xfce4-settings.xfce-4-20 - en to ja translation catalogue (536 entries)

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
ja: このオプションが有効な場合、セッションマネージャーはスクリーンリーダーや拡大表示に必要なアプリケーションを起動します。

en: _Enable assistive technologies
ja: 福祉情報技術を有効にする(_E)

en: Start With Session
ja: セッションとともに開始

en: Assistive technologies will be available the next time you login
ja: 福祉情報技術は次回ログイン時から有効になります

en: No AT-SPI provider was found on your system
ja: AT-SPI がみつかりませんでした

en: Assistive _Technologies
ja: 福祉情報技術(_T)

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
ja: このオプションを有効な場合、修飾キー (Ctrl、Alt、および Shift) を押して離した後も押した状態が維持され、修飾キーと他のキーを同時に押す必要のある操作でも修飾キーを押した後に他のキーを押すことで同時に押したものとして受け付けられます。

en: _Use sticky keys
ja: スティッキーキーを使用する(_U)

en: _Lock sticky keys
ja: スティッキーキーをロックする(_L)

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state if they are pressed twice in a row, until pressed again once
ja: 選択すると、修飾キー（Control、Alt、Shift など）が2回連続で押された場合、もう1回押されるまで押された状態でロックされます。

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
ja: 2 つのキーが押された場合スティッキーキーを無効にする(_P)

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
ja: このオプションを設定すると、2 つのキーが同時に押されたときに "スティッキーキー" は機能しません

en: Sticky Keys
ja: スティッキーキー

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
ja: 不慮のキー入力を避けたいときに設定します。スローキーは指定された時間キーを押しつづけないと入力が確定しないようにします。

en: Use slow _keys
ja: スローキーを使用する(_K)

en: Acceptance _delay:
ja: 確定までの時間(_D):

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
ja: キーを押してから確定されるまで押しつづけなければならない時間 (ms)

en: Slow Keys
ja: スローキー

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
ja: 不慮の複数キー入力を避けたいときに設定します。バウンスキーはキー入力後、指定された時間が経つまで次のキー入力を受け付けないようにします。

en: Use _bounce keys
ja: バウンスキーを使用する(_B)

en: K_eystroke delay:
ja: 次の入力までの時間(_E):

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
ja: 次のキー入力が受け付けられるまでの時間 (ms)

en: Bounce Keys
ja: バウンスキー

en: Keyboa_rd
ja: キーボード(_R)

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
ja: このオプションが有効な場合、マウスポインターをテンキーで操作できます。

en: _Use mouse emulation
ja: マウスエミュレーションを使用する(_U)

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
ja: このオプションを設定すると、マウスポインターをテンキーで操作できます

en: msec
ja: ミリ秒

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
ja: 最初にキーが押されてから押され続けていると認識するまでの時間 (ms)

en: _Acceleration delay:
ja: 加速開始までの時間(_A):

en: R_epeat interval:
ja: リピート間隔(_E):

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
ja: キーが押され続けたときのリピート動作時間間隔 (ms)

en: Acceleration t_ime:
ja: 加速時間(_I):

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
ja: 最大速度に達するまでの時間 (ms)

en: Ma_ximum speed:
ja: 最大速度(_X):

en: The maximum pointer speed after acceleration
ja: 加速後のマウスポインターの最大速度

en: pixels/sec
ja: ピクセル/秒

en: Acceleration _profile:
ja: 加速度プロファイル(_P):

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
ja: ポインターが最大速度に達するまでの加速度

en: Mouse Emulation
ja: マウスエミュレーション

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
ja: キーボードショートカットを xfce4-find-cursor にバインドし、マウスポインターの現在位置の視覚フィードバックを取得します。

en: Show location of pointer on keypress
ja: キーを押すと、ポインター位置を表示する

en: Find Cursor
ja: カーソルを見つける

en: _Mouse
ja: マウス(_M)

en: None
ja: なし

en: Slight
ja: 部分的

en: Medium
ja: 中位

en: Full
ja: 全体的

en: Icons
ja: アイコン

en: Text
ja: 文字

en: Text under icons
ja: アイコンの下に文字

en: Text next to icons
ja: アイコンの横に文字

en: 1x (no scaling)
ja: 1倍(拡大縮小なし)

en: 2x
ja: 2倍

en: Appearance
ja: 外観

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
ja: <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 テーマ</a>にマッチするものがあれば設定する

en: St_yle
ja: スタイル(_Y)

en: _Icons
ja: アイコン(_I)

