xfce4-settings.xfce-4-20 - en to id translation catalogue (541 entries)

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: _Close
id: _Tutup

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
id: Ba_ntuan

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
id: Jika diaktifkan, manajer sesi akan mempersiapkan aplikasi kaca pembesar dan pembaca layar.

en: _Enable assistive technologies
id: _Aktifkan teknologi pemandu

en: Start With Session
id: Mulai dengan Sesi

en: Assistive technologies will be available the next time you login
id: Peralatan pemandu difabel akan diaktifkan pada sesi berikutnya

en: No AT-SPI provider was found on your system
id: Tak ada penyedia AT-SPI yang ditemukan pada sistem Anda

en: Assistive _Technologies
id: _Teknologi Pemandu

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
id: Jika fitur ini diaktifkan, kombinasi tombol modifikasi (seperti Ctrl, Alt, dan Shift) tidak perlu lagi ditekan terus-menerus (cukup tekan satu kali dan bisa dilepaskan).

en: _Use sticky keys
id: Gunakan tombol _lekat

en: _Lock sticky keys
id: _Kunci tombol lekat

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state if they are pressed twice in a row, until pressed again once
id: Jika dipilih, tombol pengubah (seperti Control, Alt, dan Shift) akan tetap terkunci dalam keadaan ditekan jika ditekan dua kali berturut-turut, sampai ditekan lagi satu kali

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
id: Non-aktifkan tombol lekat jika _dua tombol ditekan

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
id: Ketika terpilih, fitur "tombol lekat" akan dinonaktifkan jika dua tombol ditekan secara bersamaan

en: Sticky Keys
id: Tombol Lekat

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
id: Memperlambat respon tombol untuk mencegah kesalahan penekanan tombol yang tidak disengaja.

en: Use slow _keys
id: Gunakan _tombol pelan

en: Acceptance _delay:
id: _Jeda penerimaan:

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
id: Jumlah waktu, dalam milidetik, yang harus terlewati sebelum penekanan tombol akan diterima

en: Slow Keys
id: Tombol Pelan

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
id: Memperlambat respon interval antar tombol untuk menghindari kesalahan penekanan tombol yang tidak disengaja.

en: Use _bounce keys
id: Gunakan tombol _pantul

en: K_eystroke delay:
id: _Jeda penekanan:

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
id: Jumlah waktu, dalam milidetik, yang diperlukan di antara penekanan

en: Bounce Keys
id: Tombol Pantul

en: Keyboa_rd
id: Papa_n ketik

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
id: Ketika diaktifkan, pointer tetikus dapat dikendalikan dengan area tombol angka di papan ketik.

en: _Use mouse emulation
id: _Gunakan emulasi tetikus

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
id: Ketika dipilih, pointer tetikus dapat dikendalikan dengan area tombol angka di papan ketik

en: msec
id: milidetik

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
id: Waktu, dalam milidetik, antara penekanan tombol pertama kali dan peristiwa gerak diulang pertama

en: _Acceleration delay:
id: _Jeda Akselerasi:

en: R_epeat interval:
id: Interval p_engulangan:

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
id: Waktu, dalam milidetik, antara peristiwa gerak diulang

en: Acceleration t_ime:
id: _Waktu akselerasi:

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
id: Waktu, dalam milidetik, untuk mencapai kecepatan maksimum

en: Ma_ximum speed:
id: Kecepatan _maksimum:

en: The maximum pointer speed after acceleration
id: Kecepatan pointer maksimum setelah akselerasi

en: pixels/sec
id: piksel/detik

en: Acceleration _profile:
id: _Profil akselerasi:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
id: Akselerasi yang digunakan untuk mencapai kecepatan pointer maksimum

en: Mouse Emulation
id: Emulasi Tetikus

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
id: Mengikat pintasan pada papan tombol dengan xfce4-find-cursor untuk mendapatkan petunjuk visual keberadaan pointer.

en: Show location of pointer on keypress
id: Tunjukkan lokasi pointer saat tombol ditekan

en: Find Cursor
id: Kursor Pencarian

en: _Mouse
id: _Tetikus

en: None
id: Tak Ada

en: Slight
id: Sedikit

en: Medium
id: Sedang

en: Full
id: Penuh

en: Icons
id: Ikon

en: Text
id: Teks

en: Text under icons
id: Tulisan di bawah ikon

en: Text next to icons
id: Tulisan di samping ikon

en: 1x (no scaling)
id: 1x (tanpa ada penskalaan)

en: Appearance
id: Nuansa

en: _Add
id: T_ambah

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
id: Atur <a href="xfwm4-settings:">tema Xfwm4</a> yang cocok jika ada

en: St_yle
id: Ga_ya

en: _Icons
id: _Ikon

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
id: Fonta ini akan digunakan sebagai fonta standar yang digunakan ketika menggambar teks antarmuka pengguna

en: Select a default font
id: Pilih fonta standar

en: Default Fon_t
id: Fonta _Standar

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
id: Fonta ini akan digunakan sebagai fonta monospace bawaan, misalnya dengan emulator terminal.

