xfce4-settings - en to kab translation catalogue (361 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
kab: Arussin

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
kab: Asuter n lqem n usiɣzef RandR yettusqedcen d awezɣi

note: 1.2 is required
en: This system is using RandR %d.%d. For the display settings to work version 1.2 is required at least
kab: Anagraw-a isseqdac RandR %d.%d. I wakken ad ddun yiɣewwaren n uskan, xerṣum lqem 1.2 yettusra

en: Laptop
kab: Aselkim aziraz

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: Monitor
kab: Agdil

en: Television
kab: Tiliẓri

en: Digital display
kab: Askan umḍin

en: Accessibility
kab: Tanekcumt

en: _Close
kab: _Mdel

en: _Help
kab: Ta_llalt

en: _Enable assistive technologies
kab: _Rmed titiknulujiyin n tallalt

en: Start With Session
kab: Bdu s tiɣimit

en: Assistive technologies will be available the next time you login
kab: Titiknulujiyin-nniḍen ad ilint mi ara tkecmeḍ

en: No AT-SPI provider was found on your system
kab: Ulac asaǧǧaw AT-SPI yettwafen deg unagraw-inek·inem

en: Assistive _Technologies
kab: _Titiknulujitin n tadhelt

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
kab: Mi ara tturemdent, Tisura n umyibdel (am Control, Alt d Shift) ur ḥwaǧent ara ad teqqimeḍ kra n wakud deg tussda fell-asen (ad tesdeḍ kan fell-asent syen ad asent-tserḥeḍ) ma yili aṭas n tqeffalin tewwi-d tussda fell-asent ɣef tikkelt.

en: _Use sticky keys
kab: _Seqdec tisura ineṭṭḍen

en: _Lock sticky keys
kab: _Sekkeṛ tisura ineṭṭḍen

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
kab: Mi ara ttufernent, tisura n umesnifal (am Control, Alt d Shift) ad qqiment sekkṛent deg waddad n tussda alamma tules tussda fell-asent tikkelt-nniḍen

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
kab: Sens tiqeffalin inetḍen ma yella snat tqeffalin ttwassdent

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
kab: Mi ara tettwafran, tamahilt n "tqeffalin inetḍen" ad nsent ma yella snat n tqeffalin ttwassdent ɣef tikkelt

en: Sticky Keys
kab: Tisura ineṭṭḍen

en: Use slow _keys
kab: Seqdec _tisura ẓẓayen

en: Acceptance _delay:
kab: _Tanzagt n uqbal:

en: Slow Keys
kab: Tisura ẓẓayen

en: Use _bounce keys
kab: Seqdec _tisura yettbumbin

en: Bounce Keys
kab: Tisura i d-yettuɣalen

en: Keyboa_rd
kab: Anas_iw

en: _Use mouse emulation
kab: _Seqdec atellel n tɣerdayt

en: _Acceleration delay:
kab: _Tanzagt tasɣiwelt:

en: Acceleration t_ime:
kab: Ak_ud n tesɣiwelt:

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
kab: Akud, s militasinin, i wawway n urured afellay

en: Ma_ximum speed:
kab: Arured af_llay:

en: The maximum pointer speed after acceleration
kab: Arured n usewwaṛ afellay seld tasɣiwelt

en: pixels/sec
kab: ipiksilen/tsd

en: Acceleration _profile:
kab: _Amaɣnu n tesɣiwelt:

en: Mouse Emulation
kab: Atellel n tɣerdayt

en: Find Cursor
kab: Af taḥnaccaḍt

en: _Mouse
kab: _Taɣerdayt

en: Settings manager socket
kab: Agrudem n umsefrak n yiɣewwaren

en: SOCKET ID
kab: ASULAY N UGRUDEM

en: Version information
kab: Talɣut n lqem

en: Type '%s --help' for usage.
kab: Aru '%s --help' i useqdec.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
kab: Tarbaɛt n tneflit n Xfce. Izerfan akk ttwaḥerzen.

en: Please report bugs to <%s>.
kab: Ttxil-k·m azen aneqqis ɣer <%s>.

