <b>Author:</b>
pa: <b>ਲੇਖਕ:</b>

en: <b>Description:</b>
pa: <b>ਵਰਣਨ:</b>

en: <b>Homepage:</b>
pa: <b>ਮੁੱਖ-ਪੰਨਾ:</b>

en: <b>Version:</b>
pa: <b>ਵਰਜ਼ਨ:</b>
