xfce4-settings.xfce-4-20 - en to fi translation catalogue (526 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: Monitor
fi: Näyttö

en: Television
fi: Televisio

en: Digital display
fi: Digitaalinäyttö

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
fi: RandR-laajennuksen versiota ei voi selvittää

en: Laptop
fi: Kannettava

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: _Close
fi: _Sulje

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
fi: _Ohje

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
fi: Valittuna istunnonhallinta käynnistää tarvittavat ohjelmistot näytönluku- ja suurennussovellusten käyttöön.

en: _Enable assistive technologies
fi: _Ota käyttöön apuvälineteknologiat

en: Start With Session
fi: Käynnistä istunnon kanssa

en: Assistive technologies will be available the next time you login
fi: Apuvälineteknologiat ovat käytettävissä seuraavan kerran kun kirjaudut

en: No AT-SPI provider was found on your system
fi: AT-SPI-palvelua ei löytynyt

en: Assistive _Technologies
fi: Avustavat _teknologiat

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
fi: Valittuna muuntonäppäimiä (kuten Ctrl, Alt ja Vaihto) ei tarvitse pitää painettuina (ne voi painamisen jälkeen vapauttaa) kun useita näppäimiä pitäisi tavallisesti painaa yhtäaikaisesti.

en: _Use sticky keys
fi: Käytä t_arttuvia näppäimiä

en: _Lock sticky keys
fi: _Lukitse alas jäävät näppäimet

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
fi: Jos valitset tämän, muuntonäppäimet (kuten Ctrl, Alt ja Vaihto) pysyvät alas painettuina kunnes niitä painetaan uudelleen

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
fi: Ota tarttuvat näppäimet pois käytöstä jos _kahta näppäinta painetaan

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
fi: Jos valitset tämän, alas jäävät näppäimet poistuvat käytöstä kun painat kahta näppäintä samanaikaisesti

en: Sticky Keys
fi: Alas jäävät näppäimet

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
fi: Tahattoman näppäilyn välttämiseksi hitaat näppäimet vaativat että näppäintä pidetään painettuna minimiaika ennen kuin painallus hyväksytään.

en: Use slow _keys
fi: Käytä _hitaita näppäimiä

en: Acceptance _delay:
fi: Näppäin_viive:

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
fi: Aika millisekunteina, jonka jälkeen näppäimen painallus hyväksytään

en: Slow Keys
fi: Hitaat näppäimet

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
fi: Tahattomien toistuvien painallusten välttämiseksi näppäintoisto asettaa vähimmäisajan näppäimen painallusten välille.

en: Use _bounce keys
fi: Estä _näppäintoisto

en: K_eystroke delay:
fi: _Näppäintoiston viive:

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
fi: Vaadittu näppäinpainallusten välinen aika millisekunteina

en: Bounce Keys
fi: Näppäintoiston esto

en: Keyboa_rd
fi: N_äppäinkartta

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
fi: Valittuna hiiren osoitinta voi liikuttaa numeronäppäimistön avulla

en: _Use mouse emulation
fi: Käytä hiiri_emulointia

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
fi: Jos valitset tämän, voit liikuttaa osoitinta numeronäppäimistön avulla

en: msec
fi: ms

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
fi: Aika millisekunteina näppäimen painalluksen ja ensimmäisen toistuvan liikkeen välillä

en: _Acceleration delay:
fi: _Kiihdytysviive:

en: R_epeat interval:
fi: _Toistoväli:

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
fi: Aika toistuvien liikkeiden välillä millisekunteina

en: Acceleration t_ime:
fi: Kiihdytysa_ika:

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
fi: Kiihdytyksen kesto suurimpaan nopeuteen millisekunteina

en: Ma_ximum speed:
fi: _Enimmäisnopeus:

en: The maximum pointer speed after acceleration
fi: Osoittimen suurin nopeus kiihdytettynä

en: pixels/sec
fi: kuvapistettä/s

en: Acceleration _profile:
fi: Kiihdytys_profiili:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
fi: Käyrä, jonka mukaisesti osoitin saavuttaa täyden nopeutensa

en: Mouse Emulation
fi: Hiiriemulointi

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
fi: Sido pikanäppäin xfce4-find-cursor -ohjelmaan saadaksesi visuaalisen palautteen hiiren osoittimen sijainnista.

en: Show location of pointer on keypress
fi: Näytä osoittimen sijainti näppäinpainalluksella

en: Find Cursor
fi: Etsi kohdistin

en: _Mouse
fi: _Hiiri

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Type '%s --help' for usage.
fi: Saat ohjeita komennolla "%s --help".