en: None
kab: Ulac

en: Slight
kab: Meẓẓi

en: Medium
kab: D alemmas

en: Full
kab: Ačuran

en: Icons
kab: Icônes

en: Text
kab: Aḍris

en: Text under icons
kab: Aḍris ddaw tegnitin

en: Appearance
kab: Timeẓri

en: _Add
kab: Rnu (_A)

en: St_yle
kab: Aɣ_anib

en: _Icons
kab: _Tignitin

en: Select a default font
kab: Fren tasefsit tamezwert

en: Default Fon_t
kab: Tasef_sit tamezwert

en: Custom _DPI setting:
kab: Sagen _aɣewwar DPI:

en: _Fonts
kab: _Tisefsiyin

en: Menus and Buttons
kab: Umuɣen d tqeffalin

en: Event sounds
kab: Imesliyen n uneḍru

en: Setti_ngs
kab: Iɣewware_n

en: Unknown format, only archives and directories are supported
kab: Amasal arussin, ala iɣbaren d yikaramen i yettusefraken

en: An unknown error, exit code is %d
kab: Tuccḍa tarussint, tangalt yellan d %d

en: Failed to install theme
kab: Asebded n usentel ur yeddi ara

en: Install %s theme
kab: Sebded asentel %s

note: Create cancel button
en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Open
kab: _Ldi

en: Vertical RGB
kab: RGB ubdid

en: Vertical BGR
kab: RGB ubdid

en: Customize the look of your desktop
kab: Sagen udem n tnarit-ik·im

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
kab: Anafraḍ

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
kab: Takamiṛat

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
kab: Tasaggazt

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: Webcam
kab: Tawabkamt

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
kab: Aselkim aziraz

en: Enable color management for %s
kab: Rmed asefrek n yiniten i %s

en: Color Profiles
kab: Imaɣnuyen n yini

en: <b>No devices found.</b>
kab: <b>Ulac ibenkan i yettwafen.</b>

en: Model:
kab: Tamudemt:

en: Colorspace:
kab: Tallunt n yiniten

en: Vendor:
kab: Asaǧǧaw:

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
kab: <b>Ulac imaɣunen i yibenk yettwafernen.</b>

en: _Remove
kab: _Kkes

en: Delete the currently selected profile
kab: Kkes amaɣnu amiran yettwafernen

en: Show detailed information about the selected profile
kab: Sken talɣut leqqayen ɣef umaɣnu yettwafernen

en: Enable
kab: Sermed

en: Enable the selected profile
kab: Rmed amaɣnu yettwafernen

en: Add Profile to Device
kab: Rnu amaɣnu i yibenk

en: _OK
kab: _IH

en: Import color profile files (*.icc)
kab: Kter ifuyla n umaɣnu n yini (*.icc)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
kab: Tallunt talugant

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
kab: Sekyed amaɣnu

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
kab: Automatique

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
kab: Taɣara taddayt

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
kab: Taɣara talemmast

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
kab: Taɣara εlayen

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
kab: Ixuṣṣ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
kab: Ixuṣṣ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
kab: Amelliɣdi n lexṣas

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
kab: Fren afaylu n umaɣnu ICC

en: _Import
kab: _Kter

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
kab: Imaɣnuten ICC i yettεeddin

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
kab: Akk ifuyla

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
kab: Lexṣas

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
kab: Tallunt n yiniyen

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
kab: Asenqed n umaɣnu

en: Compatible Profiles
kab: Imaɣunen yemṣadan

en: Unknown
kab: Arussin

en: Set color profiles
kab: Sbadu imaɣunen n yiniten

en: Keep this configuration
kab: Eǧǧ tawila-a

en: Restore the previous configuration
kab: Err-d tawila yezrin

en: Custom:
kab: Asagen:

en: Do nothing
kab: Ur teg kra

en: Xfce Panel
kab: Agalis Xfce

en: Desktop icons
kab: Tignitin n tnarit

en: Notifications
kab: Ilɣa

en: Configure...
kab: Swel...

