xfce4-settings.xfce-4-20 - en to fr translation catalogue (549 entries)

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: _Close
fr: _Fermer

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
fr: Aid_e

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
fr: Si activé, le gestionnaire de sessions démarrera les applications requises pour les lecteurs d’écran et les loupes.

en: _Enable assistive technologies
fr: _Activer les technologies d’assistance

en: Start With Session
fr: Démarrer avec la session

en: Assistive technologies will be available the next time you login
fr: Les technologies d’assistance seront disponibles lors de votre prochaine connexion

en: No AT-SPI provider was found on your system
fr: Aucun service AT-SPI n’a été trouvé sur votre système

en: Assistive _Technologies
fr: _Technologies d’assistance

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
fr: Si activé, les touches de modification (telles que Ctrl, Alt et Maj) n’ont pas besoin d’être enfoncées (elles peuvent être pressées puis relâchées) lorsque plusieurs touches ont normalement besoin d’être pressées en même temps.

en: _Use sticky keys
fr: _Utiliser les touches rémanentes

en: _Lock sticky keys
fr: _Verrouiller les touches rémanentes

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state if they are pressed twice in a row, until pressed again once
fr: Si cette option est sélectionnée, les touches de modification (telles que Ctrl, Alt et Maj) resteront enfoncées si elles sont enfoncées deux fois de suite, jusqu’à ce qu’elles soient à nouveau enfoncées une fois.

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
fr: _Désactiver les touches rémanentes si deux touches sont enfoncées

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
fr: Si activé, la fonction « touches rémanentes » sera désactivée si deux touches sont pressées simultanément

en: Sticky Keys
fr: Touches rémanentes

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
fr: Pour éviter les frappes accidentelles, les touches lentes nécessitent qu’une touche reste enfoncée un certain temps avant d’être acceptée.

en: Use slow _keys
fr: Utiliser les touches _lentes

en: Acceptance _delay:
fr: Délai d’_acceptation :

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
fr: Délai, en millisecondes, après lequel une pression de touche est acceptée

en: Slow Keys
fr: Touches lentes

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
fr: Pour éviter les frappes accidentelles, les touches rebond imposent un délai minimum entre chaque frappe.

en: Use _bounce keys
fr: Utiliser les touches _rebond

en: K_eystroke delay:
fr: Délai de fra_ppe :

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
fr: Délai minimum, en millisecondes, requis entre les frappes

en: Bounce Keys
fr: Touches rebond

en: Keyboa_rd
fr: _Clavier

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
fr: Si activé, le pointeur de la souris peut être contrôlé à l’aide du pavé numérique du clavier.

en: _Use mouse emulation
fr: É_mulation de la souris à l’aide du pavé numérique

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
fr: Si activé, le pointeur de la souris peut être contrôlé à l’aide du pavé numérique du clavier

en: msec
fr: ms

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
fr: La durée, en millisecondes, entre l’appui initial sur une touche et le premier évènement du mouvement répété

en: _Acceleration delay:
fr: _Délai d’accélération :

en: R_epeat interval:
fr: _Intervalle de répétition :

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
fr: La durée, en millisecondes, entre les évènements de mouvement répétés

en: Acceleration t_ime:
fr: Temps d’accélé_ration :

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
fr: La durée, en millisecondes, pour parvenir à la vitesse maximale

en: Ma_ximum speed:
fr: _Vitesse maximale :

en: The maximum pointer speed after acceleration
fr: La vitesse maximale du pointeur après accélération

en: Acceleration _profile:
fr: _Profil d’accélération :

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
fr: La rampe utilisée pour atteindre la vitesse maximale du pointeur

en: Mouse Emulation
fr: Émulation de la souris

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
fr: Lier un raccourci clavier à xfce4-find-cursor afin d'obtenir un retour visuel de l’emplacement actuel du pointeur de la souris.

en: Show location of pointer on keypress
fr: Afficher l’emplacement du pointeur lors de l’appui sur une touche

en: Find Cursor
fr: Rechercher curseur

en: _Mouse
fr: _Souris

en: None
fr: -------

en: Slight
fr: Léger

en: Medium
fr: Moyen

en: Full
fr: Important

en: Icons
fr: Icônes

en: Text
fr: Texte

en: Text under icons
fr: Texte sous les icônes

en: Text next to icons
fr: Texte à côté des icônes

en: 1x (no scaling)
fr: 1x (aucune mise à l’échelle)

en: Appearance
fr: Apparence

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
fr: Définir le <a href="xfwm4-settings:">thème Xfwm4</a> correspondant s’il y en a un

en: _Icons
fr: _Icônes

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
fr: Cette police sera utilisée comme police par défaut pour afficher le texte de l’interface utilisateur

en: Select a default font
fr: Sélectionner une police par défaut

en: Default Fon_t
fr: P_olice par défaut

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
fr: Cette police sera utilisée en tant que police à chasse fixe par défaut, par exemple par des émulateurs de terminal.