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
ja: このフォントがユーザーインターフェイスを描画する際のデフォルトフォントとして使用されます

en: Select a default font
ja: デフォルトフォントを選択してください

en: Default Fon_t
ja: デフォルトフォント(_T)

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
ja: このフォントがターミナルエミュレーターなどで使用されるデフォルト monospace フォントとして使用されます。

en: Select a default monospace font
ja: デフォルト monospace フォントを選択する

en: Default _Monospace Font
ja: デフォルト Monospace フォント (_M)

en: _Enable anti-aliasing
ja: アンチエイリアスを有効にする(_E)

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
ja: アンチエイリアス (あるいはフォントスムージング) は画面に表示される文字の見た目を向上させます。

en: Hintin_g:
ja: ヒンティング(_G):

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
ja: 多くのフォントはフォントをもっとも高い品質で描画するための拡張ヒントデータを含んでいます。あなたの好みに合うものを選択してください。

en: Sub-_pixel order:
ja: サブピクセルオーダ(_P):

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
ja: TFT や LCD ディスプレイを使用している場合、画面の正しいサブピクセルオーダを指定することによりフォントの表示品質を向上できます

en: Rendering
ja: レンダリング

en: Custom _DPI setting:
ja: カスタム DPI 設定(_D):

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
ja: 表示されるフォントが大きすぎるか小さすぎる場合、このオプションを設定することにより改善できます。このオプションは検出されたモニターの解像度より優先されます。

en: _Fonts
ja: フォント(_F)

en: Show images on _buttons
ja: ボタンにアイコンを表示する(_B)

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
ja: このオプションを設定すると、ボタンの文字の隣にストックアイコンを表示します

en: Show images in _menus
ja: メニューにアイコンを表示する(_M)

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
ja: このオプションを設定すると、メニューアイテムの隣にアイコンを表示します

en: Enable e_ditable accelerators
ja: メニューのショートカットを変更可能にする(_D)

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
ja: このオプションを設定すると、メニューアイテムの上にマウスポインターがあるときに任意のキーの組み合わせを入力することで、そのメニューアイテムのキーボードショートカットを変更できるようになります。

en: Enable header bars in dialo_gs
ja: ダイアログのヘッダーバーを有効にする(_G)

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
ja: GTK ダイアログがダイアログのヘッダー バーにボタンなどのウィジェットを配置するかどうかを定義します。クライアント側の装飾を意味します。新しく開いたダイアログにのみ影響します。

en: Menus and Buttons
ja: メニューとボタン

en: Enable _event sounds
ja: イベントサウンドを有効にする(_E)

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
ja: 全体のイベントサウンドの有効または無効にする ("Canberra" サポートが必要)

en: Enable input feedbac_k sounds
ja: 入力音を有効にする(_K)

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
ja: マウスボタンのクリックおよびその他のユーザー入力が行われた際に再生するサウンドを設定してください

en: Event sounds
ja: イベントサウンド

en: Adjust the system-wide display scaling
ja: システム全体の表示倍率を調整する

en: _Window Scaling
ja: ウィンドウ拡大縮小(_W)

en: Setti_ngs
ja: 設定(_N)

en: Color Profiles
ja: カラープロファイル

en: <b>No devices found.</b>
ja: <b>デバイスが見つかりません。</b>

en: Model:
ja: 型式:

en: Colorspace:
ja: 色空間:

en: Vendor:
ja: ベンダー:

en: Calibrate
ja: 調整

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
ja: <b>選択されたデバイスのプロファイルが見つかりません。</b>

en: Add a profile to the currently selected device
ja: 現在選択されているデバイスにプロファイルを追加する

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Delete the currently selected profile
ja: 現在選択されているプロファイルを削除する

en: Show detailed information about the selected profile
ja: 選択したプロファイルに関する詳細情報を表示する

en: Enable
ja: 有効

en: Enable the selected profile
ja: 選択したプロファイルを有効にする

en: Add Profile to Device
ja: デバイスにプロファイルを追加する

note: Create cancel button
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Import color profile files (*.icc)
ja: カラープロファイルファイル (*.icc) をインポートする

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
ja: <b><big>この設定を維持しますか？</big></b>