en: Display
kab: Affichage

en: _Mirror displays
kab: _Tisit yettwaskanen

en: Primary Display:
kab: Askan agejdan:

en: R_esolution:
kab: A_fray:

en: Refresh _rate:
kab: Smiren _afmiḍi:

en: Ro_tation:
kab: Tu_zzya

en: A_pply
kab: S_nes

en: _Scale:
kab: _Sellum

en: _General
kab: _Amatu

en: <b>Profiles</b>
kab: <b>Imaɣunen</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
kab: <b>Tuqqna n yigdilen</b>

en: Delete the currently selected display profile.
kab: Kkes amaɣnu n uskan yettwafernen melmi kan.

en: Apply
kab: Snes

en: Apply the currently selected display profile.
kab: Snes amaɣnu n uskan yettwafernen melmi kan.

en: Create a new display profile.
kab: Rnu amaɣnu n ugdil amaynut.

en: Update an existing profile.
kab: Leqqem amaɣnu i yellan.

en: Show popup windows to identify displays
kab: Sken isfuyla udhimen i yigdilen n timagit

en: <b>Identifying Displays</b>
kab: <b>Asbadu n yigdilen</b>

en: _Advanced
kab: _Leqqayen

en: <b>Profile Name</b>
kab: <b>Isem n umaɣnu</b>

en: Create
kab: Snulfu-d

en: A profile of this name already exists.
kab: Amaɣnu s yisem-a yella yakan.

en: Displays
kab: Ibeqqiḍen

en: Only Display 1
kab: Sken kan 1

en: Mirror Displays
kab: Tisit yettwaskanen

en: Only Display 2
kab: Sken kan 2

en: radiobutton
kab: Taqeffalt n ṛṛadyu

en: Update Display Profile
kab: Leqqem amaɣnu yettwaskanen

en: _Update
kab: _Leqqem

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
kab: <big><b>Tgiḍ isenfal yakan i umaɣnu-inek·inem urmid</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
kab: Ma yella ur tleqqmeḍ ara amaɣnu, isenfal-inek·inem ad ṛuḥen mi ara talseḍ asenker n tɣimit-ik·im neɣ teffɣeḍ seg tuqqna neɣ teqqneḍ n ugdil.

en: Left
kab: Zelmaḍ

en: Inverted
kab: Yetti

en: Right
kab: Ayfus

en: Horizontal
kab: Horizontale

en: Vertical
kab: Verticale

en: Horizontal and Vertical
kab: Aglawan akked Ubdid

en: Minimal interface to set up an external output
kab: Agrudem adday i usbadu n tuffɣa tanmeggagt

en: Display:
kab: Sken:

en: Resolution:
kab: Ferru:

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
kab: Anekcum aneggaru urmid ur ilaq ara ad yens, anagraw ad yuɣal ur yettuseqdac ara.

en: Selected output not disabled
kab: Tuffɣa i yettwafernen ur tensi ara

en: Profiles matching the currently connected displays
kab: Imuɣna yemṣadan d teskanin yeqqnen akka tura

en: Update changed display profile '%s'?
kab: Leqqem amaɣnu n uskan yettusneflen '%s'?

en: _Update '%s'
kab: _Leqqem '%s'

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ amaɣnu yettwaskanen '%s'?

en: Delete Profile
kab: Kkes amaɣnu

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
kab: Akken ara yettwakkes umaɣnu n uskan, ur tettizmireḍ ara ad t-id-terreḍ.

en: Cancel
kab: Sefex

en: Delete
kab: Kkes

en: %d Xfce Panels
kab: %d n yigalisen Xfce

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
kab: Fren agdil iwakken ad tbeddeleḍ iraten-is, zuɣer-it iwakken ad alseḍ aseggem n wadig-ines.