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita virheistä osoitteseen <%s>.

en: Improve keyboard and mouse accessibility
fi: Helpota näppäimistön ja hiiren käyttöä

en: None
fi: Ei mitään

en: Slight
fi: Kevyt

en: Medium
fi: Kohtalainen

en: Full
fi: Täysi

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Text
fi: Teksti

en: Text under icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text next to icons
fi: Teksti kuvakkeiden vieressä

en: 1x (no scaling)
fi: 1x (ei skaalausta)

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: _Add
fi: _Lisää

en: St_yle
fi: T_yyli

en: _Icons
fi: K_uvakkeet

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
fi: Tätä fonttia käytetään oletusfonttina käyttöliittymien tekstille

en: Select a default font
fi: Valitse oletusfontti

en: Default Fon_t
fi: Oletus_fontti

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
fi: Tätä fonttia käytetään tasalevyisenä oletusfonttina esimerkiksi pääte-emulaattoreissa.

en: Select a default monospace font
fi: Valitse oletus tasalevyiseksi fontiksi

en: Default _Monospace Font
fi: Tasalev_yinen oletusfontti

en: _Enable anti-aliasing
fi: Kytke reunanpehmennys päälle

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
fi: Reunanpehmennys (antialiasointi) eli fonttien reunojen tasoitus voi parantaa tekstin ulkonäköä näytöllä

en: Hintin_g:
fi: _Vihjeistys:

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
fi: Useat fontit sisältävät tietoa siitä, kuinka ne olisi parasta esittää. Valitse se vaihtoehto, joka mielestäsi näyttää parhaalta

en: Sub-_pixel order:
fi: _Alipikselijärjestys:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
fi: Jos sinulla on TFT- tai LCD-näyttö, voit parantaa kirjasinten laatua valitsemalla näyttösi alipikselijärjestyksen

en: Rendering
fi: Fonttien piirto

en: Custom _DPI setting:
fi: Mukautettu _erottelukyky:

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
fi: Ohita havaittu näytön tarkkuus jos fontit ovat liian suuria tai pieniä

en: _Fonts
fi: _Fontit

en: Show images on _buttons
fi: Näytä kuvat _painikkeissa

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
fi: Määritä, näytetäänkö painikkeissa kuvakkeita tekstin lisäksi

en: Show images in _menus
fi: Näytä kuvat _valikoissa

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
fi: Määritä, näytetäänkö valikon kohteiden vierellä kuvakkeita

en: Enable e_ditable accelerators
fi: _Muokattavat valikon pikanäppäimet

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
fi: Jos tämä on valittu, valikon kohteen pikanäppäintä voi vaihtaa painamalla uutta näppäinyhdistelmää hiiren osoittimen ollessa sen yllä

en: Menus and Buttons
fi: Valikot ja painikkeet

en: Enable _event sounds
fi: Toista merkki_äänet

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
fi: Toistetaanko käyttöliittymän äänet (vaatii Canberra-tuen)

en: Enable input feedbac_k sounds
fi: Kytke syötön _vahvistusäänet päälle

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
fi: Määritä, soitetaanko merkkiääniä kun käyttäjä napsauttaa hiiren painikkeita tai syöttää muuten tietoa

en: Event sounds
fi: Merkkiäänet

en: Adjust the system-wide display scaling
fi: Säädä järjestelmänlaajuista näytön skaalausta

en: _Window Scaling
fi: _Ikkunoiden skaalaus

en: Setti_ngs
fi: _Asetukset

en: Failed to display Xfwm4 Settings
fi: Xfwm4-asetusten näyttäminen epäonnistui

note: If the theme is known to be incomplete (does not follow fd.org standards), mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
fi: Varoitus: kuvaketeema on puutteellinen. Jotkin kuvakkeet puuttuvat.