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
ja: この質問に<b>10秒</b>以内に回答しない場合は、以前の設定に戻されます。

en: Keep this configuration
ja: この設定で使用する

en: Restore the previous configuration
ja: 元の設定に戻す

en: Never
ja: しない

en: When a display is connected
ja: ディスプレイ接続時

en: When a display is disconnected
ja: ディスプレイ非接続時

en: Always
ja: 常に

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Show dialog
ja: ダイアログを表示

en: Mirror
ja: ミラー

en: Extend
ja: 拡張

en: The primary display can be configured to show:
ja: プライマリディスプレイが以下を表示するように設定できます:

en: Xfce Panel
ja: Xfce パネル

en: Desktop icons
ja: デスクトップアイコン

en: Notifications
ja: 通知

en: Configure...
ja: 設定

en: Display
ja: ディスプレイ

en: _Mirror displays
ja: ミラー表示(_M)

en: Primary Display:
ja: プライマリーディスプレイ:

en: R_esolution:
ja: 解像度(_E):

en: Refresh _rate:
ja: 周波数(_R):

en: Ro_tation:
ja: 回転(_T):

en: Ref_lection:
ja: 反転(_L):

en: A_pply
ja: 適用(_P)

en: _Scale:
ja: スケール(_S)

en: _General
ja: 全般(_G)

en: <b>Profiles</b>
ja: <b>プロファイル</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
ja: <b>接続中のディスプレイ</b>

en: Delete the currently selected display profile.
ja: 現在接続されているディスプレイプロファイルを削除します。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply the currently selected display profile.
ja: 現在選択されているディスプレイプロファイルを適用します。

en: Create a new display profile.
ja: 新しくディスプレイプロファイルを作成します。

en: Update an existing profile.
ja: 既存のプロファイルを更新します。

en: First try to automatically enable a profile:
ja: 自動的にプロファイルを有効にしてみる:

en: When a display is connected:
ja: ディスプレイ接続時:

en: Show popup windows to identify displays
ja: ディスプレイを識別するためのウィンドウをポップアップ表示する

en: <b>Identifying Displays</b>
ja: <b>ディスプレイの識別</b>

en: _Advanced
ja: 詳細(_A)

en: <b>Profile Name</b>
ja: <b>プロファイル名</b>

en: Create
ja: 作成

en: A profile of this name already exists.
ja: この名前のプロファイルはすでに存在しています。

en: Extend right
ja: 右に拡げる

en: Extend left
ja: 左に拡げる

en: Extend up
ja: 上に拡げる

en: Extend down
ja: 下に拡げる

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Only Display 1
ja: ディスプレイ 1 のみ

en: Mirror Displays
ja: ミラー表示

en: Extend to the right
ja: 右側に拡張

en: Only Display 2
ja: ディスプレイ 2 のみ

en: Update Display Profile
ja: ディスプレイプロファイルを更新

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
ja: <big><b>以前アクティブだったプロファイルに変更を加えました</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
ja: 変更されたプロファイルを更新しない場合、セッションの再起動、ディスプレイの切断または接続時に変更が失われます。

en: Keyboard layout selection
ja: キーボードレイアウトセレクション

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Restore num l_ock state on startup
ja: NumLock の状態を記憶する(_O)

en: General
ja: 全般

en: _Enable key repeat
ja: キーリピートを有効にする(_E)

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
ja: このオプションを設定すると、キーを押しつづけると同じ文字入力を繰り返し発行します

en: _Repeat delay:
ja: リピートするまでの時間(_R):

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
ja: キーが押されてからリピートが開始されるまでの時間 (ms)

en: Repe_at speed:
ja: リピート速度(_A):

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
ja: キーが押されている間キーコードが生成される速度

en: Typing Settings
ja: キー入力の設定

en: Show _blinking
ja: 点滅する(_B)

en: Specify whether or not the text cursor blinks
ja: 文字カーソルを点滅させる場合に設定してください

en: Blink _delay:
ja: 点滅速度(_D):

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
ja: カーソルの点滅時間間隔 (ms)

en: Cursor
ja: カーソル

en: _Test area:
ja: テストエリア(_T):

en: Beha_vior
ja: 振る舞い(_V)

en: Define shortcuts for la_unching applications:
ja: アプリケーションを起動するショートカットキーを設定します(_U):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Reset to _Defaults
ja: デフォルトに戻す(_D)

en: A_pplication Shortcuts
ja: アプリケーションショートカットキー(_P)

en: <b>Use system defaults</b>
ja: <b>システムのデフォルトを使用する</b>

en: _Keyboard model
ja: キーボードモデル(_K)

en: Change la_yout option
ja: レイアウトオプションの変更(_Y)

en: Co_mpose key
ja: コンポーズキーの位置(_M)

en: Move currently selected item up by one row
ja: 現在選択されているアイテムを一つ上へ移動します

en: Move currently selected item down by one row
ja: 現在選択されているアイテムを一つ下へ移動します

en: Key_board layout
ja: キーボードレイアウト(_B)

en: _Layout
ja: レイアウト(_L)