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
kab: Igdilen n tisit

en: (Disabled)
kab: (Yensa)

en: Only %s (1)
kab: Ala %s (1)

en: Only %s (2)
kab: Ala %s (2)

en: Unable to start the Xfce Display Settings
kab: D awezɣi beddu n yiɣewwaren n uskan Xfce

en: ATI Settings
kab: Iɣewwaren n ATI

en: Unable to launch the proprietary driver settings
kab: D awezɣi usenker n yiɣewwaren n unuḍaf amaẓlay

en: Configure screen settings and layout
kab: Swel iɣewwaren d tneɣruft n ugdil

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
kab: sken;iɣewwaren;agdil;afray;smiren;afmiḍi;tuzzya;azɣaray;imagaren;isefraken;LCD;CRT;HiDPI;

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
kab: Taladna n unegzum

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
kab: Sekcem taladna i tebɣiḍ ad tesnekreḍ s unegzum

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
kab: Anegzum:

en: Comm_and:
kab: Tala_dna:

en: Use _startup notification
kab: Seqdec alɣu _startup

en: The command may not be empty.
kab: Taladna ur ilaq ara ad tili d tilemt

en: Select command
kab: Fren taladna

en: All Files
kab: Meṛṛa  ifuyla

en: Executable Files
kab: Ifuyla yettuselkamen

en: Perl Scripts
kab: Isekripten Perl

en: Python Scripts
kab: Isekripten Python

en: Ruby Scripts
kab: Isekripten Ruby

en: Shell Scripts
kab: Isekripten Shell

en: Keyboard layout selection
kab: Tufrint n tneɣruft n unasiw

en: Keyboard
kab: Anasiw

en: Restore num l_ock state on startup
kab: Err-d addad n num l_ock mi ara yebdu usenkar

en: General
kab: Amatu

en: _Enable key repeat
kab: _Rmed allus n tsarut

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
kab: Mi ara yettufren, tussda s war tukksa n uḍad ɣef tqeffalt ad isuffuɣ yiwen kan usekkil yal tikelt

en: _Repeat delay:
kab: _Tanzagt n wallus:

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
kab: Akud, s militasinin, send taqeffalt yettwassden ad tebdu allus

en: Repe_at speed:
kab: Arured n repe_at:

en: Typing Settings
kab: Tira n yiɣewwaren

en: Cursor
kab: Asmutti akked ubeddel n tiddi n isfuyla

en: _Edit
kab: Ẓr_eg

en: Reset to _Defaults
kab: Wennez ɣer _Yiɣewwaren imezwer

en: <b>Use system defaults</b>
kab: <b>Seqdec imezwer n unagraw</b>

en: _Keyboard model
kab: _Taneɣruft n unasiw

en: Change la_yout option
kab: Senfel taxtiṛit n tneɣ_ruft

en: Co_mpose key
kab: Su_ddes tasarut

en: Key_board layout
kab: Taneɣruft n una_siw

en: _Layout
kab: _Taneɣruft

en: Could not create the settings dialog.
kab: Ur issaweḍ ara ad yernu adiwenni n yiɣewwaren.

en: Command
kab: Anezḍay

en: Shortcut
kab: Raccourci

en: Layout
kab: Asettef

en: Variant
kab: Tulmist

en: Reset to Defaults
kab: Wennez iɣewwaren imezwer

en: No
kab: Uhu

en: Yes
kab: Ih

en: Warning
kab: Alɣu

en: Select Application
kab: Fren asnas

en: Open
kab: Ldi

en: _Browse...
kab: S_nirem...

en: Select an Application
kab: Fren asnas

en: None available
kab: Ulac d acu i yellan

en: Other Applications
kab: Isnasen-nniḍen

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
kab: Ldi <i>%s</i> akked yifuyla-nniḍen n wanaw "%s" s:

en: Application Chooser Button
kab: Taqeffalt n umafran n usnas

en: No application selected
kab: Ulac asnas yettwafernen

en: Failed to set default Web Browser
kab: Asbadu n yiminig web amezwer ur yeddi ara

en: Failed to set default Mail Reader
kab: Asbadu n yimeɣri n yimaylen amezwer ur yeddi ara

en: Failed to set default File Manager
kab: Asbadu n umsefra n yifuyla amezwer ur yeddi ara

note: allocate the chooser
en: Select application
kab: Fren asnas

en: Choose a custom Web Browser
kab: Fren iminig udmawan web

en: Choose a custom Mail Reader
kab: Fren imeɣri udmawan n yimayl

en: Choose a custom File Manager
kab: Fren amsefra udmawan n yifuyla

en: Failed to execute default Web Browser
kab: Aselkem n yiminig web amezwer ur yeddi ara