en: File is too large, installation aborted
fi: Tiedosto on liian suuri, asennus peruttu

en: Failed to create temporary directory
fi: Väliaikaiskansion luominen epäonnistui

en: Failed to extract archive
fi: Arkiston purkaminen epäonnistui

en: Unknown format, only archives and directories are supported
fi: Tuntematon muoto; vain arkistoja ja kansioita tuetaan

en: Not a valid theme package
fi: Teemapaketti ei ole kelvollinen

en: An unknown error, exit code is %d
fi: Tuntematon virhe, koodi %d

en: Failed to install theme
fi: Teeman asennus epäonnistui

en: Install %s theme
fi: Asenna %s teema

note: Create cancel button
en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Vertical RGB
fi: Pystysuuntainen RGB

en: Vertical BGR
fi: Pystysuuntainen BGR

en: Customize the look of your desktop
fi: Muokkaa työpöytäsi ulkoasua

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
fi: Skanneri

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
fi: Kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
fi: Tulostin

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: Webcam
fi: Web-kamera

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fi: Kannettavan näyttö

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fi: Sisäänrakennettu web-kamera

en: Enable color management for %s
fi: Käytä värihallintaa laitteelle %s

en: Color Profiles
fi: Väriprofiilit

en: <b>No devices found.</b>
fi: <b>Laitteita ei löytynyt.</b>

en: Model:
fi: Malli:

en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

en: Vendor:
fi: Valmistaja:

en: Calibrate
fi: Kalibroi

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
fi: <b>Ei profiileja valitulle laitteelle.</b>

en: Add a profile to the currently selected device
fi: Lisää profiili valitulle laitteelle

en: _Remove
fi: _Poista

en: Delete the currently selected profile
fi: Poista valittu profiili

en: Show detailed information about the selected profile
fi: Näytä yksityiskohtaisia tietoja valitusta profiilista

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Enable the selected profile
fi: Ota valittu profiili käyttöön

en: Add Profile to Device
fi: Lisää profiili laitteelle

en: Import color profile files (*.icc)
fi: Tuo väriprofiilitiedostoja (*.icc)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fi: Oletusavaruus

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fi: Testiprofiili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fi: Heikkolaatuinen

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fi: Keskilaatuinen

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fi: Korkealaatuinen

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fi: Oletus-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fi: Oletus-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fi: Oletusharmaasävy

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fi: Valitse ICC-profiilitiedosto

en: _Import
fi: _Tuo

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fi: Tuetut ICC-profiilit

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fi: Oletus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fi: Testiprofiili:

en: Compatible Profiles
fi: Yhteensopivat profiilit

en: Device
fi: Laite

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Set color profiles
fi: Aseta väriprofiilit

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
fi: <b><big>Haluatko säilyttää nämä asetukset?</big></b>

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
fi: Edelliset asetukset palautetaan, ellet vastaa tähän kysymykseen <b>10 sekunnin</b> kuluessa.

en: Keep this configuration
fi: Säilytä nämä asetukset

en: Restore the previous configuration
fi: Palauta edelliset asetukset

en: Never
fi: Ei koskaan

en: When a display is connected
fi: Kun näyttö kytketään

en: When a display is disconnected
fi: Kun näyttö irrotetaan

en: Always
fi: Aina

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Mirror
fi: Peili

en: Extend
fi: Laajennettu

en: Xfce Panel
fi: Xfce-paneeli

en: Desktop icons
fi: Työpöydän kuvakkeet

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Configure...
fi: Mukauta...

en: Display
fi: Näyttö

en: _Mirror displays
fi: _Peilaa näytöt

en: Primary Display:
fi: Ensisijainen näyttö:

en: R_esolution:
fi: _Tarkkuus:

en: Refresh _rate:
fi: _Virkistystaajuus:

en: Ro_tation:
fi: _Kääntö:

en: Ref_lection:
fi: _Peilikuva:

en: A_pply
fi: _Toteuta

en: _Scale:
fi: _Skaalaus:

en: _General
fi: _Yleiset

en: <b>Profiles</b>
fi: <b>Profiilit</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
fi: <b>Näyttöjen liittäminen</b>

en: Delete the currently selected display profile.
fi: Poista valittu näyttöprofiili.