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
ja: 下の領域を左、中央、または右のボタンとして使用する

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
ja: 1、2、3本の指を左クリック、右クリック、中クリックとして使用する

en: Disabled
ja: 無効

en: Edge scrolling
ja: エッジスクロール

en: Two-finger scrolling
ja: 二本指スクロール

en: Circular scrolling
ja: 円形スクロール

en: Pen (absolute)
ja: ペン (絶対値)

en: Mouse (relative)
ja: マウス (相対値)

en: None (right-handed)
ja: なし (右利き)

en: Half (left-handed)
ja: 半分 (左利き)

en: Clockwise
ja: 時計回り

en: Counterclockwise
ja: 反時計回り

en: Mouse and Touchpad
ja: マウスとタッチパッド

en: De_vice:
ja: デバイス(_V):

en: Le_ft-handed
ja: 左利き(_F)

en: Ri_ght-handed
ja: 右利き(_G)

en: Reverse scroll d_irection
ja: スクロール方向を反転する(_I)

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
ja: このオプションを設定すると、スクロールホイールは反対方向に動作します

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
ja: 高解像度スクロールを許可（実験的）

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
ja: 一部のマウス（主に Logitech）でのみサポートされており、ドライバーのサポートが必要です。サポートされているデバイスでは、スクロールがより精密になります。

en: Buttons
ja: ボタン設定

en: _Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
ja: 選択したデバイスの加速度と感度の設定をデフォルト値に戻します

en: Sensitivit_y:
ja: 感度(_Y):

en: Acceleratio_n:
ja: 加速(_N):

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
ja: マウスを動かしたときにポインターが移動する速度の加速量です

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
ja: 短時間でのポインターの移動がこの距離 (ピクセル) を超えると加速を開始します

en: Adaptive pointer acceleration
ja: アダプティブポインターの加速

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
ja: アダプティブ加速プロファイルとフラット加速プロファイルを切り替えます。 アダプティブでは、加速度を決定する際にデバイスの現速度が考慮されます。 カスタム加速プロファイルは、xfce4-settings ではサポートされていません。

en: Pointer Speed
ja: ポインター速度

en: B_uttons and Feedback
ja: ボタンとフィードバック(_U)

en: Disable touchpad _while typing
ja: タイプ中はタッチパッドを無効にする(_W)

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
ja: このオプションを設定すると、キーボード使用中はタッチパッドを無効にします

en: Duratio_n:
ja: 時間(_N):

en: Tap touchpad to clic_k
ja: タッチパッドをタップでクリック(_K)

en: Click m_ethod:
ja: クリック方法(_E):

en: Scrolling _mode:
ja: スクロールモード(_M):

en: Enable hori_zontal scrolling
ja: 水平スクロールを有効にする(_Z)

en: Scrolling
ja: スクロール

en: T_ouchpad
ja: タッチパッド(_O)

en: Trac_king mode:
ja: トラッキングモード(_K):

en: _Rotation:
ja: 回転(_R):

en: Tab_let
ja: タブレット(_L)

en: _Devices
ja: デバイス(_D)

en: Th_reshold:
ja: しきい値(_R):

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
ja: ポインターの移動がこの距離 (ピクセル) を超えるとドラッグと認識されます

en: Drag and Drop
ja: ドラッグアンドドロップ

en: Ti_me:
ja: 時間(_M):

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
ja: 2 回のクリックの間隔がこの時間 (ms) を下まわるとダブルクリックと認識されます

en: D_istance:
ja: 距離(_I):

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
ja: 2 回のクリックの間のマウスポインターの移動がこの距離 (ピクセル) 内であればダブルクリックと認識します

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: _Behavior
ja: 振る舞い(_B)

en: Cursor si_ze:
ja: カーソルサイズ(_Z):

en: Size
ja: サイズ

en: Preview
ja: プレビュー

en: _Theme
ja: テーマ(_T)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: Monitor
ja: モニター

en: Television
ja: テレビ

en: Digital display
ja: デジタルディスプレイ

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
ja: 使用している RandR エクステンションのバージョンを問い合わせることができません