en: Select a default monospace font
id: Pilih standar fonta monospasi

en: Default _Monospace Font
id: Standar Fonta _Monospasi

en: _Enable anti-aliasing
id: Aktifkan _anti-alias

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
id: Anti-alias, atau penghalus fonta, dapat meningkatkan tampilan teks di layar

en: Hintin_g:
id: _Arsiran:

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
id: Banyak fonta menyediakan variasi arsiran yang dapat mempengaruhi tampilannya; silakan pilih yang paling cocok dengan selera anda

en: Sub-_pixel order:
id: Urutan sub-_piksel:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
id: Kualitas fonta pada layar TFT atau LCD dapat ditingkatkan dengan pesat dengan memilih urutan sub-piksel layar yang benar

en: Rendering
id: Perupaan

en: Custom _DPI setting:
id: Pengaturan _DPI suai:

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
id: Timpa setelan resolusi monitor terdeteksi jika fonta tampak terlalu besar atau terlalu kecil

en: _Fonts
id: _Fonta

en: Show images on _buttons
id: Tampilkan ikon pada _tombol

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
id: Menentukan tampakan ikon di sebelah teks dalam tombol

en: Show images in _menus
id: Tampilkan ikon pada _menu

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
id: Menentukan tampakan ikon di samping item menu

en: Enable e_ditable accelerators
id: Aktifkan akselerator _dapat disunting

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
id: Jika dipilih, pintasan papan ketik pada item menu dapat diubah dengan cara melayangkan petunjuk tetikus di atas item menu lalu menekan kombinasi tombol baru sebagai pintasan penggantinya

en: Enable header bars in dialo_gs
id: Aktifkan bilah tajuk pada kotak dialo_g

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
id: Menentukan apakah kotak dialog GTK bisa meletakkan widget, seperti misalnya tombol-tombol pada bilah tajuk kotak dialog. Berlaku pada Dekorasi Sisi-Klien. Hanya akan diterapkan pada dialog yang baru dibuka.

en: Menus and Buttons
id: Menu dan Tombol

en: Enable _event sounds
id: Aktifkan _suara peristiwa

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
id: Aktifkan atau nonaktifkan suara peristiwa secara global (memerlukan dukungan "Canberra")

en: Enable input feedbac_k sounds
id: Aktifkan s_uara balikan masukan

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
id: Menentukan apakah klik tetikus dan masukan pengguna lainnya akan memicu suara peristiwa

en: Event sounds
id: Suara peristiwa

en: Adjust the system-wide display scaling
id: Menyesuaikan skala tampilan sistem-lebar

en: _Window Scaling
id: _Penskalaan jendela

en: Setti_ngs
id: Pengaturan

en: Color Profiles
id: Profil Warna

en: <b>No devices found.</b>
id: <b>Tidak menemukan divais.</b>

en: Colorspace:
id: Lingkup Warna:

en: Vendor:
id: Penyuplai:

en: Calibrate
id: Kalibrasi

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
id: <b>Tidak menemukan profil pada divais terpilih.</b>

en: Add a profile to the currently selected device
id: Tambah profil pada divais terpilih

en: _Remove
id: _Hapus

en: Delete the currently selected profile
id: Hapus profil terpilih

en: Show detailed information about the selected profile
id: Tampilkan informasi detail tentang profil yang dipilih

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enable the selected profile
id: Aktifkan profil terpilih

en: Add Profile to Device
id: Tambah Profil ke Divais

note: Create cancel button
en: _Cancel
id: _Batal

en: Import color profile files (*.icc)
id: Impor berkas profil warna (*.icc)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
id: <b><big>Apakah anda ingin menyimpan konfigurasi ini?</big></b>

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
id: Konfigurasi sebelumnya akan dipulihkan dalam hitungan <b>10 detik</b> jika anda tidak menjawab pertanyaan ini.

en: Keep this configuration
id: Simpan konfigurasi ini

en: Restore the previous configuration
id: Kembalikan konfigurasi sebelumnya

en: Never
id: Tak pernah

en: When a display is connected
id: Saat layar terhubung

en: When a display is disconnected
id: Saat layar terputus

en: Always
id: Selalu

en: Do nothing
id: Abaikan

en: Show dialog
id: Tampilkan dialog

en: Mirror
id: Cermin

en: Extend
id: Perpanjang

en: The primary display can be configured to show:
id: Layar utama dapat dikonfigurasi untuk menampilkan:

en: Xfce Panel
id: Panel Xfce

en: Desktop icons
id: Ikon desktop

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Configure...
id: Konfigurasi...