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply the currently selected display profile.
fi: Ota käyttöön valittu näyttöprofiili.

en: Create a new display profile.
fi: Luo uusi näyttöprofiili.

en: Update an existing profile.
fi: Päivitä olemassa oleva profiili.

en: When a display is connected:
fi: Kun näyttö kytketään:

en: Show popup windows to identify displays
fi: Näytä ponnahdusikkunat näyttöjen tunnistamiseksi

en: <b>Identifying Displays</b>
fi: <b>Näyttöjen tunnistaminen</b>

en: _Advanced
fi: Lisä_asetukset

en: <b>Profile Name</b>
fi: <b>Profiilin nimi</b>

en: Create
fi: Luo

en: A profile of this name already exists.
fi: Profiili samalla nimellä on jo olemassa.

en: Extend right
fi: Laajenna oikealle

en: Extend left
fi: Laajenna vasemmalle

en: Extend up
fi: Laajenna ylös

en: Extend down
fi: Laajenna alas

en: Displays
fi: Näytöt

en: Only Display 1
fi: Vain näyttö 1

en: Mirror Displays
fi: Peilaa näytöt

en: Extend to the right
fi: Laajenna oikealle

en: Only Display 2
fi: Vain näyttö 2

en: Update Display Profile
fi: Päivitä näyttöprofiili

en: _Update
fi: _Päivitä

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
fi: <big><b>Teit muutoksia aiemmin aktiiviseen profiiliin</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
fi: Jos et pävitiä profiilia, muutoksesi häviävät kun käynnistät istuntosi uudelleen tai poistat näytön tai liität näytön.

en: Only %s (1)
fi: Vain %s (1)

en: Only %s (2)
fi: Vain %s (2)

en: Left
fi: Vastapäivään

en: Inverted
fi: Ylösalaisin

en: Right
fi: Myötäpäivään

en: Horizontal
fi: Vaakasuunnassa

en: Vertical
fi: Pystysuunnassa

en: Horizontal and Vertical
fi: Vaaka- ja pystytaso

en: Minimal interface to set up an external output
fi: Yksinkertaisin tapa ottaa käyttöön ulkoinen kuvalähtö

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
fi: Edelliset asetukset palautetaan <b>%i sekunnissa</b>, jos et vastaa tähän kysymykseen.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
fi: Vähintään yhden kuvalähdön on oltava aktiivinen, tai järjestelmä on käyttökelvoton.

en: Selected output not disabled
fi: Valittua lähtöä ei poistettu käytöstä

en: Update changed display profile '%s'?
fi: Päivitetäänkö muutettu näyttöprofiili '%s'?

en: _Update '%s'
fi: _Päivitä '%s'

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
fi: Haluatko poistaa näyttöprofiilin '%s'?

en: Delete Profile
fi: Poista profiili

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
fi: Näyttöprofiilia ei voida palauttaa sen poistamisen jälkeen.

en: Cancel
fi: Peru

en: Delete
fi: Poista

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
fi[0]: %d Xfce-paneeli
fi[1]: %d Xfce-paneelia

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
fi: Valitse näyttö muuttaaksesi sen asetuksia; vedä ja pudota muuttaaksesi sen sijaintia.

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
fi: Peilatut näytöt

en: (Disabled)
fi: (Pois päältä)

en: ATI Settings
fi: ATI:n asetukset

en: Unable to start the Xfce Display Settings
fi: Xfce:n näyttöasetussovellusta ei voi käynnistää

en: Unable to launch the proprietary driver settings
fi: Näytönohjainvalmistajan asetussovellusta ei voi käynnistää

en: Configure screen settings and layout
fi: Muokkaa näyttöasetuksia ja asettelua

en: Display:
fi: Näyttö:

en: Resolution:
fi: Tarkkuus:

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
fi: Pikanäppäinkomento

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
fi: Syötä komento jonka haluat käynnistää pikanäppäimellä.

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

en: Comm_and:
fi: _Komento:

en: Use _startup notification
fi: Käytä _käynnistysilmaisinta

en: The command may not be empty.
fi: Komento ei voi olla tyhjä.

en: Select command
fi: Valitse komento

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Executable Files
fi: Suoritettavat tiedostot

en: Perl Scripts
fi: Perl-komentotiedostot

en: Python Scripts
fi: Python-komentotiedostot

en: Ruby Scripts
fi: Ruby-komentotiedostot

en: Shell Scripts
fi: Päätekomentotiedostot

en: Keyboard layout selection
fi: Näppäimistön asettelun valinta

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Restore num l_ock state on startup
fi: Muista num lock -näppäimen tila

en: General
fi: Yleiset

en: _Enable key repeat
fi: _Käytä näppäintoistoa

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
fi: Toista samaa merkkiä niin kauan kuin näppäin on painettuna

en: _Repeat delay:
fi: _Toiston viive:

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
fi: Aika millisekunteina, jonka jälkeen näppäintä aletaan toistaa

en: Repe_at speed:
fi: _Toiston nopeus:

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
fi: Tuotettavien näppäinpainallusten tahti näppäimen ollessa painettuna

en: Typing Settings
fi: Näppäilyasetukset

en: Show _blinking
fi: _Vilkuta kohdistinta

en: Specify whether or not the text cursor blinks
fi: Määritä, vilkkuuko tekstin kohdistin

en: Blink _delay:
fi: Vilk_utusviive:

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
fi: Kohdistimen vilkutuskertojen välinen viive millisekunteina

en: Cursor
fi: Kohdistin

en: _Test area:
fi: _Testikenttä:

en: Beha_vior
fi: _Toiminta

en: Define shortcuts for la_unching applications:
fi: Määritä pikanäppäiment sovellusten _käynnistämiseen:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Reset to _Defaults
fi: P_alauta oletukset

en: A_pplication Shortcuts
fi: So_vellusten pikanäppäimet

en: <b>Use system defaults</b>
fi: <b>Käytä järjestelmän oletuksia</b>

en: _Keyboard model
fi: N_äppäimistön malli

en: Change la_yout option
fi: Muuta sijoitusasetusta

en: Co_mpose key
fi: Co_mpose-näppäin

en: Move currently selected item up by one row
fi: Siirrä valittu kohde yksi rivi ylöspäin

en: Move currently selected item down by one row
fi: Siirrä valittu kohde yksi rivi alaspäin

en: Key_board layout
fi: _Näppäimistön asettelu

en: _Layout
fi: _Asettelu

en: Unable to initialize GTK+.
fi: GTK+:n alustus ei onnistu.

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
fi: Ei voi yhdistää xfconf-taustaprosessiin. Syy: %s

en: Could not create the settings dialog.
fi: Asetusdialogia ei voi luoda.

en: Command
fi: Komento

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Layout
fi: Asettelu

en: Variant
fi: Muunnelma

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
fi: Tämä palauttaa kaikki pikanäppäimet oletusarvoihinsa. Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletukset

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: The system defaults will be restored next time you log in.
fi: Järjestelmän oletukset palautetaan seuraavan kirjautumisen yhteydessä.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
fi: Näppäimistön asetukset ja sovellusten pikanäppäimet

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
fi: numlock;keyboard;layout;shortcuts;näppäimistö;asettelu;pikanäppäimet;

en: Could not create the mime dialog.
fi: MIME-dialogin luominen epäonnistui.

en: Select Application
fi: Valitse sovellus

en: Open
fi: Avaa

en: Use a c_ustom command:
fi: _Mukautettu komento:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
fi: Käytä mukautettua komentoa sovellukselle, jota ei löydy yllä olevalta listalta.

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: Select an Application
fi: Valitse sovellus

en: None available
fi: Ei saatavilla

en: Recommended Applications
fi: Suositellut sovellukset

en: Other Applications
fi: Muut sovellukset

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
fi: Avaa <i>%s</i> ja muut tyypin "%s" tiedostot sovelluksessa:

en: Failed to add new application "%s"
fi: Sovelluksen "%s" lisääminen epäonnistui

en: Press left mouse button to change the selected application.
fi: Paina hiiren vasenta painiketta vaihtaaksesi sovelluksen.

en: Application Chooser Button
fi: Sovellusvalitsinpainike

en: No application selected
fi: Sovellusta ei ole valittu

en: Failed to set default Web Browser
fi: Oletusselaimen asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default Mail Reader
fi: Oletussähköpostiohjelman asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default File Manager
fi: Oletustiedostonhallinnan asettaminen epäonnistui

en: Failed to set default Terminal Emulator
fi: Oletuspäätesovelluksen asettaminen epäonnistui

note: allocate the chooser
en: Select application
fi: Valitse sovellus

en: Choose a custom Web Browser
fi: Valitse mukautettu verkkoselain

en: Choose a custom Mail Reader
fi: Valitse mukautettu sähköpostiohjelma

en: Choose a custom File Manager
fi: Valitse mukautettu tiedostonhallinta

en: Choose a custom Terminal Emulator
fi: Valitse mukautettu pääteohjelma

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen verkkoselain:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    sähköpostiohjelma:

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    tiedostonhallintasovellus:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
fi: Määritä Xfce:n oletusarvoinen
    päätesovellus:

en: Browse the file system to choose a custom command.
fi: Selaa tiedostojärjestelmää valitaksesi mukautetun komennon.

en: _Other...
fi: _Muu...

en: Use a custom application which is not included in the above list.
fi: Valitse mukautettu sovellus, jota ei löydy yläpuoliselta listalta.