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

en: Version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' と入力すると使用方法が表示されます。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までお願いします。

en: Improve keyboard and mouse accessibility
ja: キーボードとマウスのユーザー補助機能を向上させます

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
ja: 補助;技術;キー;付箋;バウンス;エミュレーション;スクリーンリーダー;拡大鏡;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;障害;

en: Failed to display Xfwm4 Settings
ja: Xfwm4 設定の表示に失敗しました

note: If the theme has no cache, mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
ja: 警告: このアイコンテーマにはキャッシュ ファイルがありません。ターミナルで <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> を実行すれば作成できます。

note: If the theme is known to be incomplete (does not follow fd.org standards), mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
ja: 警告: このアイコンテーマは不完全です。一部のアイコンが表示されません。

note: These actually are no full themes by purpose
en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
ja: 警告: このアイコンテーマは不完全です。他のテーマからアイコンを継承できる基本セットのみを提供します。

en: File is too large, installation aborted
ja: ファイルが大きすぎるため、インストールを中止しました

en: Failed to create temporary directory
ja: 作業ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to extract archive
ja: 書庫の展開に失敗しました

en: Unknown format, only archives and directories are supported
ja: 未知の形式です。書庫およびディレクトリのみサポートされています。

en: Not a valid theme package
ja: 有効なテーマ パッケージではありません

en: An unknown error, exit code is %d
ja: 未知のエラーです。終了コードは %d です。

en: Failed to install theme
ja: テーマのインストールに失敗しました

en: Install %s theme
ja: %s テーマをインストール

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Vertical RGB
ja: 垂直 RGB

en: Vertical BGR
ja: 垂直 GBR

en: Customize the look of your desktop
ja: デスクトップの外観をカスタマイズします

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
ja: テーマ;ユーザーインターフェイス;スタイル;アイコン;フォント;アンチエイリアス;ヒンティング;サブピクセル;サブピクセル;レンダリング;ClearType;DPI;RGB;BGR;メニューアクセラレータ;キーボードショートカット;イベント;サウンド;ウィンドウスケーリング;HiDPI;Retinaディスプレイ;

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
ja: スキャナー

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
ja: カメラ

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
ja: プリンター

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: Webcam
ja: ウェブカメラ

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ja: ラップトップスクリーン

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ja: 内蔵ウェブカメラ

en: Enable color management for %s
ja: %s のカラーマネージメントを有効にする

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ja: 標準スペース

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ja: テストプロファイル

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ja: 自動

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ja: 低精度

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ja: 中精度

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ja: 高精度

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ja: デフォルトの RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ja: デフォルトの YMCK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ja: デフォルト グレイ

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ja: ICC プロファイルを選択

en: _Import
ja: 取り込む(_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ja: サポートされた ICC プロファイル

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ja: すべてのファイル

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ja: デフォルト:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ja: 色空間:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ja: テストプロファイル:

en: Compatible Profiles
ja: 互換性のあるプロファイル

en: Add Color Profile to %s
ja: カラープロファイルを %s に追加する

en: Device
ja: デバイス

en: Unknown
ja: 不明

en: Set color profiles
ja: カラープロファイルを設定する

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
ja: 色;設定;管理;ディスプレイ;モニター;プリンター;ウェブカメラ;スキャナー;

en: Only %s (1)
ja: %s のみ (1)

en: Only %s (2)
ja: %s のみ (2)

en: Left
ja: 左

en: Inverted
ja: 反転

en: Right
ja: 右

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Horizontal and Vertical
ja: 垂直および水平

en: Minimal interface to set up an external output
ja: 外部出力を設定する最小限のインターフェイス

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
ja: この質問に<b>%i秒</b>以内に回答しない場合は、以前の設定に戻されます。

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
ja: 最後に有効だった出力を無効にしてはいけません。システムが使用できなくなります。

en: Selected output not disabled
ja: 選択した出力は無効になっていません

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
ja: ディスプレイプロファイル '%s' を削除しますか?

en: Delete Profile
ja: プロファイルを削除

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
ja: 一度削除されたディスプレイプロファイルは復元できません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete
ja: 削除

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
ja[0]: %d Xfce パネル

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ja: プロパティを変更したいモニターを選択してください。ドラッグで配置を変更できます。

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
ja: ミラー表示

en: (Disabled)
ja: (無効)

en: ATI Settings
ja: ATI 設定

en: Unable to start the Xfce Display Settings
ja: Xfce ディスプレイ設定を開始できません

en: Unable to launch the proprietary driver settings
ja: プロプライエタリドライバー設定を起動できません

en: Configure screen settings and layout
ja: 画面の解像度とレイアウトを設定します

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
ja: ディスプレイ;設定;画面;解像度;リフレッシュ;レート;回転;外部;プロジェクター;モニター;LCD;CRT;HiDPI;

en: Display:
ja: ディスプレイ:

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
ja: コンポジターは wlr-output-management プロトコルをサポートしていないようです

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
ja: ショートカットのコマンド

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
ja: このショートカットで起動したいコマンドを入力してください。

