xfce4-settings.xfce-4-20 - en to tr translation catalogue (541 entries)

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: _Close
tr: _Kapat

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
tr: _Yardım

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, oturum yöneticisi ekran okuyucu ve büyüteçler için gerekli uygulamaları başlatır.

en: _Enable assistive technologies
tr: Yardımcı teknolojileri _etkinleştir

en: Start With Session
tr: Oturumla Başla

en: Assistive technologies will be available the next time you login
tr: Sonraki girişinizde yardımcı teknolojiler kullanılabilecek

en: No AT-SPI provider was found on your system
tr: Sisteminizde AT-SPI sağlayıcısı bulunamadı

en: Assistive _Technologies
tr: Yardımcı _Teknolojiler

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
tr: Etkinleştirildiğinde, normalde aynı anda birden çok tuşun basılması gerektiğinde, işlev değiştirici tuşların (Control, Alt, ve Shift gibi) basılı tutulmalarına gerek duyulmaz (basıp bırakmak yeterlidir).

en: _Use sticky keys
tr: Yapışkan t_uşları kullan

en: _Lock sticky keys
tr: Yapışkan tuş_ları kilitle

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
tr: İki tuşa basıldığında ya_pışkan tuşları iptal et

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
tr: Seçildiğinde "yapışkan tuşlar" aynı anda iki tuşa basıldığında etkisiz hale getirilir.

en: Sticky Keys
tr: Yapışkan Tuşlar

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
tr: Yavaş tuşlar, yanlış basımların engellenmesine yardımcı olmak için tuşun kabul edilmesinden önce tuşa kısa süreliğine basılı tutulmasını gerektirir.

en: Use slow _keys
tr: Yavaş tuşları _kullan

en: Acceptance _delay:
tr: Geçerlilik _süresi:

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
tr: Bir tuşa basıldığının kabul edilebilmesi için gerekli milisaniye türünden süre

en: Slow Keys
tr: Yavaş Tuşlar

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
tr: Yanlışlıkla aynı anda birden çok tuşa basılmasını önlemek için sıçrama tuşları, iki tuş basması arasında gecikme sağlar.

en: Use _bounce keys
tr: _Sıçrama tuşlarını kullan

en: K_eystroke delay:
tr: Tuş vuruşu gecikmesi:

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
tr: Tuş vuruşları arasında gerekli milisaniye türünden süre

en: Bounce Keys
tr: Sıçrama Tuşları

en: Keyboa_rd
tr: _Klavye

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
tr: Etkinleştirildiğinde, fare imleci klavye numara takımı kullanılarak denetlenebilir.

en: _Use mouse emulation
tr: Fare benzetimini k_ullan

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
tr: Seçildiğinde klavye sayı alanı ile fare imleci denetlenebilir

en: msec
tr: msan

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
tr: Bir tuşa ilk basılması ile ilk yinelenecek hareket eylemi arasında geçen milisaniye türünden süre

en: _Acceleration delay:
tr: _Hızlandırma gecikmesi:

en: R_epeat interval:
tr: _Yineleme aralığı:

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
tr: Yinelenen hareket olayları arasındaki milisaniye dilimi

en: Acceleration t_ime:
tr: Hızlandırma _zamanı:

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
tr: Azami hıza çıkmak için gerekli zaman, milisaniye dilimi

en: Ma_ximum speed:
tr: _Azami hız:

en: The maximum pointer speed after acceleration
tr: Hızlanma sonrası azami imleç hızı

en: pixels/sec
tr: piksel/sn

en: Acceleration _profile:
tr: Hızlandırma _profili:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
tr: Azami imleç hızına ulaşmak için kullanılan rampa

en: Mouse Emulation
tr: Fare Benzetimi

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
tr: Fare imleç konumunun görsel geri bildirimini almak için xfce4-find-cursor  komutuna klavye kısayol tuşu ata.

en: Show location of pointer on keypress
tr: Tuş basımında imlecin konumunu göster

en: Find Cursor
tr: İmleç Bul

en: _Mouse
tr: _Fare

en: None
tr: Hiçbiri

en: Slight
tr: Hafif

en: Medium
tr: Orta

en: Full
tr: Tam

en: Icons
tr: Simgeler

en: Text
tr: Metin

en: Text under icons
tr: Simge altındaki metin

en: Text next to icons
tr: Simge yanındaki metin

en: 1x (no scaling)
tr: 1x (ölçekleme yok)

en: Appearance
tr: Görünüm

en: _Add
tr: _Ekle

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
tr: Eğer varsa eşleşen <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 temasını</a> belirle

en: St_yle
tr: _Biçim

en: _Icons
tr: _Simgeler

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
tr: Bu yazı tipi kullanıcı arayüz metni çizilirken öntanımlı olarak kullanılacaktır

en: Select a default font
tr: Öntanımlı yazı tipini seç

en: Default Fon_t
tr: Öntanımlı _Yazı Tipi

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
tr: Bu yazı tipi öntanımlı eş aralıklı yazı tipidir, örneğin uçbirimce kullanılır.