en: Display
id: Layar

en: _Mirror displays
id: Tampilan cer_min

en: Primary Display:
id: Layar Utama:

en: R_esolution:
id: R_esolusi:

en: Refresh _rate:
id: Kecepatan pen_yegaran:

en: Ro_tation:
id: Ro_tasi:

en: Ref_lection:
id: Ref_leksi:

en: A_pply
id: Tera_pkan

en: _Scale:
id: _Skala:

en: _General
id: _Umum

en: <b>Profiles</b>
id: <b>Profil</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
id: <b>Menghubungkan Layar</b>

en: Delete the currently selected display profile.
id: Hapus profil layar yang dipilih.

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply the currently selected display profile.
id: Terapkan profil layar terpilih.

en: Create a new display profile.
id: Buat profil layar baru.

en: Update an existing profile.
id: Sunting profil yang tersedia.

en: First try to automatically enable a profile:
id: Pertama coba aktifkan profil secara otomatis:

en: When a display is connected:
id: Saat layar terhubung:

en: Show popup windows to identify displays
id: Tampilkan jendela info untuk mengidentifikasi layar

en: <b>Identifying Displays</b>
id: <b>Mengidentifikasi Layar</b>

en: _Advanced
id: _Lebih Lanjut

en: <b>Profile Name</b>
id: <b>Nama Profil</b>

en: Create
id: Buat

en: A profile of this name already exists.
id: Sudah ada profil dengan nama tersebut.

en: Extend right
id: Perluas ke kanan

en: Extend left
id: Perluas ke kiri

en: Extend up
id: Perluas ke atas

en: Extend down
id: Perluas ke bawah

en: Displays
id: Layar

en: Only Display 1
id: Hanya Layar 1

en: Mirror Displays
id: Mode Cermin

en: Extend to the right
id: Perluas ke kanan

en: Only Display 2
id: Hanya Layar 2

en: Update Display Profile
id: Simpan Profil Layar

en: _Update
id: _Sunting

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
id: <big><b>Anda telah berhasil mengubah profil aktif</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
id: Sesi desktop baru ataupun aktivitas cabut - pasang layar dapat menghilangkan perubahan profil yang tidak disimpan.

en: Keyboard layout selection
id: Pemilihan tata letak papan ketik

en: Keyboard
id: Papan ketik

en: Restore num l_ock state on startup
id: Mengembalikan kondisi numl_ock saat hidupkan

en: General
id: Umum

en: _Enable key repeat
id: _Aktifkan pengulangan kunci

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
id: Ketika terpilih, menekan dan menahan tombol akan memancarkan karakter yang sama berulang kali

en: _Repeat delay:
id: _Jeda pengulangan:

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
id: Waktu, dalam milidetik, sebelum kunci yang ditekan mulai mengulang

en: Repe_at speed:
id: Kecepatan peng_ulangan:

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
id: Kecepatan penekanan tombol yang dihasilkan ketika tombol ditekan

en: Typing Settings
id: Pengaturan Pengetikan

en: Show _blinking
id: Tampilkan _kedipan

en: Specify whether or not the text cursor blinks
id: Tentukan apakah kursor teks berkedip atau tidak

en: Blink _delay:
id: Jeda _kedipan:

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
id: Jeda, dalam milidetik, antara kedipan kursor berturut-turut

en: Cursor
id: Kursor

en: _Test area:
id: Area tes_:

en: Beha_vior
id: _Perilaku

en: Define shortcuts for la_unching applications:
id: Tentukan pintasan untuk mel_uncurkan aplikasi:

en: _Edit
id: _Sunting

en: Reset to _Defaults
id: Set Ulang ke Stan_dar

en: A_pplication Shortcuts
id: _Pintasan Aplikasi

en: <b>Use system defaults</b>
id: <b>Gunakan bawaan sistem</b>

en: _Keyboard model
id: Model papan ketik

en: Change la_yout option
id: Ubah opsi tata _letak

en: Co_mpose key
id: Tombol Co_mpose

en: Move currently selected item up by one row
id: Pindahkan item terpilih satu baris ke atas

en: Move currently selected item down by one row
id: Pindahkan item terpilih satu baris ke bawah

en: Key_board layout
id: Tata letak papan _ketik

en: _Layout
id: _Tata letak

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
id: Gunakan area bawah sebagai tombol kiri, tengah, atau kanan

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
id: Klik dengan 1, 2, atau 3 jari sebagai klik kiri, kanan, atau tengah