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
ja: ショートカット:

en: Comm_and:
ja: コマンド(_A):

en: Use _startup notification
ja: 起動通知を使用する(_S)

en: The command may not be empty.
ja: コマンドを入力してください。

en: Select command
ja: コマンドの選択

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Executable Files
ja: 実行ファイル

en: Perl Scripts
ja: Perl スクリプト

en: Python Scripts
ja: Python スクリプト

en: Ruby Scripts
ja: Ruby スクリプト

en: Shell Scripts
ja: シェルスクリプト

en: Unable to initialize GTK+.
ja: GTK+ を初期化できませんでした。

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
ja: xfconf デーモンへの接続に失敗しました。理由: %s

en: Could not create the settings dialog.
ja: 設定ダイアログボックスの生成ができませんでした。

en: Command
ja: コマンド

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Layout
ja: レイアウト

en: Variant
ja: バリエーション

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ja: すべてのショートカットをデフォルト値にリセットします。本当によろしいですか?

en: Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: The system defaults will be restored next time you log in.
ja: 次回のログイン時にシステムデフォルトに戻ります。

en: Warning
ja: 警告

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
ja: キーボード設定とアプリケーションショートカットキーを編集します

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
ja: numlock;キーボード;レイアウト;ショートカット;

en: Could not create the mime dialog.
ja: MIME ダイアログボックスの生成ができませんでした。

en: Select Application
ja: アプリケーションの選択

en: Open
ja: 開く

en: Use a c_ustom command:
ja: カスタムコマンドを使用(_U):

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ja: 上のリストにないアプリケーションのコマンドを指定します

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: Select an Application
ja: アプリケーションの選択

en: None available
ja: 該当なし

en: Recommended Applications
ja: 推奨アプリケーション

en: Other Applications
ja: 他のアプリケーション

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ja: <i>%s</i> およびタイプが "%s" の他のファイルを開くアプリケーションを指定してください:

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
ja[0]: <i>%s</i>、"%s" タイプの他のファイル、および選択された他の %d 個のMIMEタイプを次で開く:

en: Failed to add new application "%s"
ja: 新しいアプリケーション "%s" を追加できませんでした

en: Press left mouse button to change the selected application.
ja: 選択されているアプリケーションを変更するにはマウスの左ボタンをクリックしてください。

en: Application Chooser Button
ja: アプリケーション選択ボタン

en: No application selected
ja: アプリケーションは選択されていません

en: Failed to set default Web Browser
ja: デフォルトのウェブブラウザーの設定に失敗しました

en: Failed to set default Mail Reader
ja: デフォルトのメーラーの設定に失敗しました

en: Failed to set default File Manager
ja: デフォルトのファイルマネージャーの設定に失敗しました

en: Failed to set default Terminal Emulator
ja: デフォルトのターミナルエミュレーターの設定に失敗しました

note: allocate the chooser
en: Select application
ja: アプリケーションを選択してください

en: Choose a custom Web Browser
ja: ウェブブラウザーを選択してください

en: Choose a custom Mail Reader
ja: メーラーを選択してください

en: Choose a custom File Manager
ja: ファイルマネージャーを選択してください

en: Choose a custom Terminal Emulator
ja: ターミナルエミュレーターを選択してください

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ja: Xfce でのデフォルトのウェブブラウザーとして使用したい
    アプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ja: デフォルトのメーラーとして使用したい
    アプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ja: Xfce のデフォルトのファイルマネージャーとして使用
    したいアプリケーションを指定してください:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ja: Xfce でのデフォルトのターミナルエミュレーターとして
    使用したいアプリケーションを指定してください:

en: Browse the file system to choose a custom command.
ja: 指定コマンドを選ぶためにファイルシステムを参照します。

en: _Other...
ja: その他(_O)...

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ja: 上のリストにはないアプリケーションを使用します。

en: Choose Preferred Application
ja: お気に入りのアプリケーションを選択してください

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのウェブブラウザーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのメーラーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのファイルマネージャーを選択して
    「OK」をクリックしてください。

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ja: お気に入りのターミナルエミュレーターを
    選択して「OK」をクリックしてください。

en: Failed to execute default Web Browser
ja: デフォルトのウェブブラウザーの実行に失敗しました

en: Failed to execute default Mail Reader
ja: デフォルトのメーラーの実行に失敗しました

en: Failed to execute default File Manager
ja: デフォルトのファイルマネージャーの実行に失敗しました

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ja: デフォルトのターミナルエミュレーターの実行に失敗しました

note: Enable permanently dismissing this error.
en: Do _not show this message again
ja: このメッセージを次回から表示しない(_N)