en: Select a default monospace font
fr: Choisir une police à chasse fixe par défaut

en: Default _Monospace Font
fr: Police à _chasse fixe par défaut

en: _Enable anti-aliasing
fr: Activer l’_anticrénelage

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
fr: L’anticrénelage, ou lissage des polices, peut améliorer le rendu du texte à l’écran

en: Hintin_g:
fr: _Lissage :

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
fr: De nombreuses polices contiennent des informations permettant d’obtenir un meilleur rendu du texte ; choisissez ce qui correspond le mieux à vos préférences personnelles

en: Sub-_pixel order:
fr: Ordre de sous-_pixellisation :

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
fr: La qualité de police sur un écran TFT ou LCD peut être grandement améliorée en choisissant l’ordre de sous-pixellisation adéquat de l’écran

en: Rendering
fr: Rendu

en: Custom _DPI setting:
fr: Paramètre _DPI personnalisé :

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
fr: Permet de modifier la résolution de l’écran si le texte apparaît trop grand ou trop petit

en: _Fonts
fr: _Polices

en: Show images on _buttons
fr: Afficher des images sur les _boutons

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
fr: Permet de spécifier si les icônes doivent être affichées à côté du texte dans les boutons

en: Show images in _menus
fr: Afficher des images dans les men_us

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
fr: Permet de spécifier si les icônes doivent être affichées à côté des éléments dans les menus

en: Enable e_ditable accelerators
fr: Activer les accélérateurs mo_difiables

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
fr: Si cette option est activée, les raccourcis clavier des éléments du menu peuvent être modifiés en passant la souris sur l’élément du menu et en appuyant sur une nouvelle combinaison de touches

en: Enable header bars in dialo_gs
fr: Activer les barres d’en-tête dans les boîtes de dialo_gue

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
fr: Définit si les boîtes de dialogue GTK peuvent placer des widgets tels que des boutons dans la barre d’en-tête de la boîte de dialogue. Implique dans la décoration côté client. Affecte uniquement les boîtes de dialogue nouvellement ouvertes.

en: Menus and Buttons
fr: Menus et boutons

en: Enable _event sounds
fr: _Activer les sons des évènements

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
fr: Permet d’activer ou de désactiver les sons des évènements de façon globale (requiert « Canberra »)

en: Enable input feedbac_k sounds
fr: Activer les sons des i_nterventions de l’utilisateur

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
fr: Permet de déterminer si les clics de souris et d’autres interventions de l’utilisateur déclenchent des évènements sonores

en: Event sounds
fr: Sons des évènements

en: Adjust the system-wide display scaling
fr: Ajuster la mise à l’échelle de l’affichage pour l’ensemble du système

en: _Window Scaling
fr: _Mise à l’échelle des fenêtres

en: Setti_ngs
fr: Para_mètres

en: Color Profiles
fr: Profils de couleur

en: <b>No devices found.</b>
fr: <b>Aucun périphérique trouvé.</b>

en: Model:
fr: Modèle :

en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

en: Vendor:
fr: Vendeur :

en: Calibrate
fr: Étalonner

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
fr: <b>Aucun profil pour le périphérique sélectionné.</b>

en: Add a profile to the currently selected device
fr: Ajouter un profil au périphérique actuellement sélectionné

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Delete the currently selected profile
fr: Supprimer le profil actuellement sélectionné

en: Show detailed information about the selected profile
fr: Afficher des informations détaillées à propos du profil sélectionné

en: Enable
fr: Activer

en: Enable the selected profile
fr: Activer le profil sélectionné

en: Add Profile to Device
fr: Ajouter le profil au périphérique

note: Create cancel button
en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _OK
fr: _Valider

en: Import color profile files (*.icc)
fr: Importer des fichiers de profil de couleur (*.icc)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
fr: <b><big>Souhaitez-vous conserver cette configuration ?</big></b>

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
fr: La configuration précédente sera restaurée dans <b>10 secondes</b> si vous ne répondez pas à cette question.

en: Keep this configuration
fr: Conserver cette configuration

en: Restore the previous configuration
fr: Restaurer la configuration précédente

en: Never
fr: Jamais

en: When a display is connected
fr: Lorsqu’un écran est connecté

en: When a display is disconnected
fr: Lorsqu’un écran est déconnecté

en: Always
fr: Toujours

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Show dialog
fr: Montrer la boîte de dialogue

en: Mirror
fr: Miroir

en: Extend
fr: Étendre

en: The primary display can be configured to show:
fr: L’écran principal peut être configuré pour afficher :

en: Xfce Panel
fr: Tableau de bord Xfce

en: Desktop icons
fr: Icônes du bureau

en: Configure...
fr: Configurer…

en: Display
fr: Affichage

en: _Mirror displays
fr: Écrans en _miroir

en: Primary Display:
fr: Affichage primaire :

en: R_esolution:
fr: _Résolution :

en: Refresh _rate:
fr: Taux de _rafraîchissement :

en: Ro_tation:
fr: Ro_tation :

en: Ref_lection:
fr: Réf_lexion :

en: A_pply
fr: A_ppliquer

en: _Scale:
fr: É_chelle :

en: _General
fr: _Général

en: <b>Profiles</b>
fr: <b>Profils</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
fr: <b>Connexion des écrans</b>

en: Delete the currently selected display profile.
fr: Supprimer le profil d’affichage actuellement sélectionné.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply the currently selected display profile.
fr: Appliquer le profil d’affichage actuellement sélectionné.