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Edge scrolling
id: Menggulung sisi

en: Two-finger scrolling
id: Menggulung dua jari

en: Circular scrolling
id: Menggulung sirkuler

en: Pen (absolute)
id: Pena (absolut)

en: Mouse (relative)
id: Tetikus (relatif)

en: None (right-handed)
id: Tak ada (tangan kanan)

en: Half (left-handed)
id: Setengah (kidal)

en: Clockwise
id: Searah jarum jam

en: Counterclockwise
id: Berlawanan arah jarum jam

en: Mouse and Touchpad
id: Tetikus dan Lapik Sentuh

en: De_vice:
id: Di_vais:

en: Le_ft-handed
id: Pengguna tangan kir_i (Kidal)

en: Ri_ght-handed
id: Pengguna tangan kana_n

en: Reverse scroll d_irection
id: Bal_ik arah gulungan

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
id: Ketika terpilih, roda gulung akan bekerja dalam arah yang berlawanan

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
id: Izinkan pengguliran _resolusi tinggi (eksperimental)

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
id: Hanya didukung pada beberapa mouse (kebanyakan Logitech) dan memerlukan dukungan driver. Pada perangkat yang didukung, pengguliran menjadi lebih presisi.

en: Buttons
id: Tombol

en: _Reset to Defaults
id: Set U_lang ke Standar

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
id: Atur akselerasi dan sensitivitas untuk divais terpilih ke nilai standar

en: Sensitivit_y:
id: _Sensitivitas:

en: Acceleratio_n:
id: _Akselerasi:

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
id: Faktor yang mempengaruhi peningkatan kecepatan pointer seiring pergerakan tetikus

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
id: Menahan laju pointer dengan sejumlah piksel yang perlu dilewati dalam waktu singkat sebelum berakselerasi

en: Adaptive pointer acceleration
id: Akselerasi penunjuk adaptif

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
id: Mengalihkan antara profil akselerasi adaptif dan datar. Adaptif memperhitungkan kecepatan perangkat saat ini saat memutuskan akselerasi. Profil akselerasi kustom tidak didukung melalui xfce4-settings.

en: Pointer Speed
id: Kecepatan Penunjuk

en: B_uttons and Feedback
id: T_ombol dan Umpan Balik

en: Disable touchpad _while typing
id: No_n-aktifkan lapik sentuh ketika mengetik

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
id: Jika dipilih, lapik sentuh akan dimatikan saat sedang mengetik

en: Duratio_n:
id: _Durasi:

en: Tap touchpad to clic_k
id: Klik cukup dengan mengetap lapik sentuh

en: Click m_ethod:
id: Metode k_lik:

en: Scrolling _mode:
id: Mo_de menggulung:

en: Enable hori_zontal scrolling
id: Aktifkan menggulung hori_zontal

en: Scrolling
id: Menggulung

en: T_ouchpad
id: Lapik Sentu_h

en: Trac_king mode:
id: Mode pel_acakan:

en: _Rotation:
id: _Rotasi:

en: _Devices
id: _Divais

en: Th_reshold:
id: Amban_g:

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
id: Ambang piksel yang perlu dipenuhi pointer sebelum operasi penarikan dimulai

en: Drag and Drop
id: Tarik dan Taruh

en: Ti_me:
id: Wa_ktu:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
id: Rentang waktu antar klik (dalam milidetik) agar dapat dianggap sebagai klik ganda

en: D_istance:
id: _Jarak:

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
id: Batas interval pixel antar klik agak dapat dianggap sebagai klik ganda

en: Double Click
id: Klik Ganda

en: _Behavior
id: _Perilaku

en: Cursor si_ze:
id: Ukuran _kursor:

en: Size
id: Ukuran

en: Preview
id: Pratayang

en: _Theme
id: _Tema

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Television
id: Televisi

en: Digital display
id: Layar digital

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
id: Tak dapat kueri versi dari ekstensi RandR yang digunakan

en: Settings manager socket
id: Pengaturan soket manajer

en: SOCKET ID
id: ID SOKET

en: Version information
id: Informasi versi

en: Type '%s --help' for usage.
id: Ketikkan '%s --help' untuk bantuan.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
id: Tim pengembang Xfce. Hak cipta dilindungi undang-undang.

en: Please report bugs to <%s>.
id: Silakan laporkan galat ke <%s>.

en: Improve keyboard and mouse accessibility
id: Tingkatkan aksesibilitas papan ketik dan tetikus

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
id: pemandu;teknologi;tombol;lekat;melambung;emulasi;pembaca layar;kaca pembesar;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;difabel;

en: Failed to display Xfwm4 Settings
id: Gagal menampilkan Pengaturan Xfwm4

note: If the theme has no cache, mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
id: Peringatan: tema ikon ini tidak memiliki file cache. Anda dapat membuatnya dengan menjalankan <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> di emulator terminal.