en: Select a default monospace font
tr: Öntanımlı eş aralıklı yazı tipi seç

en: Default _Monospace Font
tr: Öntanımlı  _Eş Aralıklı Yazı Tipi

en: _Enable anti-aliasing
tr: _Kenar yumuşatmayı etkinleştir

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
tr: Yazı tipi kenarlarını yumuşatarak ekrandaki metin görüntüsünü iyileştirebilirsiniz

en: Hintin_g:
tr: İ_pucu:

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
tr: Birçok yazı tipi en iyi biçimde çizilebilmek için ek bilgiler içerir; kişisel tercihinize en çok uyanı seçin

en: Sub-_pixel order:
tr: Alt-_piksel sırası:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
tr: TFT veya LCD ekranlarda doğru alt piksel sırasını seçmek yazı tipi kalitesini ciddi olarak arttıracaktır

en: Rendering
tr: İşleyici

en: Custom _DPI setting:
tr: Özel _DPI ayarları:

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
tr: Yazı tipleri çok büyük veya çok küçük görünürse saptanan ekran çözünürlüğünün üzerine yaz

en: _Fonts
tr: _Yazı Tipleri

en: Show images on _buttons
tr: Düğmelerde görüntüleri _göster

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
tr: Düğmelerde metin yanında simgelerin gösterilip gösterilmeyeceğini belirle

en: Show images in _menus
tr: _Menülerde görüntüleri göster

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
tr: Menülerde metin yanında simgelerin gösterilip gösterilmeyeceğini belirle

en: Enable e_ditable accelerators
tr: _Düzenlenebilir hızlandırıcıları etkinleştir

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
tr: Seçilirse; fare, menü ögesinin üzerine getirilip yeni tuş birleşimine basılarak menü ögelerinin klavye kısayolları değiştirilebilir

en: Enable header bars in dialo_gs
tr: İleti_şim kutularında başlık çubuklarını etkinleştir

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
tr: GTK iletişim kutularının, başlık çubuğuna düğme gibi parçacıklar yerleştirip yerleştirmeyeceğini tanımlar. İstemci Tarafı Süslemesinde gerçekleştirilir. Yalnızca yeni açılan iletişim kutularını etkiler.

en: Menus and Buttons
tr: Menüler ve Düğmeler

en: Enable _event sounds
tr: Olay seslerini _etkinleştir

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
tr: Eylem seslerini sistem genelinde aç veya kapat ("Canberra" desteği gerektirir)

en: Enable input feedbac_k sounds
tr: Girdi geribesleme seslerini etkinleştir

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
tr: Fare tıklaması ve diğer kullanıcı girdilerinin çalışıp çalınmayacağını belirtin

en: Event sounds
tr: Olay sesleri

en: Adjust the system-wide display scaling
tr: Sistem geneli görüntüleme ölçeklemesini ayarla

en: _Window Scaling
tr: _Pencere Ölçekleme

en: Setti_ngs
tr: Ay_arlar

en: Color Profiles
tr: Renk Profili

en: <b>No devices found.</b>
tr: <b>Aygıt bulunamadı.</b>

en: Colorspace:
tr: Renk Aralığı:

en: Vendor:
tr: Firma:

en: Calibrate
tr: Kalibrasyon

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
tr: <b>Seçilen aygıt için profil yok.</b>

en: Add a profile to the currently selected device
tr: Seçili aygıta profil ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Delete the currently selected profile
tr: Seçili profili sil

en: Show detailed information about the selected profile
tr: Seçilen profille ilgili ayrıntılı bilgi göster

en: Enable
tr: Etkin

en: Enable the selected profile
tr: Seçilen profili etkinleştir

en: Add Profile to Device
tr: Aygıta Profil Ekle

note: Create cancel button
en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: Import color profile files (*.icc)
tr: Renk profili dosyalarını içe aktar (*.icc)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
tr: <b><big>Bu yapılandırmayı tutmak istiyor musunuz?</big></b>

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
tr: Eğer bu soruyu yanıtlamazsanız, önceki yapılandırma <b>10 saniye</b> içinde geri yüklenecek.

en: Keep this configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Restore the previous configuration
tr: Önceki yapılandırmaya dön

en: Never
tr: Asla

en: When a display is connected
tr: Bir ekran bağlandığında

en: When a display is disconnected
tr: Bir ekranın bağlantısı kesildiğinde

en: Always
tr: Her zaman

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Show dialog
tr: İletişim kutusunu göster

en: Mirror
tr: Yinele

en: Extend
tr: Uzat

en: The primary display can be configured to show:
tr: Birincil ekran şunları gösterecek şekilde yapılandırılabilir:

en: Desktop icons
tr: Masaüstü simgeleri

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: Display
tr: Ekran

en: _Mirror displays
tr: _Ayna ekranlar

en: Primary Display:
tr: Birincil Ekran:

en: R_esolution:
tr: Çö_zünürlük:

en: Refresh _rate:
tr: Yenileme _hızı:

en: Ro_tation:
tr: Dön_me:

en: Ref_lection:
tr: _Yansıma

en: A_pply
tr: U_ygula

en: _Scale:
tr: _Ölçek:

en: _General
tr: _Genel

en: <b>Profiles</b>
tr: <b>Profiller</b>

en: <b>Connecting Displays</b>
tr: <b>Ekrana Bağlanıyor</b>

en: Delete the currently selected display profile.
tr: Seçili olan ekran profilini sil.