en: Choose Preferred Application
fi: Valitse oletussovellus

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi verkkoselain ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi sähköpostiohjelma ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi tiedostonhallinta ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
fi: Valitse haluamasi pääteohjelma ja
    napsauta OK jatkaaksesi.

en: Failed to execute default Web Browser
fi: Oletusselaimen käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default Mail Reader
fi: Oletussähköpostiohjelman käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default File Manager
fi: Oletustiedostonhallinnan käynnistys epäonnistui

en: Failed to execute default Terminal Emulator
fi: Oletuspäätteen käynnistys epäonnistui

note: Enable permanently dismissing this error.
en: Do _not show this message again
fi: _Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
fi: Käynnistä TYYPIN oletussovellus käyttäen valinnaista VALITSINTA. TYYPPI on yksi seuraavista arvoista.

en: TYPE [PARAMETER]
fi: TYYPPI [VALITSIN]

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
fi: Tiedustele tyypin TYPE oletussovellusta, jossa TYPE on yksi seuraavista arvoista.

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
fi: Seuraavat TYPE-argumentit ovat tuettuja --launch ja --query -komennoille:
    
      WebBrowser       - Oletus verkon selaamiseen.
      MailReader       - Oletussähköpostisovellus.
      FileManager      - Oletus tiedostonhallintaan.
      TerminalEmulator - Oletuspäätesovellus.

en: Invalid helper type "%s"
fi: Sovellustyyppi "%s" ei kelpaa

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
fi: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Kaikki oikeudet pidätetään.
    
    Käännettäessä Gtk+-%d.%d.%d, nyt käytössä Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Ilmoita ohjelmavirheistä osoitteeseen <%s>.

en: No helper defined for "%s".
fi: Tyypille "%s" ei ole määritelty oletussovellusta.

en: No command specified
fi: Ei komentoa määritetty

en: Failed to open %s for writing
fi: Tiedoston %s avaaminen kirjoitettavaksi ei onnistu

en: Default Applications
fi: Oletussovellukset

en: Web Browser
fi: Verkkoselain

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
fi: Oletusverkkoselainta käytetään hyperlinkkien avaamiseen ja ohjesisällön näyttämiseen.

en: Mail Reader
fi: Sähköpostiohjelma

note: Utilities
en: _Utilities
fi: _Työkalut

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Terminal Emulator
fi: Pääteohjelma

note: Mimes
en: _Others
fi: _Muut

en: _Filter:
fi: _Suodatin:

en: Clear filter
fi: Tyhjennä suodatin

en: Open with...
fi: Avaa sovelluksella...

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: Status
fi: Tila

en: Default Application
fi: Oletussovellus

en: User Set
fi: Mukautettu

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
fi: Oletus

en: %d MIME type found | %d MIME types found
fi[0]: Löytyi %d MIME-tyyppi
fi[1]: Löytyi %d MIME-tyyppiä

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
fi: Sovelluksen "%s" asettaminen tyypille "%s" epäonnistui.

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
fi[0]: %d MIME-tyyppi valittu
fi[1]: %d MIME-tyyppiä valittu

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
fi: MIME-tyypille määrittämäsi sovellus unohdetaan ja järjestelmän oletus palautetaan käyttöön.

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
fi: Haluatko varmasti palauttaa sisältötyypin "%s" oletusarvoonsa?

en: Question
fi: Kysymys

en: Reset to Default
fi: Palauta oletus

en: Choose Application...
fi: Valitse sovellus...

en: Browse the file system
fi: Selaa tiedostojärjestelmää

en: email;mail;inbox;message;communication;
fi: email;mail;inbox;message;communication;sähköposti;saapuneet;viesti;yhteydenpito;

en: Read your email
fi: Käytä sähköpostiasi

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
fi: terminal;command line;shell;console;xfce;pääte;komentorivi;konsoli;

en: Use the command line
fi: Käytä komentoriviä

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
fi: internet;web;browser;surf;explore;xfce;selain;netti;