en: Failed to execute default Mail Reader
kab: Aselkem n yimeɣri n yimaylen amezwer ur yeddi ara

en: Failed to execute default File Manager
kab: Aselkem n umsefra n yifuyla amezwer ur yeddi ara

en: Print version information and exit
kab: Siggez talɣut n lqem syen ffeɣ

en: No command specified
kab: Ulac taladna yettwafernen

en: Mail Reader
kab: Ameɣri n yimaylen

note: Utilities
en: _Utilities
kab: _Tanfiwin

en: File Manager
kab: Asefrak n ifuyla

en: _Filter:
kab: _Imsizdig:

en: Clear filter
kab: Sfeḍ asizdeg

en: MIME Type
kab: Anaw MIME

en: Status
kab: Addad

en: Default Application
kab: Asnas n lexṣas

en: User Set
kab: Taggayt n yiseqdacen

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
kab: Amezwer

en: Question
kab: Asteqsi

en: Reset to Default
kab: Wennez ɣer umezwer

en: Choose Application...
kab: Fren asnas...

en: Browse the file system
kab: Inig deg unagraw n yifuyla

en: Read your email
kab:  Γeṛ imayl-inek·inem

en: Use the command line
kab: Seqdec izirig n unezḍay

en: Browse the web
kab: Snirem Web

en: Caja File Manager
kab: Asefrak n yifuyla Caja

en: Chromium
kab: Kṛum

en: Debian Sensible Browser
kab: Iminig Debian Sensible

en: Epiphany Web Browser
kab: Iminig web Epiphany

en: Evolution
kab: Tamhazt

en: Galeon Web Browser
kab: Iminig web Galeon

en: Konqueror Web Browser
kab: Iminig web Konqueror

en: Mozilla Browser
kab: Iminig n Mozilla

en: Opera Browser
kab: Iminig Opera

en: PCManFM-Qt File Manager
kab: Asefrak n yifuyla PCManFM-Qt

en: Rodent File Manager
kab: Asefrak n yifuyla Rodent

en: W3M Text Browser
kab: Iminig W3M Text

en: Xfe File Manager
kab: Asefrak n yifuyla Xfe

en: Active device in the dialog
kab: Rmed ibenk deg udiwenni

en: DEVICE NAME
kab: ISEM N YIBENK

note: seconds value for some of the scales in the dialog
en: %.1f s
kab: %.1f tsn

en: Disabled
kab: Yensa

en: Edge scrolling
kab: Adrurem n yiri

en: Two-finger scrolling
kab: Adrurem s sin iḍudan

en: Circular scrolling
kab: Adrurel amwines

en: Pen (absolute)
kab: Imru (amagdez)

en: Mouse (relative)
kab: Taɣerdayt (tamassaɣt)

en: Clockwise
kab: Asragan

en: Counterclockwise
kab: Mgal asrag

en: Mouse and Touchpad
kab: Taɣerdayt d telwiḥt tawallsant

en: Reverse scroll d_irection
kab: Tti ta_nila n udrurem

en: Buttons
kab: Tiqfalin

en: _Reset to Defaults
kab: _Wennez ɣer yimezwer

en: Acceleratio_n:
kab: Tasɣiwe_lt

en: Scrolling _mode:
kab: Adrurem _askar:

en: Scrolling
kab: Adrudem

en: _Rotation:
kab: _Tuzzya:

en: _Devices
kab: _Ibenkan

en: Drag and Drop
kab: Ẓuɣer & Sers

en: Ti_me:
kab: Ak_ud:

en: D_istance:
kab: A_meccaq:

en: Double Click
kab: Asiti uslig

en: _Behavior
kab: _Tikli:

en: Cursor si_ze:
kab: Teɣ_zi n teḥnaccaḍt

en: Size
kab: Tiddi

en: Preview
kab: Timeẓriwt

en: _Theme
kab: _Asentel

en: Settings Editor
kab: Amaẓrag n yiɣewwaren

en: Property
kab: Tulmist

en: Type
kab: Anaw

en: Locked
kab: Yergel

en: Value
kab: Azal

en: New property
kab: Timeẓli tamaynut

en: Edit selected property
kab: Ẓreg timeẓli yettwafernen

en: _Reset
kab: _Wennez

en: Reset selected property
kab: Wennez timeẓli yettwafernen

en: Empty
kab: Ilem

en: Array
kab: Isirew

en: String
kab: Azrir

en: Integer
kab: Ummid

en: Boolean
kab: Abulan

en: Double
kab: Uslig

en: _Reset Channel
kab: _Wennez abadu

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
kab: Awennez n ubadu ad yekkes i lebda iɣewwaren-a udmawanen.

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
kab: D tidet tebɣiḍ ad twennzeḍ abadu "%s" akked meṛṛa timeẓla-ines?

en: reset
kab: aɛiwed

en: Monitor %s
kab: Asefrak %s

en: Clear
kab: Sfeḍ

en: Close
kab: Mdel

en: start monitoring channel "%s"
kab: bdu asefrek n ubadu "%s"

en: _Monitor
kab: _Asefrak

en: Refresh
kab: Smiren

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
kab: Awennez n tmeẓli ad yekkes i lebda iɣewwaren-a udmawanen.

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
kab: D tidet tebɣiḍ ad twennzeḍ timeẓli "%s"?

en: Unsigned Int
kab: Int ur yettuzmel ara

en: Unsigned Int64
kab: Int64 ur yettuzmel ara

en: New Property
kab: Timeẓli tamaynut

en: Save
kab: Sekles

en: _Property:
kab: _Tulmist:

en: _Type:
kab: Anaw:

note: strings integers bool
en: _Value:
kab: A_zal:

en: Property names must start with a '/' character
kab: Ismawen n tɣara ilaq ad bdun s usekkil '/'

en: The root element ('/') is not a valid property name
kab: Aferdis aẓar ('/') mačči d isem n tmeẓli tameɣtut

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
kab: Ismawen n yibuda zemren kan ad gebren isekkilen ASCII, A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' d '>', akked '/' am unabraz

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
kab: Ismawen n tɣara ur zmiren ara ad gebren sin neɣ ugar n yisekkilen'/' mseḍfaren

en: Property names cannot end with a '/' character
kab: Ismawen n tɣara ur zmiren ara ad ldin s usekkil '/'

en: Edit Property
kab: Ẓreg timeẓli

en: Graphical settings editor for Xfconf
kab: Amaẓrag n yiɣewwaren udlifen i Xfconf

en: Settings dialog to show
kab: Adiwenni n yiɣewwaren i uskan

en: All _Settings
kab: Meṛṛa _Iɣewwaren

en: Settings
kab: Iɣewwaren

en: Unable to start "%s"
kab: Yugguma ad yebdu "%s"

en: Settings Manager
kab: Amsefrak n yiɣewwaren

en: Sticky keys are enabled
kab: Tisura inetḍen ttwaremdent

en: Sticky keys are disabled
kab: Tisura inetḍen ttwasensent

en: Sticky keys
kab: Asenṭeḍ n  tqeffalin

en: Slow keys are enabled
kab: Situra ẓẓayen ttwaremdent

en: Slow keys are disabled
kab: Tisura ẓẓayen ttwasensent

en: Slow keys
kab: Ẓẓayit tqeffalin

en: Bounce keys are enabled
kab: Tisura yettbumbin ttwaremdent

en: Bounce keys are disabled
kab: Tisura yettbumbin ttwasensent

en: Bounce keys
kab: Tiqeffalin yettbumbin

en: Failed to launch shortcut "%s"
kab: Ur yeddi ara usenker n unegzum "%s"

en: Replace running xsettings daemon (if any)
kab: Senfel aselkem n Daemon yellan (ma yella)

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
kab: Tallunin n umahil %d

en: Xfce Settings Daemon
kab: Daemon n yiɣewwaren n Xfce

en: The Xfce Settings Daemon
kab: Daemon n yiɣewwaren Xfce