en: Create a new display profile.
fr: Créer un nouveau profil d’affichage.

en: Update an existing profile.
fr: Mettre à jour un profil existant.

en: First try to automatically enable a profile:
fr: Essayer d’abord d’activer automatiquement un profil :

en: When a display is connected:
fr: Lorsqu’un écran est connecté :

en: Show popup windows to identify displays
fr: Afficher des fenêtres contextuelles pour identifier les écrans

en: <b>Identifying Displays</b>
fr: <b>Identification des écrans</b>

en: _Advanced
fr: _Avancé

en: <b>Profile Name</b>
fr: <b>Nom du profil</b>

en: Create
fr: Créer

en: A profile of this name already exists.
fr: Un profil avec ce nom existe déjà.

en: Extend right
fr: Étendre vers la droite

en: Extend left
fr: Étendre vers la gauche

en: Extend up
fr: Étendre vers le haut

en: Extend down
fr: Étendre vers le bas

en: Displays
fr: Écrans

en: Only Display 1
fr: Écran 1 uniquement

en: Mirror Displays
fr: Écrans en miroir

en: Extend to the right
fr: Étendre vers la droite

en: Only Display 2
fr: Écran 2 uniquement

en: Update Display Profile
fr: Mettre à jour le profil d’affichage

en: _Update
fr: _Mettre à jour

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
fr: <big><b>Vous avez modifié votre profil précédemment actif</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
fr: Si vous ne mettez pas à jour le profil, vos modifications seront perdues lors du redémarrage de votre session, de la déconnexion ou de la connexion d’un écran.

en: Keyboard layout selection
fr: Sélection de la disposition du clavier

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Restore num l_ock state on startup
fr: Restaurer l’état du _verrouillage numérique au démarrage

en: General
fr: Général

en: _Enable key repeat
fr: _Activer la répétition des caractères

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
fr: Si activé, enfoncer une touche un certain temps permet de répéter le même caractère indéfiniment.

en: _Repeat delay:
fr: Délai avant ré_pétition :

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
fr: La durée, en millisecondes, avant qu’une touche enfoncée ne déclenche la répétition

en: Repe_at speed:
fr: Vi_tesse de répétition :

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
fr: La vitesse à laquelle les frappes sont générées lorsqu’une touche est enfoncée

en: Typing Settings
fr: Paramètres de frappe

en: Show _blinking
fr: Afficher un c_urseur clignotant

en: Specify whether or not the text cursor blinks
fr: Permet de spécifier si le curseur de texte clignote ou non

en: Blink _delay:
fr: _Intervalle de clignotement :

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
fr: Le délai, en millisecondes, entre les clignotements successifs du curseur

en: Cursor
fr: Curseur

en: _Test area:
fr: _Zone de test :

en: Beha_vior
fr: _Comportement

en: Define shortcuts for la_unching applications:
fr: Définir les raccourcis pour lancer les _applications :

en: _Edit
fr: M_odifier

en: Reset to _Defaults
fr: Rétablir les _paramètres par défaut

en: A_pplication Shortcuts
fr: _Raccourcis d’applications

en: <b>Use system defaults</b>
fr: <b>Utiliser les paramètres par défaut du système</b>

en: _Keyboard model
fr: Modèle du c_lavier

en: Change la_yout option
fr: Modifier l’option de disp_osition

en: Co_mpose key
fr: _Touche de composition

en: Move currently selected item up by one row
fr: Déplacer l’élément sélectionné d’une ligne vers le haut

en: Move currently selected item down by one row
fr: Déplacer l’élément sélectionné d’une ligne vers le bas

en: Key_board layout
fr: Disposition du cla_vier

en: _Layout
fr: _Disposition

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
fr: Utiliser les zones inférieures comme boutons gauche, central ou droit

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
fr: Cliquer avec 1, 2 ou 3 doigts comme un clic gauche, droit ou central