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ja: TYPE のデフォルトヘルパーを PARAMETER オプションを付けて起動する。TYPE は以下を参照。

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ja: TYPE のデフォルトヘルパーを問い合わせる。TYPE は以下を参照。

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ja: --launch および --query commands では以下の TYPE がサポートされます:
    
      WebBrowser       - お気に入りのウェブブラウザー。
      MailReader       - お気に入りのメールリーダー。
      FileManager      - お気に入りのファイルマネージャー。
      TerminalEmulator - お気に入りのターミナルエミュレーター。

en: Invalid helper type "%s"
ja: "%s" は不正なヘルパータイプです

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ja: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Benedikt Meurer <benny@xfce.org> が製作しました。
    
    Gtk+-%d.%d.%d でビルドされ、 Gtk+-%d.%d.%d で実行されています。
    
    バグは <%s> まで報告してください。

en: No helper defined for "%s".
ja: "%s" のヘルパーが定義されていません。

en: No command specified
ja: コマンドが指定されていません

en: Failed to open %s for writing
ja: 書き込むために %s を開くことに失敗しました

en: Default Applications
ja: デフォルトアプリケーション

note: Internet
en: _Internet
ja: インターネット(_I)

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザー

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
ja: ここで指定したデフォルトのウェブブラウザーは、リンクを開いたりヘルプの内容を表示する際に使用されます。

en: Mail Reader
ja: メーラー

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
ja: ここで指定したデフォルトのメーラーは、メールアドレスをクリックしてメールを作成する際に使用されます。

note: Utilities
en: _Utilities
ja: ユーティリティ(_U)

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
ja: ここで指定したデフォルトのファイルマネージャーは、フォルダーの内容を表示する際に使用されます。

en: Terminal Emulator
ja: ターミナルエミュレーター

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
ja: ここで指定したでデフォルトのターミナルエミュレーターは、コマンドラインインターフェイスが必要なコマンドを実行する際に使用されます。

note: Mimes
en: _Others
ja: その他(_O)

en: _Filter:
ja: フィルター(_F):

en: Clear filter
ja: フィルターをクリアします

en: Open with...
ja: 次で開く...

en: MIME Type
ja: MIME タイプ

en: Status
ja: 状態

en: Default Application
ja: デフォルトアプリケーション

en: User Set
ja: ユーザー設定

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
ja: デフォルト

en: %d MIME type found | %d MIME types found
ja[0]: %d 個の MIME タイプがみつかりました

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
ja: MIME タイプ "%2$s" へのアプリケーション "%1$s" の設定に失敗しました。

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
ja[0]: %d 個のMIMEタイプを選択

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
ja: 指定されている MIME 割り当てを削除しシステム全体のデフォルト値に戻します。

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
ja: タイプ "%s" の内容をデフォルト値にリセットしてもよろしいですか?

en: Question
ja: 確認

en: Reset to Default
ja: デフォルトに戻す

en: Choose Application...
ja: アプリケーションを選択...

en: Associate preferred applications with MIME types
ja: MIME タイプに優先アプリケーションを割り当てます

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
ja: ファイル;タイプ;拡張子;関連付け;開く;ウェブブラウザー;メーラー;ファイルマネージャー;ターミナルエミュレーター;

en: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;
ja: ファイル;マネージャー;エクスプローラー;ブラウズ;ファイルシステム;ディレクトリー;フォルダー;xfce;

en: Browse the file system
ja: ファイルシステムを参照します

en: email;mail;inbox;message;communication;
ja: 電子メール;メール;受信トレイ;メッセージ;通信;

en: Read your email
ja: 電子メールを読みます

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
ja: ターミナル;コマンドライン;シェル;コンソール;xfce;

en: Use the command line
ja: コマンドラインを使用します

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
ja: インターネット;ウェブ;ブラウザ;サーフィン;探索;xfce;

en: Browse the web
ja: ウェブを閲覧します

en: Caja File Manager
ja: Caja ファイルマネージャー

en: Debian Sensible Browser
ja: Debian Sensible ブラウザー

en: Debian X Terminal Emulator
ja: Debian X ターミナルエミュレーター

en: Epiphany Web Browser
ja: Epiphany ウェブブラウザー

en: Enlightened Terminal Emulator
ja: Enlightened ターミナルエミュレーター

en: Galeon Web Browser
ja: Galeon ウェブブラウザー

en: GNOME Terminal
ja: GNOME 端末

en: Konqueror Web Browser
ja: Konqueror ウェブブラウザー

en: Links Text Browser
ja: Links テキストブラウザー

en: Lynx Text Browser
ja: Lynx テキストブラウザー

en: Opera Browser
ja: Opera ブラウザー

en: PCManFM-Qt File Manager
ja: PCManFM-Qt ファイルマネージャー

en: W3M Text Browser
ja: W3M テキストブラウザー

en: X Terminal
ja: X ターミナル

en: Active device in the dialog
ja: ダイアログボックス内で動作するデバイス

en: Configure pointer device behavior and appearance
ja: ポインティングデバイスの振る舞いや外観を設定します