note: If the theme is known to be incomplete (does not follow fd.org standards), mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
id: Peringatan: tema ikon ini tidak lengkap. Beberapa ikon akan hilang.

note: These actually are no full themes by purpose
en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
id: Peringatan: tema ikon ini tidak lengkap. Ini hanya menyediakan sekumpulan ikon dasar yang dapat diwarisi oleh tema lain.

en: File is too large, installation aborted
id: File terlalu besar, instalasi dibatalkan

en: Failed to create temporary directory
id: Gagal membuat direktori temporer

en: Failed to extract archive
id: Gagal mengekstrak arsip

en: Unknown format, only archives and directories are supported
id: Format tak diketahui, hanya arsip dan direktori yang didukung

en: Not a valid theme package
id: Bukan paket tema yang valid

en: An unknown error, exit code is %d
id: Galat tak diketahui, kode keluar adalah %d

en: Failed to install theme
id: Gagal menginstal tema

en: Install %s theme
id: Pasang %s tema

en: _Open
id: _Buka

en: Vertical RGB
id: RGB Vertikal

en: Vertical BGR
id: BGR Vertikal

en: Customize the look of your desktop
id: Sesuaikan tampilan destop anda

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
id: tema;antarmuka;gaya;ikon;fonta;anti-alias;bayang;sub-piksel;subpiksel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;akselerator menu;pintasan papan tik;kejadian;suara;skala jendela;HiDPI;tampilan Retina;

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
id: Pemindai

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
id: Kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
id: Pencetak

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: Webcam
id: Kamera Web

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
id: Layar Laptop

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
id: Kamera Web Internal

en: Enable color management for %s
id: Aktifkan manajemen warna untuk %s

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
id: Lingkup Warna

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
id: Coba Profil

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
id: Kualitas Rendah

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
id: Kualitas Sedang

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
id: Kualitas Tinggi

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
id: Standar RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
id: Standar CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
id: Standar Abu-Abu

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
id: Pilih Berkas Profil ICC

en: _Import
id: _Impor

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
id: Profil ICC didukung

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
id: Semua Berkas

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
id: Standar:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
id: Lingkup Warna:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
id: Profil Tes:

en: Compatible Profiles
id: Profil Kompatibel

en: Add Color Profile to %s
id: Tambahkan Profil Warna ke %s

en: Device
id: Perangkat

en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Set color profiles
id: Atur profil warna

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
id: warna;pengaturan;manajemen;tampilan;monitor;pencetak;webcam;pemindai;

en: Only %s (1)
id: Hanya %s (1)

en: Only %s (2)
id: Hanya %s (2)

en: Left
id: Kiri

en: Inverted
id: Terbalik

en: Right
id: Kanan

en: Vertical
id: Vertikal

en: Horizontal and Vertical
id: Horizontal dan Vertikal

en: Minimal interface to set up an external output
id: Antarmuka minimal untuk membuat keluaran eksternal

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
id: Konfigurasi sebelumnya akan dipulihkan dalam hitungan <b>%i detik</b> jika anda tidak menjawab pertanyaan ini.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
id: Keluaran aktif terakhir tidak boleh dinonaktifkan, sistem akan menjadi tak dapat digunakan.

en: Selected output not disabled
id: Keluaran terpilih jangan dinonaktifkan

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
id: Apakah anda ingin menghapus profil layar '%s'?

en: Delete Profile
id: Hapus Profil

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
id: Profil layar yang telah dihapus tidak dapat dikembalikan.

en: Cancel
id: Batal

en: Delete
id: Hapus

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
id[0]: %d Panel Xfce

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
id: Pilih monitor untuk diubah aturannya. Ikon monitor dapat diseret untuk mengatur penempatan.

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
id: Tampilan Cermin

en: (Disabled)
id: (Dinonaktifkan)

en: ATI Settings
id: Pengaturan ATI

en: Unable to start the Xfce Display Settings
id: Gagal menjalankan Pengaturan Layar Xfce

en: Unable to launch the proprietary driver settings
id: Tidak dapat menjalankan pengaturan dari driver paten

en: Configure screen settings and layout
id: Atur pengaturan layar dan tata letak

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
id: tampilan;pengaturan;layar;resolusi;penyegaran;kecepatan;rotasi;eksternal;proyektor;monitor;LCD;CRT;HiDPI;

en: Display:
id: Layar:

en: Resolution:
id: Resolusi:

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
id: Kompositor Anda tampaknya tidak mendukung protokol wlr-output-management

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
id: Pintasan Perintah

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
id: Masukkan perintah yang ingin dijalankan melalui pintasan.