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edge scrolling
fr: Défilement sur le bord

en: Two-finger scrolling
fr: Défilement à deux doigts

en: Circular scrolling
fr: Défilement circulaire

en: Pen (absolute)
fr: Stylo (absolu)

en: Mouse (relative)
fr: Souris (relatif)

en: None (right-handed)
fr: Aucun (Droitiers)

en: Half (left-handed)
fr: Demi (Gauchers)

en: Clockwise
fr: Sens horaire

en: Counterclockwise
fr: Sens anti-horaire

en: Mouse and Touchpad
fr: Souris et pavé tactile

en: De_vice:
fr: Périp_hérique :

en: Le_ft-handed
fr: _Gaucher

en: Ri_ght-handed
fr: _Droitier

en: Reverse scroll d_irection
fr: In_verser le sens de défilement

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
fr: Si activé, le sens de défilement de la molette de la souris sera inversé

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
fr: Autoriser le défilement en haute _résolution (expérimental)

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
fr: Pris en charge uniquement par certaines souris (principalement Logitech) et nécessite l’appui d’un pilote. Sur les périphériques pris en charge, le défilement est plus précis.

en: Buttons
fr: Boutons

en: _Reset to Defaults
fr: _Rétablir les paramètres par défaut

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
fr: Définir l’accélération et la sensibilité du périphérique sélectionné aux valeurs par défaut

en: Sensitivit_y:
fr: _Sensibilité :

en: Acceleratio_n:
fr: Accélératio_n :

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
fr: Le facteur d’accélération du pointeur en fonction du mouvement de la souris

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
fr: Le nombre de pixels que le pointeur doit parcourir dans un court laps de temps avant de commencer à accélérer

en: Adaptive pointer acceleration
fr: Accélération adaptative du pointeur

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
fr: Alterne entre le profil d’accélération adaptatif et le profil d’accélération linéaire. Le profil adaptatif prend en compte la vitesse actuelle du périphérique pour décider de l’accélération. Le profil d’accélération personnalisé n’est pas supporté par xfce4-settings.

en: Pointer Speed
fr: Vitesse du pointeur

en: B_uttons and Feedback
fr: Bo_utons et retour d’expérience

en: Disable touchpad _while typing
fr: Désactiver le pavé tactile _pendant la frappe

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
fr: Si activé, le pavé tactile sera désactivé lorsque le clavier est en cours d’utilisation

en: Duratio_n:
fr: Du_rée :

en: Tap touchpad to clic_k
fr: T_apoter le pavé tactile pour cliquer

en: Click m_ethod:
fr: Méthode de clic :

en: Scrolling _mode:
fr: Mode de défi_lement :

en: Enable hori_zontal scrolling
fr: Activer le défilement hori_zontal

en: Scrolling
fr: Défilement

en: T_ouchpad
fr: Pavé tact_ile

en: Trac_king mode:
fr: _Mode de recherche :

en: _Rotation:
fr: Ro_tation :

en: Tab_let
fr: Tab_lette

en: _Devices
fr: Périphéri_ques

en: Th_reshold:
fr: _Seuil :

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
fr: Le nombre de pixels que le pointeur doit parcourir avant qu’une opération de déplacement ne commence

en: Drag and Drop
fr: Glisser-déposer

en: Ti_me:
fr: Te_mps :

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
fr: Durée maximale (en millisecondes) entre deux clics pour la prise en compte du double-clic

en: D_istance:
fr: D_istance :

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
fr: Distance maximale parcourue par le pointeur entre deux clics pour qu’ils soient considérés comme un double-clic

en: Double Click
fr: Double-clic

en: _Behavior
fr: _Comportement

en: Cursor si_ze:
fr: Taille du  c_urseur :

en: Size
fr: Taille

en: Preview
fr: Aperçu

en: _Theme
fr: _Thème

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: Monitor
fr: Moniteur

en: Television
fr: Téléviseur

en: Digital display
fr: Écran numérique

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
fr: Impossible de déterminer la version de l’extension RandR utilisée

en: Laptop
fr: Portable

en: Settings manager socket
fr: Socket du gestionnaire de paramètres

en: SOCKET ID
fr: ID SOCKET

en: Version information
fr: Informations sur la version

en: Type '%s --help' for usage.
fr: Taper « %s --help » pour obtenir plus d’aide.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fr: L’équipe de développement Xfce. Tous droits réservés.

en: Please report bugs to <%s>.
fr: Veuillez signaler les bogues à <%s>.

en: Improve keyboard and mouse accessibility
fr: Améliorer l’accessibilité du clavier et de la souris

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
fr: assistance;technologies;touches;collant;rémanente;rebond;émulation;lecteurs d’écran;loupes;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;déficience;

en: Failed to display Xfwm4 Settings
fr: Impossible d’afficher les paramètres Xfwm4

note: If the theme has no cache, mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
fr: Avertissement : ce thème d’icônes n’a pas de fichier cache. Vous pouvez le créer en lançant <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> dans un émulateur de terminal.

note: If the theme is known to be incomplete (does not follow fd.org standards), mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
fr: Avertissement : ce thème d’icônes est incomplet. Certaines icônes seront manquantes.

note: These actually are no full themes by purpose
en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
fr: Avertissement : ce thème d’icônes est incomplet. Il ne fournit qu’un ensemble d’icônes de base dont d’autres thèmes peuvent hériter.