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
ja: 設定;ボタン;スクロール;方向;ポインター;速度;ダブルクリック;テーマ;ホイール;

en: Settings Editor
ja: 設定エディター

en: Channel
ja: チャネル

en: Property
ja: プロパティ

en: Type
ja: データ型

en: Locked
ja: ロック

en: Value
ja: 値

en: New property
ja: 新しいプロパティ

en: Edit selected property
ja: 選択したプロパティを編集します

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Reset selected property
ja: 選択したプロパティをリセットします

en: Empty
ja: 空

en: Array
ja: 配列

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
ja: チャンネルのリセットはそのカスタム設定を完全に消去します。

en: _Reset Channel
ja: チャネルをリセット(_R)

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
ja: チャンネル "%s" およびそのすべてのプロパティをリセットしてもよろしいですか?

en: reset
ja: リセット

en: Monitor %s
ja: モニター %s

en: Clear
ja: クリア

en: Close
ja: 閉じる

en: start monitoring channel "%s"
ja: チャンネル "%s" のモニタリングを開始しました

en: _Monitor
ja: モニター(_M)

en: Refresh
ja: 再読込

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
ja: プロパティのリセットはそのカスタム設定を完全に消去します。

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
ja: プロパティ "%s" をリセットしてもよろしいですか?

en: New Property
ja: 新しいプロパティ

en: Save
ja: 保存

en: _Property:
ja: プロパティ(_P):

en: _Type:
ja: データ型(_T):

note: strings integers bool
en: _Value:
ja: 値(_V):

en: Property names must start with a '/' character
ja: プロパティ名は '/' で始まらなくてはなりません

en: The root element ('/') is not a valid property name
ja: ルート要素 ('/') は正しいプロパティ名ではありません

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
ja: プロパティ名には、ASCII 文字 A-Z、a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' および '>' の他、区切り文字として '/' が使用できます。

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
ja: プロパティ名に 2 つ以上の連続した '/' 文字があってはいけません

en: Property names cannot end with a '/' character
ja: プロパティ名は '/' 文字で終わってはなりません

en: Edit Property
ja: プロパティの編集

en: Graphical settings editor for Xfconf
ja: Xfconf のグラフィカル設定エディターです

en: registry;regedit;configuration file;
ja: レジストリ;regedit;構成ファイル;

en: Settings dialog to show
ja: 設定ダイアログを表示する

en: All _Settings
ja: すべての設定(_S)

en: Settings
ja: 設定マネージャー

en: Unable to start "%s"
ja: "%s" を起動できませんでした

en: Settings Manager
ja: 設定マネージャー

en: Graphical Settings Manager for Xfce
ja: Xfceのグラフィカル設定マネージャー

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
ja: コントロール;パネル;センター;システム;設定;パーソナライズ;ハードウェア;

en: Sticky keys are enabled
ja: スティッキーキーが有効になりました

en: Sticky keys are disabled
ja: スティッキーキーが無効になりました

en: Sticky keys
ja: スティッキーキー

en: Slow keys are enabled
ja: スローキーが有効になりました

en: Slow keys are disabled
ja: スローキーが無効になりました

en: Slow keys
ja: スローキー

en: Bounce keys are enabled
ja: バウンスキーが有効になりました

en: Bounce keys are disabled
ja: バウンスキーが無効になりました

en: Bounce keys
ja: バウンスキー

en: Failed to launch shortcut "%s"
ja: ショートカット "%s" の起動に失敗しました

en: Fork to the background
ja: バックグラウンドに fork する

en: Do not wait for a window manager on startup
ja: 起動時にウィンドウマネージャーを待たない

en: Replace running xsettings daemon (if any)
ja: 既存の xsettings デーモン (もしあれば) を強制的に置き換えます

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Xfce Settings Daemon
ja: Xfce 設定デーモン

en: The Xfce Settings Daemon
ja: Xfce 設定デーモン

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
ja: 設定;デーモン;xfce;環境設定;システム;管理;