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
id: Pintasan:

en: Comm_and:
id: Perint_ah:

en: Use _startup notification
id: Gunakan notifika_si hidupkan

en: The command may not be empty.
id: Perintah mungkin tidak kosong.

en: Select command
id: Pilih perintah

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Executable Files
id: Berkas Dapat Dieksekusi

en: Perl Scripts
id: Skrip Perl

en: Python Scripts
id: Skrip Python

en: Ruby Scripts
id: Skrip Ruby

en: Shell Scripts
id: Skrip Shell

en: Unable to initialize GTK+.
id: Tak dapat menginisialisasi GTK+.

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
id: Gagal menyambung ke jurik xfconf. Penyebab: %s

en: Could not create the settings dialog.
id: Tak dapat membuat dialog pengaturan.

en: Command
id: Perintah

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Layout
id: Tata letak

en: Variant
id: Jenis

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
id: Ini akan mengatur ulang semua pintasan ke kondisi standar. Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Reset to Defaults
id: Set Ulang ke Standar

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: The system defaults will be restored next time you log in.
id: Standar sistem akan diterapkan ketika anda log masuk kembali.

en: Warning
id: Peringatan

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
id: Sunting pengaturan papan ketik dan pintasan aplikasi

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
id: numlock;papan tik;tata letak;pintasan;

en: Could not create the mime dialog.
id: Tidak dapat menampilkan dialog mime.

en: Select Application
id: Pilih Aplikasi

en: Open
id: Buka

en: Use a c_ustom command:
id: Gunakan perintah s_uai:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
id: Gunakan perintah suai untuk aplikasi yang tidak tersedia dari senarai aplikasi di atas.

en: _Browse...
id: _Ramban...

en: Select an Application
id: Pilih Aplikasi

en: None available
id: Tak ada yang tersedia

en: Recommended Applications
id: Aplikasi Yang Direkomendasikan

en: Other Applications
id: Aplikasi Lainnya

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
id: Buka <i>%s</i> dan tipe berkas lainnya "%s" dengan:

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
id[0]: Buka <i>%s</i>, file lain bertipe "%s", dan %d tipe MIME lain yang dipilih dengan:

en: Failed to add new application "%s"
id: Gagal menambahkan aplikasi baru "%s"

en: Press left mouse button to change the selected application.
id: Tekan tombol tetikus kiri untuk mengganti aplikasi terpilih.

en: Application Chooser Button
id: Tombol Pemilih Aplikasi

en: No application selected
id: Tak ada aplikasi terpilih

en: Failed to set default Web Browser
id: Gagal mengatur Peramban Web standar

en: Failed to set default Mail Reader
id: Gagal mengatur Pembaca Surat standar

en: Failed to set default File Manager
id: Gagal mengatur Manajer Berkas standar

en: Failed to set default Terminal Emulator
id: Gagal mengatur Emulator Terminal standar

note: allocate the chooser
en: Select application
id: Pilih aplikasi

en: Choose a custom Web Browser
id: Pilih Peramban Web suai

en: Choose a custom Mail Reader
id: Pilih Pembaca Surat suai

en: Choose a custom File Manager
id: Pilih Manajer Berkas suai

en: Choose a custom Terminal Emulator
id: Pilih Emulator Terminal suai

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
id: Tentukan aplikasi yang ingin anda gunakan
    sebagai Peramban Web standar untuk Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
id: Tentukan aplikasi yang ingin anda gunakan
    sebagai Pembaca Surat standar untuk Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
id: Tentukan aplikasi yang ingin anda gunakan
    sebagai Manajer Berkas standar untuk Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
id: Tentukan aplikasi yang ingin anda gunakan
    sebagai Emulator Terminal standar untuk Xfce:

en: Browse the file system to choose a custom command.
id: Ramban sistem berkas untuk memilih perintah suai.

en: _Other...
id: _Lainnya...

en: Use a custom application which is not included in the above list.
id: Pilih aplikasi suai yang tidak disertakan pada senarai di atas.

en: Choose Preferred Application
id: Pilih Aplikasi Kesukaan

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
id: Silakan pilih Peramban Web kesukaan anda
    sekarang dan klik OK untuk melanjutkan.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
id: Silakan pilih Pembaca Surat kesukaan anda
    sekarang dan klik OK untuk melanjutkan.

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
id: Silakan pilih Manajer Berkas kesukaan anda
    sekarang dan klik OK untuk melanjutkan.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
id: Silakan pilih Emulator Terminal kesukaan anda
    sekarang dan klik OK untuk melanjutkan.

en: Failed to execute default Web Browser
id: Gagal mengeksekusi Peramban Web standar

en: Failed to execute default Mail Reader
id: Gagal mengeksekusi Pembaca Surat standar

en: Failed to execute default File Manager
id: Gagal mengeksekusi Manajer Berkas standar

en: Failed to execute default Terminal Emulator
id: Gagal mengeksekusi Emulator Terminal standar

note: Enable permanently dismissing this error.
en: Do _not show this message again
id: Janga_n tampilkan info ini lagi

en: Print version information and exit
id: Menampilkan informasi versi

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
id: Jalankan pembantu standar dari TIPE dengan PARAMETER opsional, TIPE adalah salah satu dari nilai berikut.

en: TYPE [PARAMETER]
id: TIPE [PARAMETER]

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
id: Kueri pembantu bawaan dari TYPE, di mana TYPE adalah salah satu dari nilai berikut.