en: File is too large, installation aborted
fr: Le fichier est trop volumineux, l’installation est interrompue

en: Failed to create temporary directory
fr: Impossible de créer le répertoire temporaire

en: Failed to extract archive
fr: Impossible d’extraire l’archive

en: Unknown format, only archives and directories are supported
fr: Format inconnu, seuls les répertoires et archives sont pris en charge

en: Not a valid theme package
fr: Ce n’est pas un paquet de thème valide

en: An unknown error, exit code is %d
fr: Erreur inconnue, le code de sortie est %d

en: Failed to install theme
fr: Impossible d’installer le thème

en: Install %s theme
fr: Installer le thème %s

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: RGB
fr: RVB

en: BGR
fr: BVR

en: Vertical RGB
fr: RVB vertical

en: Vertical BGR
fr: BVR vertical

en: Customize the look of your desktop
fr: Personnaliser l’apparence du bureau

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
fr: thèmes;interface utilisateur;styles;icônes;polices;anticrénelage;conseil;sous-pixel;sous-pixel;rendu;ClearType;DPI;RGB;BGR;accélérateurs de menu;raccourcis clavier;événement;sons;mise à l’échelle de la fenêtre;HiDPI; affichage Retina;

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
fr: Appareil photo

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
fr: Imprimante

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fr: Écran d‘ordinateur portable

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fr: Webcam intégrée

en: Enable color management for %s
fr: Activer la gestion des couleurs pour %s

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fr: Espace standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fr: Profil de test

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fr: Basse qualité

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fr: Moyenne qualité

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fr: Haute qualité

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fr: RVB par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fr: CMJN par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fr: Gris par défaut

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fr: Sélectionner le fichier de profil ICC

en: _Import
fr: _Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fr: Tous les fichiers

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fr: Par défaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fr: Profil de test :

en: Compatible Profiles
fr: Profils compatibles

en: Add Color Profile to %s
fr: Ajouter profil couleur à %s

en: Device
fr: Périphérique

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Set color profiles
fr: Définir des profils de couleur

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
fr: couleur;paramètres;gestion;écran;moniteurs;imprimantes;webcams;scanners;

en: Only %s (1)
fr: %s uniquement (1)

en: Only %s (2)
fr: %s uniquement (2)

en: Left
fr: Gauche

en: Inverted
fr: Inversée

en: Right
fr: Droite

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Vertical
fr: Verticale

en: Horizontal and Vertical
fr: Horizontale et verticale

en: Minimal interface to set up an external output
fr: Interface minimale pour configurer une sortie externe

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
fr: La configuration précédente sera restaurée dans <b>%i secondes</b> si vous ne répondez pas à cette question.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
fr: La dernière sortie active ne doit pas être désactivée, le système deviendrait inutilisable.

en: Selected output not disabled
fr: La sortie sélectionnée n’est pas désactivée

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
fr: Voulez-vous supprimer le profil d’affichage « %s » ?

en: Delete Profile
fr: Supprimer le profil

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
fr: Une fois qu’un profil d’affichage est supprimé, il ne peut pas être restauré.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete
fr: Supprimer

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
fr[0]: %d tableau de bord Xfce
fr[1]: %d tableaux de bord Xfce
fr[2]: %d tableaux de bord Xfce

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
fr: Sélectionner un moniteur pour modifier ses propriétés ; le faire glisser pour réorganiser sa position.

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
fr: Écrans en miroir

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: ATI Settings
fr: Paramètres ATI

en: Unable to start the Xfce Display Settings
fr: Impossible de démarrer les paramètres d’affichage Xfce

en: Unable to launch the proprietary driver settings
fr: Impossible d’exécuter les paramètres du pilote propriétaire

en: Configure screen settings and layout
fr: Configurer les paramètres de l’écran et la disposition

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
fr: affichage;paramètres;écran;résolution;rafraîchissement;fréquence;rotation;externe;projecteurs;moniteurs;LCD;CRT;HiDPI;

en: Display:
fr: Écran :

en: Resolution:
fr: Résolution :

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
fr: Votre compositeur ne semble pas prendre en charge le protocole wlr-output-management

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
fr: Raccourci de commande

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
fr: Saisir la commande que vous souhaitez déclencher avec un raccourci.

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
fr: Raccourci :

en: Comm_and:
fr: Comm_ande :

en: Use _startup notification
fr: Utiliser la notification de _démarrage

en: The command may not be empty.
fr: La commande ne peut pas être vide.

en: Select command
fr: Sélectionner une commande

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Executable Files
fr: Fichiers exécutables

en: Perl Scripts
fr: Scripts Perl

en: Python Scripts
fr: Scripts Python

en: Ruby Scripts
fr: Scripts Ruby

en: Shell Scripts
fr: Scripts Shell

en: Unable to initialize GTK+.
fr: Impossible d’initialiser GTK+.