en: Browse the web
fi: Selaa verkkosivuja

en: Caja File Manager
fi: Caja-tiedostonhallinta

en: Debian Sensible Browser
fi: Debianin sensible-browser

en: Debian X Terminal Emulator
fi: Debianin X-pääteohjelma

en: Epiphany Web Browser
fi: Epiphany-verkkoselain

en: Enlightened Terminal Emulator
fi: ETerm-pääteohjelma

en: Galeon Web Browser
fi: Galeon-verkkoselain

en: GNOME Terminal
fi: Gnomen pääte

en: Konqueror Web Browser
fi: Konqueror-verkkoselain

en: Links Text Browser
fi: Links-tekstiselain

en: Lynx Text Browser
fi: Lynx-tekstiselain

en: Mozilla Browser
fi: Mozilla-selain

en: Mozilla Mail
fi: Mozillan sähköposti

en: Opera Browser
fi: Opera-selain

en: PCMan File Manager
fi: PCMan-tiedostonhallinta

en: PCManFM-Qt File Manager
fi: PCManFM-Qt-tiedostonhallinta

en: Rodent File Manager
fi: Rodent-tiedostonhallinta

en: Claws Mail
fi: Claws-sähköposti

en: W3M Text Browser
fi: W3M-tekstiselain

en: Xfce Terminal
fi: Xfce-pääte

en: Xfe File Manager
fi: Xfe-tiedostonhallinta

en: X Terminal
fi: X-pääte

en: Active device in the dialog
fi: Dialogin aktiivinen laite

en: DEVICE NAME
fi: LAITTEEN NIMI

en: Disabled
fi: Pois päältä

en: Edge scrolling
fi: Reunavieritys

en: Two-finger scrolling
fi: Kahden sormen vieritys

en: Circular scrolling
fi: Ympyränmuotoinen vieritys

en: Pen (absolute)
fi: Kynä (absoluuttinen)

en: Mouse (relative)
fi: Hiiri (suhteellinen)

en: None (right-handed)
fi: Ei mitään (oikeakätinen)

en: Half (left-handed)
fi: Puolikas (vasenkätinen)

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Counterclockwise
fi: Vastapäivään

en: Mouse and Touchpad
fi: Hiiri ja kosketuslevy

en: De_vice:
fi: _Laite:

en: Le_ft-handed
fi: _Vasenkätinen

en: Ri_ght-handed
fi: _Oikeakätinen

en: Reverse scroll d_irection
fi: _Käänteinen vierityssuunta

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
fi: Hiiren rulla vierittää päinvastaiseen suuntaan

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
fi: Salli korkean _tarkkuuden vieritys (kokeellinen)

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: _Reset to Defaults
fi: _Palauta oletukset

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
fi: Palauta valitun laitteen kiihtyvyys ja herkkyys oletusarvoihinsa

en: Sensitivit_y:
fi: _Herkkyys:

en: Acceleratio_n:
fi: _Kiihdytys:

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
fi: Kerroin, jonka mukaisesti osoittimen nopeus kiihtyy kun hiirtä liikutetaan

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
fi: Montako kuvapistettä osoittimen täytyy liikkua lyhyen ajan sisällä, jotta kiihdytys alkaa

en: Pointer Speed
fi: Osoittimen nopeus

en: B_uttons and Feedback
fi: _Painikkeet ja palaute

en: Disable touchpad _while typing
fi: Poista _kosketuslevy käytöstä kirjoittaessa

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
fi: Kosketuslevyn toiminta estetään, kun käytät näppäimistöä

en: Duratio_n:
fi: K_esto:

en: Tap touchpad to clic_k
fi: _Napauta kosketuslevyä napsauttaaksesi

en: Click m_ethod:
fi: _Napsautustapa:

en: Scrolling _mode:
fi: Vierit_ystila:

en: Enable hori_zontal scrolling
fi: Ota käyttöön vaakavieritys

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: T_ouchpad
fi: _Kosketuslevy

en: Trac_king mode:
fi: _Seurantatila:

en: _Rotation:
fi: _Kääntö:

en: Tab_let
fi: _Tabletti

en: _Devices
fi: _Laitteet

en: Th_reshold:
fi: Ky_nnysarvo:

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
fi: Montako kuvapistettä osoittimen täytyy liikkua ennen raahauksen aloittamista

en: Drag and Drop
fi: Raahaa ja pudota

en: Ti_me:
fi: _Aika:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
fi: Kaksi hiiren napsautusta tätä lyhyemmässä ajassa (millisekunteina) lasketaan kaksoisnapsautukseksi

en: D_istance:
fi: Etäi_syys:

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
fi: Hiiri saa liikkua enintään tämän välimatkan kahden napsautuksen välillä, jotta se lasketaan kaksoisnapsautukseksi

en: Double Click
fi: Kaksoisnapsautus

en: _Behavior
fi: _Käytös

en: Cursor si_ze:
fi: _Osoittimen koko:

en: Size
fi: Koko

en: Preview
fi: Esikatselu

en: _Theme
fi: _Teema

en: Configure pointer device behavior and appearance
fi: Säädä osoitinlaitteen käytöstä ja osoittimen ulkonäköä

en: Settings Editor
fi: Asetustenmuokkain

en: Channel
fi: Kanava

en: Property
fi: Asetus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Locked
fi: Lukittu

en: Value
fi: Arvo

en: New property
fi: Uusi asetus

en: Edit selected property
fi: Muokkaa valittua asetusta

en: _Reset
fi: _Palauta

en: Reset selected property
fi: Palauta valittu asetus

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Array
fi: Taulukko

en: String
fi: Merkkijono

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Double
fi: Liukuluku

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
fi: Jos palautat kanavan, menetät mukautetut asetukset lopullisesti.

en: _Reset Channel
fi: _Palauta kanava

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
fi: Haluatko varmasti palauttaa kanavan "%s" ja kaikki sen asetukset?

en: reset
fi: palauta

en: Monitor %s
fi: Vahdi %s

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Close
fi: Sulje

en: start monitoring channel "%s"
fi: vahdi kanavaa "%s"

en: _Monitor
fi: _Vahdi

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
fi: Jos palautat asetuksen, menetät mukautetut asetukset lopullisesti.

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
fi: Haluatko varmasti palauttaa asetuksen "%s"?

en: Int
fi: Kokonaisluku

en: Unsigned Int
fi: Pos. kokonaisluku

en: Int64
fi: 64bit kok.luku

en: Unsigned Int64
fi: Pos. 64bit kok.luku

en: New Property
fi: Uusi asetus

en: Save
fi: Tallenna

en: _Property:
fi: _Asetus:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

note: strings integers bool
en: _Value:
fi: A_rvo:

en: Property names must start with a '/' character
fi: Asetuksen nimen täytyy alkaa /-merkillä.

en: The root element ('/') is not a valid property name
fi: Juurielementti ("/") ei kelpaa asetuksen nimeksi.

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
fi: Nimet voivat sisältää vain ASCII-merkkejä A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' ja '>', sekä '/' erottimena

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
fi: Asetuksen nimessä ei voi olla peräkkäisiä /-merkkejä.

en: Property names cannot end with a '/' character
fi: Asetuksen nimi ei voi päättyä /-merkkiin.

en: Edit Property
fi: Muokkaa asetusta

en: Graphical settings editor for Xfconf
fi: Graafinen Xfconf-asetusten muokkain

en: registry;regedit;configuration file;
fi: registry;regedit;configuration file;rekisteri;asetustiedosto;määritystiedosto;

en: Settings dialog to show
fi: Näytettävä asetusikkuna

en: All _Settings
fi: _Kaikki asetukset

en: Settings
fi: Asetukset

en: Unable to start "%s"
fi: Kohdetta "%s" ei voi käynnistää.

en: Settings Manager
fi: Asetustenhallinta

en: Graphical Settings Manager for Xfce
fi: Graafinen asetushallinta Xfce:lle

en: Sticky keys are enabled
fi: Alas jäävät näppäimet käytössä

en: Sticky keys are disabled
fi: Alas jäävät näppäimet ei käytössä

en: Sticky keys
fi: Alas jäävät näppäimet

en: Slow keys are enabled
fi: Hitaat näppäimet käytössä

en: Slow keys are disabled
fi: Hitaat näppäimet ei käytössä

en: Slow keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Bounce keys are enabled
fi: Näppäintoiston esto käytössä

en: Bounce keys are disabled
fi: Näppäintoiston esto ei käytössä

en: Bounce keys
fi: Näppäintoiston esto

en: Failed to launch shortcut "%s"
fi: Kohteen "%s" käynnistys epäonnistui

en: Fork to the background
fi: Haaraudu taustalle

en: Do not wait for a window manager on startup
fi: Älä odota ikkunanhallintaa käynnistyksessä

en: Replace running xsettings daemon (if any)
fi: Korvaa olemassaoleva xsettings-taustaprosessi

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Xfce Settings Daemon
fi: Xfce:n asetustaustaprosessi

en: The Xfce Settings Daemon
fi: Xfce 4 asetustaustaprosessi

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
fi: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;asetukset;järjestelmä;