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
id: TYPE berikut didukung untuk perintah --launch dan --query:
    
      WebBrowser       - Peramban Web pilihan.
      MailReader       - Pembaca Surel pilihan.
      FileManager      - Pengelola Berkas pilihan.
      TerminalEmulator - Emulator Terminal pilihan .

en: Invalid helper type "%s"
id: Tipe pembantu "%s" tidak sah

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
id: %s (Xfce %s)
    
    Hak Cipta (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Hak cipta dilindungi undang-undang.
    
    Ditulis oleh Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Dibangun dengan Gtk+-%d.%d.%d, menjalankan Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Silakan laporkan kutu ke <%s>.

en: No helper defined for "%s".
id: Tidak ada pembantu yang ditentukan untuk "%s".

en: No command specified
id: Tidak ada perintah ditentukan

en: Failed to open %s for writing
id: Gagal membuka %s untuk penulisan

en: Default Applications
id: Aplikasi Baku

en: Web Browser
id: Peramban Web

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
id: Peramban Web baku akan digunakan untuk membuka tautan dan menampilkan halaman bantuan.

en: Mail Reader
id: Pembaca Surat

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
id: Pembaca Surel baku akan digunakan untuk menulis surel ketika Anda klik pada alamat surel.

note: Utilities
en: _Utilities
id: _Utilitas

en: File Manager
id: Manajer Berkas

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
id: Manajer Berkas baku akan digunakan untuk meramban isi folder.

en: Terminal Emulator
id: Emulator Terminal

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
id: Emulator Terminal baku akan digunakan untuk menjalankan perintah yang memerlukan lingkungan CLI.

note: Mimes
en: _Others
id: _Lainnya

en: Clear filter
id: Bersihkan filter

en: Open with...
id: Buka dengan...

en: MIME Type
id: Tipe MIME

en: Default Application
id: Aplikasi Standar

en: User Set
id: Pengaturan Pengguna

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
id: Standar

en: %d MIME type found | %d MIME types found
id[0]: %d tipe MIME ditemukan

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
id: Gagal mengatur aplikasi "%s" untuk tipe mime "%s".

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
id[0]: %d tipe MIME ditemukan

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
id: Perintah ini akan menghapus asosiasi mime suai anda dan mengembalikan standar seluruh sistem.

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
id: Apakah anda yakin ingin mengatur ulang kanal "%s"? dan semua propertinya?

en: Question
id: Pertanyaan

en: Reset to Default
id: Set Ulang ke Standar

en: Choose Application...
id: Pilih Aplikasi...

en: Associate preferred applications with MIME types
id: Asosiasikan aplikasi yang disukai dengan tipe MIME

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
id: berkas;tipe;ekstensi;asosiasi;buka dengan;peramban web;pembaca surel;manajer berkas;emulator terminal;

en: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;
id: file;pengelola;penjelajah;jelajah;sistem berkas;direktori;folder;xfce;

en: Browse the file system
id: Ramban sistem berkas

en: email;mail;inbox;message;communication;
id: email;surat;kotak masuk;pesan;komunikasi;

en: Read your email
id: Baca email anda

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
id: terminal;baris perintah;shell;konsol;xfce;

en: Use the command line
id: Gunakan baris perintah

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
id: internet;web;browser;selancar;jelajah;xfce;

en: Browse the web
id: Ramban web

en: Caja File Manager
id: Manajer Berkas Caja

en: Debian Sensible Browser
id: Peramban Sensitif Debian

en: Debian X Terminal Emulator
id: Emulator Terminal X Debian

en: Epiphany Web Browser
id: Peramban Web Epiphany

en: Enlightened Terminal Emulator
id: Emulator Terminal Enlightened

en: Galeon Web Browser
id: Peramban Web Galeon

en: GNOME Terminal
id: Terminal GNOME

en: Konqueror Web Browser
id: Peramban Web Konqueror

en: Links Text Browser
id: Peramban Teks Links

en: Lynx Text Browser
id: Peramban Teks Lynx

en: Mozilla Browser
id: Peramban Mozilla

en: Mozilla Mail
id: Surat Mozilla

en: Opera Browser
id: Peramban Opera

en: PCMan File Manager
id: Manajer Berkas PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
id: PCManFM Qt File Manager

en: Rodent File Manager
id: Manajer Berkas Rodent

en: Claws Mail
id: Surat Claws

en: RXVT Unicode
id: Sandi Universal RXVT

en: W3M Text Browser
id: Peramban Teks W3M

en: Xfce Terminal
id: Terminal Xfce

en: Xfe File Manager
id: Manajer Berkas Xfe

en: X Terminal
id: Terminal X

en: Active device in the dialog
id: Divais aktif di dialog

en: DEVICE NAME
id: NAMA DIVAIS

note: miliseconds value for some of the scales in the dialog
en: %g ms
id: %g md

en: Configure pointer device behavior and appearance
id: Atur penampilan dan perilaku divais penunjuk