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
fr: Impossible de se connecter au démon xfconf. Raison : %s

en: Could not create the settings dialog.
fr: Impossible de créer la fenêtre des paramètres.

en: Command
fr: Commande

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Layout
fr: Disposition

en: Variant
fr: Variante

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
fr: Cette action réinitialisera tous les raccourcis à leurs valeurs par défaut. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: The system defaults will be restored next time you log in.
fr: Les paramètres par défaut du système seront restaurés lors de votre prochaine connexion.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
fr: Éditer les paramètres du clavier et raccourcis des applications

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
fr: pavé numérique;clavier;disposition;raccourcis;

en: Could not create the mime dialog.
fr: Impossible de créer la fenêtre MIME.

en: Select Application
fr: Sélectionner une application

en: Open
fr: Ouvrir

en: Use a c_ustom command:
fr: _Utiliser une commande personnalisée :

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
fr: Utiliser une commande personnalisée pour une application absente de la liste ci-dessus.

en: _Browse...
fr: _Parcourir…

en: Select an Application
fr: Sélectionner une application

en: None available
fr: Aucune disponible

en: Recommended Applications
fr: Applications recommandées

en: Other Applications
fr: Autres applications

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
fr: Ouvrir <i>%s</i> et les autres fichiers du type « %s » avec :

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
fr[0]: Ouvrir <i>%s</i>, les autres fichiers du type « %s », et %d autre type MIME sélectionné avec :
fr[1]: Ouvrir <i>%s</i>, les autres fichiers du type « %s », et %d autres types MIME sélectionnés avec :
fr[2]: Ouvrir <i>%s</i>, les autres fichiers du type « %s », et %d autres types MIME sélectionnés avec :

en: Failed to add new application "%s"
fr: Impossible d’ajouter la nouvelle application « %s »

en: Press left mouse button to change the selected application.
fr: Appuyer sur le bouton gauche de la souris pour changer l’application sélectionnée.

en: Application Chooser Button
fr: Bouton pour choisir l’application

en: No application selected
fr: Aucune application sélectionnée

en: Failed to set default Web Browser
fr: Impossible de définir le navigateur Web par défaut

en: Failed to set default Mail Reader
fr: Impossible de définir le client de messagerie par défaut

en: Failed to set default File Manager
fr: Impossible de définir le gestionnaire de fichiers par défaut

en: Failed to set default Terminal Emulator
fr: Impossible de définir l’émulateur de terminal par défaut

note: allocate the chooser
en: Select application
fr: Sélectionner une application

en: Choose a custom Web Browser
fr: Choisir un navigateur Web personnalisé

en: Choose a custom Mail Reader
fr: Choisir un client de messagerie personnalisé

en: Choose a custom File Manager
fr: Choisir un gestionnaire de fichiers personnalisé

en: Choose a custom Terminal Emulator
fr: Choisir un émulateur de terminal personnalisé

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
fr: Spécifiez l’application que vous souhaitez utiliser
    comme navigateur Web par défaut pour Xfce :

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
fr: Spécifiez l’application que vous souhaitez utiliser
    comme client de messagerie par défaut pour Xfce :

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
fr: Spécifiez l’application que vous souhaitez utiliser
    comme gestionnaire de fichiers par défaut pour Xfce :

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
fr: Spécifiez l’application que vous souhaitez utiliser
    comme émulateur de terminal par défaut pour Xfce :

en: Browse the file system to choose a custom command.
fr: Parcourir le système de fichiers pour choisir une commande personnalisée.

en: _Other...
fr: _Autre…

en: Use a custom application which is not included in the above list.
fr: Utiliser une application personnalisée non répertoriée dans la liste ci-dessus.

en: Choose Preferred Application
fr: Choisir une application favorite

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
fr: Veuillez choisir votre navigateur Web
    favori puis cliquez sur Valider pour continuer.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
fr: Veuillez choisir votre client de messagerie
    favori puis cliquez sur Valider pour continuer.

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
fr: Veuillez choisir votre gestionnaire de fichiers
    favori puis cliquez sur Valider pour continuer.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
fr: Veuillez choisir votre émulateur de terminal
    favori puis cliquez sur Valider pour continuer.

en: Failed to execute default Web Browser
fr: Impossible de lancer le navigateur Web par défaut

en: Failed to execute default Mail Reader
fr: Impossible de lancer le client de messagerie par défaut

en: Failed to execute default File Manager
fr: Impossible de lancer le gestionnaire de fichiers par défaut

en: Failed to execute default Terminal Emulator
fr: Impossible de lancer l’émulateur de terminal par défaut

note: Enable permanently dismissing this error.
en: Do _not show this message again
fr: Ne _plus afficher ce message

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations sur la version et quitter

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
fr: Lancer l’assistant par défaut pour TYPE  avec les PARAMÈTRES optionnels, TYPE pouvant être l’une des valeurs suivantes.

en: TYPE [PARAMETER]
fr: TYPE [PARAMÈTRES]

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
fr: Demander l’assistant par défaut de TYPE, où TYPE est l’une des valeurs suivantes.

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
fr: Les TYPE suivants sont pris en charge pour les commandes --launch et -query :
    
      WebBrowser       - Le navigateur Web favori.
      MailReader       - Le client de messagerie favori.
      FileManager      - Le gestionnaire de fichiers favori.
      TerminalEmulator - L’émulateur de terminal favori.

en: Invalid helper type "%s"
fr: Type d’assistant incorrect « %s »

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
fr: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Tous droits réservés.
    
    Écrit par Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Compilé avec Gtk+-%d.%d.%d, exécutant Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Veuillez signaler les bogues à <%s>.

en: No helper defined for "%s".
fr: Aucun assistant défini pour « %s ».

en: No command specified
fr: Aucune commande spécifiée

en: Failed to open %s for writing
fr: Impossible d’ouvrir %s en écriture

en: Default Applications
fr: Applications par défaut

en: Web Browser
fr: Navigateur Web

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
fr: Le navigateur Web par défaut sera utilisé pour ouvrir les hyperliens et afficher le contenu de l’aide.

en: Mail Reader
fr: Client de messagerie

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
fr: Le lecteur de courrier par défaut sera utilisé pour rédiger des e-mails lorsque vous cliquez sur des adresses e-mail.

note: Utilities
en: _Utilities
fr: _Utilitaires

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
fr: Le gestionnaire de fichiers par défaut sera utilisé pour parcourir le contenu des dossiers.

en: Terminal Emulator
fr: Émulateur de terminal

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
fr: L’émulateur de terminal par défaut sera utilisé pour exécuter des commandes qui nécessitent un environnement en ligne de commande.

note: Mimes
en: _Others
fr: _Autres

en: _Filter:
fr: _Filtre :

en: Clear filter
fr: Effacer le filtre

en: Open with...
fr: Ouvrir avec…

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: Status
fr: État

en: Default Application
fr: Application par défaut

en: User Set
fr: Défini par l’utilisateur

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
fr: Par défaut

en: %d MIME type found | %d MIME types found
fr[0]: %d type MIME trouvé
fr[1]: %d types MIME trouvés
fr[2]: %d types MIME trouvés

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
fr: Impossible de définir l’application « %s » pour le type MIME « %s ».

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
fr[0]: %d type MIME sélectionné
fr[1]: %d types MIME sélectionnés
fr[2]: %d types MIME sélectionnés

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
fr: Cette action supprimera vos associations MIME personnalisées et restaurera les réglages par défaut du système.

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le type de contenu « %s » à sa valeur par défaut ?

en: Reset to Default
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Choose Application...
fr: Sélectionner une application…

en: Associate preferred applications with MIME types
fr: Associer les applications préférées aux types MIME

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
fr: fichier;type;extension;association;ouvrir avec;navigateur web;lecteur de courrier;gestionnaire de fichiers;émulateur de terminal;

en: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;
fr: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;fichier;gestionnaire;exploreur;naviguer;fichiers système;répertoire;dossier;

en: Browse the file system
fr: Parcourir le système de fichiers

en: email;mail;inbox;message;communication;
fr: email;mail;inbox;message;communication;courriel;boîte de réception;e-mail;courrier électronique;

en: Read your email
fr: Consulter ses courriels

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
fr: terminal;command line;shell;console;xfce;ligne de commande;

en: Use the command line
fr: Utiliser la ligne de commande

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
fr: internet;web;browser;surf;explore;xfce;navigateur;exploreur;

en: Browse the web
fr: Naviguer sur le Web

en: Caja File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers Caja

en: Debian Sensible Browser
fr: Navigateur Sensible Debian

en: Debian X Terminal Emulator
fr: Émulateur de terminal X Debian

en: Epiphany Web Browser
fr: Navigateur Web Epiphany

en: Enlightened Terminal Emulator
fr: Émulateur de « Enlightened terminal »

en: Galeon Web Browser
fr: Navigateur Web Galeon

en: GNOME Terminal
fr: Terminal GNOME

en: Konqueror Web Browser
fr: Navigateur Web Konqueror

en: Links Text Browser
fr: Navigateur Web en mode texte Links

en: Lynx Text Browser
fr: Navigateur Web en mode texte Lynx

en: Mozilla Browser
fr: Navigateur Mozilla

en: Mozilla Mail
fr: Mail Mozilla

en: Opera Browser
fr: Navigateur Opera

en: PCMan File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers PCManFM-Qt

en: Rodent File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers Rodent

en: W3M Text Browser
fr: Navigateur Web en mode texte W3M

en: Xfce Terminal
fr: Terminal Xfce

en: Xfe File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers Xfe

en: X Terminal
fr: Terminal X

en: Active device in the dialog
fr: Périphérique actif dans la fenêtre

en: DEVICE NAME
fr: NOM DU PÉRIPHÉRIQUE

note: pixel value for some of the scales in the dialog
en: %g px
fr: %g px

note: miliseconds value for some of the scales in the dialog
en: %g ms
fr: %g ms

note: seconds value for some of the scales in the dialog
en: %.1f s
fr: %.1f s

en: Configure pointer device behavior and appearance
fr: Configurer le comportement et l’apparence du dispositif de pointage