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
id: pengaturan;tombol;gulir;arah;penunjuk;kecepatan;klik ganda;tema;roda;

en: Settings Editor
id: Penyunting Pengaturan

en: Channel
id: Kanal

en: Property
id: Properti

en: Type
id: Tipe

en: Locked
id: Terkunci

en: Value
id: Nilai

en: New property
id: Properti baru

en: Edit selected property
id: Sunting properti terpilih

en: _Reset
id: _Atur Ulang

en: Reset selected property
id: Atur ulang properti terpilih

en: Empty
id: Kosong

en: Array
id: Jajaran

en: String
id: Benang

en: Double
id: Ganda

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
id: Mengatur ulang kanal akan secara permanen menghapus pengaturan suainya.

en: _Reset Channel
id: Atur Ulang Kanal

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
id: Apakah anda yakin ingin mengatur ulang kanal "%s"? dan semua propertinya?

en: reset
id: atur ulang

en: Clear
id: Bersihkan

en: Close
id: Tutup

en: start monitoring channel "%s"
id: mulai pantau kanal "%s"

en: Refresh
id: Segarkan

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
id: Mengatur ulang properti akan secara permanen menghapus pengaturan suainya.

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
id: Apakah anda yakin ingin mengatur ulang properti "%s"?

en: Unsigned Int
id: Int Tak Ditugaskan

en: Unsigned Int64
id: Int64 Tak Ditugaskan

en: New Property
id: Properti Baru

en: Save
id: Simpan

en: _Property:
id: _Properti:

en: _Type:
id: _Tipe:

note: strings integers bool
en: _Value:
id: _Nilai:

en: Property names must start with a '/' character
id: Nama properti harus dimulai dengan karakter '/'

en: The root element ('/') is not a valid property name
id: Elemen root ('/') bukan mana properti yang sah

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
id: Nama properti hanya dapat mengandung karakter ASCII A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', serta '/' sebagai pemisah

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
id: Nama properti tak dapat berisi dua atau lebih karakter '/' yang berurutan

en: Property names cannot end with a '/' character
id: Nama properti tak dapat diakhiri dengan karakter '/'

en: Edit Property
id: Sunting Properti

en: Graphical settings editor for Xfconf
id: Penyunting pengaturan grafis untuk Xfconf

en: registry;regedit;configuration file;
id: registri;regedit;berkas konfigurasi;

en: Settings dialog to show
id: Dialog pengaturan yang ditampilkan

en: All _Settings
id: _Semua Tata Aturan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Unable to start "%s"
id: Tak dapat menjalankan "%s"

en: Settings Manager
id: Manajer Pengaturan

en: Graphical Settings Manager for Xfce
id: Manajer Pengaturan Grafis untuk Xfce

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
id: kontrol;panel;pusat;sistem;pengaturan;personalisasi;perangkat keras;

en: Sticky keys are enabled
id: Tombol lekat diaktifkan

en: Sticky keys are disabled
id: Tombol lekat dinonaktifkan

en: Sticky keys
id: Tombol lekat

en: Slow keys are enabled
id: Tombol pelan diaktifkan

en: Slow keys are disabled
id: Tombol pelan dinonaktifkan

en: Slow keys
id: Tombol pelan

en: Bounce keys are enabled
id: Tombol pantul diaktifkan

en: Bounce keys are disabled
id: Tombol pantul dinonaktifkan

en: Bounce keys
id: Tombol pantul

en: Failed to launch shortcut "%s"
id: Gagal menjalankan jalan pintas "%s"

en: Fork to the background
id: Jalankan di latar belakang

en: Do not wait for a window manager on startup
id: Jangan tunggu proses manajer jendela saat permulaan sistem berjalan

en: Replace running xsettings daemon (if any)
id: Ganti jurik xsettings yang berjalan (jika ada)

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
id: Ruang kerja %d

en: Xfce Settings Daemon
id: Jurik Pengaturan Xfce

en: The Xfce Settings Daemon
id: Jurik Pengaturan Xfce

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
id: pengaturan;daemon;xfce;konfigurasi;preferensi;sistem;kelola;