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
fr: paramètres;boutons;défilement;direction;pointeur;vitesse;double clic;thème;molette;

en: Settings Editor
fr: Éditeur de paramètres

en: Channel
fr: Canal

en: Property
fr: Propriété

en: Locked
fr: Verrouillée

en: Value
fr: Valeur

en: New property
fr: Nouvelle propriété

en: Edit selected property
fr: Modifier la propriété sélectionnée

en: _Reset
fr: _Réinitialiser

en: Reset selected property
fr: Réinitialiser la propriété sélectionnée

en: Empty
fr: Vide

en: Array
fr: Tableau

en: String
fr: Chaîne

en: Integer
fr: Entier

en: Boolean
fr: Booléen

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
fr: Réinitialiser un canal effacera de manière permanente les modifications personnalisées.

en: _Reset Channel
fr: _Réinitialiser le canal

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le canal « %s » et toutes ses propriétés ?

en: reset
fr: réinitialiser

en: Monitor %s
fr: Surveiller %s

en: Clear
fr: Effacer

en: Close
fr: Fermer

en: start monitoring channel "%s"
fr: démarrer la surveillance du canal « %s »

en: _Monitor
fr: _Surveiller

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
fr: Réinitialiser une propriété effacera de manière permanente les modifications personnalisées.

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser la propriété « %s » ?

en: Int
fr: Ent

en: Unsigned Int
fr: Ent non signé

en: Int64
fr: Ent64

en: Unsigned Int64
fr: Ent64 non signé

en: New Property
fr: Nouvelle propriété

en: Save
fr: Enregistrer

en: _Property:
fr: _Propriété :

en: _Type:
fr: _Type :

note: strings integers bool
en: _Value:
fr: _Valeur :

en: Property names must start with a '/' character
fr: Les noms de propriété doivent commencer par le caractère « / »

en: The root element ('/') is not a valid property name
fr: L’élément racine (« / ») n’est pas un nom de propriété valide

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
fr: Les noms de propriété peuvent seulement inclure les caractères ASCII A-Z, a-z, 0-9, « _ », « - », « : », « . », « , », « [ », « ] », « { », « } », « < » et « > », ainsi que « / » en guise de séparateur

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
fr: Les noms de propriété ne peuvent pas contenir plusieurs caractères « / » consécutifs

en: Property names cannot end with a '/' character
fr: Les noms de propriété ne peuvent pas se terminer par le caractère « / »

en: Edit Property
fr: Modifier la propriété

en: Graphical settings editor for Xfconf
fr: Éditeur graphique de paramètres pour Xfconf

en: registry;regedit;configuration file;
fr: registre;regedit;fichier de configuration;

en: Settings dialog to show
fr: Fenêtre de paramètres à afficher

en: All _Settings
fr: Tous les _paramètres

en: Settings
fr: Paramètres

en: Unable to start "%s"
fr: Impossible de démarrer « %s »

en: Settings Manager
fr: Gestionnaire de paramètres

en: Graphical Settings Manager for Xfce
fr: Gestionnaire de paramètres graphique pour Xfce

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
fr: contrôle;panneau;centre;système;paramètres;personnaliser;matériel;

en: Sticky keys are enabled
fr: Les touches rémanentes sont activées

en: Sticky keys are disabled
fr: Les touches rémanentes sont désactivées

en: Sticky keys
fr: Touches rémanentes

en: Slow keys are enabled
fr: Les touches lentes sont activées

en: Slow keys are disabled
fr: Les touches lentes sont désactivées

en: Slow keys
fr: Touches lentes

en: Bounce keys are enabled
fr: Les touches rebond sont activées

en: Bounce keys are disabled
fr: Les touches rebond sont désactivées

en: Bounce keys
fr: Touches rebond

en: Failed to launch shortcut "%s"
fr: Impossible de lancer le raccourci « %s »

en: Fork to the background
fr: Basculer à l’arrière-plan

en: Do not wait for a window manager on startup
fr: Ne pas attendre un gestionnaire de fenêtres au démarrage

en: Replace running xsettings daemon (if any)
fr: Remplacer le démon xsettings en cours d’exécution (le cas échéant)

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
fr: Espace de travail %d

en: Xfce Settings Daemon
fr: Paramètres du Daemon Xfce

en: The Xfce Settings Daemon
fr: Les paramètres du Daemon Xfce

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
fr: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;configuration;paramètres;préférences;système;gestion;