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply the currently selected display profile.
tr: Seçili olan ekran profilini uygula.

en: Create a new display profile.
tr: Yeni ekran profili oluştur.

en: Update an existing profile.
tr: Var olan profili güncelle.

en: First try to automatically enable a profile:
tr: Öncelikle bir profili otomatik olarak etkinleştirmeyi deneyin:

en: When a display is connected:
tr: Yeni bir ekran bağlandığında:

en: Show popup windows to identify displays
tr: Ekranları tanımlamak için açılır pencere göster

en: <b>Identifying Displays</b>
tr: <b>Ekran Tanımlanıyor</b>

en: _Advanced
tr: _Gelişmiş

en: <b>Profile Name</b>
tr: <b>Profil Adı</b>

en: Create
tr: Oluştur

en: A profile of this name already exists.
tr: Bu profil adı zaten var.

en: Extend right
tr: Sağa genişlet

en: Extend left
tr: Sola genişlet

en: Extend up
tr: Yukarı genişlet

en: Extend down
tr: Aşağı genişlet

en: Displays
tr: Ekranlar

en: Only Display 1
tr: Yalnızca Ekran 1

en: Mirror Displays
tr: Yansıyan Ekranlar

en: Extend to the right
tr: Sağa doğru genişlet

en: Only Display 2
tr: Yalnızca Ekran 2

en: Update Display Profile
tr: Ekran Profilini Güncelle

en: _Update
tr: _Güncelle

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
tr: <big><b>Daha önce aktif olan profilinizde değişiklikler yaptınız</b></big>

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
tr: Profili güncellemezseniz oturumunuzu yeniden başlatınca, ekran bağlantısını kesince veya bağlayınca değişiklikler kaybolacak.

en: Keyboard layout selection
tr: Klavye düzeni seçimi

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Restore num l_ock state on startup
tr: Sayısal tuşları başlangıçta etkinleştir

en: General
tr: Genel

en: _Enable key repeat
tr: Tuş yinelemeyi _etkinleştir

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
tr: Seçildiğinde; bir tuşa basılı tutmak, onun üst üste yazılmasını sağlar.

en: _Repeat delay:
tr: _Yineleme gecikmesi:

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
tr: Tuşun yinelenmesinden önceki zaman, milisaniye türünden

en: Repe_at speed:
tr: Yi_neleme hızı:

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
tr: Tuş basılı tutulduğunda tuş vuruşlarının oluşturulma hızı

en: Typing Settings
tr: Yazma Ayarları

en: Show _blinking
tr: _Yanıp sönerek göster

en: Specify whether or not the text cursor blinks
tr: Metin imlecinin yanıp söner yapılıp yapılmayacağını belirle

en: Blink _delay:
tr: Yanıp sönme _gecikmesi:

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
tr: İmlecin art arda yanmaları arasındaki milisaniye olarak gecikme

en: Cursor
tr: İmleç

en: _Test area:
tr: _Deneme alanı:

en: Beha_vior
tr: Da_vranış

en: Define shortcuts for la_unching applications:
tr: _Uygulamaları çalıştırmak için kısayollar ata:

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Reset to _Defaults
tr: Öntanımlıya _Sıfırla

en: A_pplication Shortcuts
tr: _Uygulama Kısayolları

en: <b>Use system defaults</b>
tr: <b>Sistem öntanımlılarını kullan</b>

en: _Keyboard model
tr: _Klavye modeli

en: Change la_yout option
tr: _Yerleşim seçeneğini değiştir

en: Co_mpose key
tr: Anahtar _oluştur

en: Move currently selected item up by one row
tr: Seçili ögeyi bir satır yukarı taşı

en: Move currently selected item down by one row
tr: Seçili ögeyi bir satır aşağı taşı

en: Key_board layout
tr: Kla_vye düzeni

en: _Layout
tr: _Düzen

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
tr: Alt alanları sol, orta veya sağ düğmeler olarak kullanın

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
tr: Sol, sağ veya orta tıklama olarak 1, 2 veya 3 parmakla tıklayın

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Edge scrolling
tr: Kenar kaydırma

en: Two-finger scrolling
tr: İki parmak kaydırma

en: Circular scrolling
tr: Dairesel kaydırma

en: Pen (absolute)
tr: Kalem (kesin)

en: Mouse (relative)
tr: Fare (göreceli)

en: None (right-handed)
tr: Hiç biri (sağ elli)

en: Half (left-handed)
tr: Half (sol elli)

en: Clockwise
tr: Saat yönünde

en: Counterclockwise
tr: Saatin ters yönünde

en: Mouse and Touchpad
tr: Fare ve dokunmatik yüzey

en: De_vice:
tr: _Aygıt:

en: Le_ft-handed
tr: S_ol elini kullanan

en: Ri_ght-handed
tr: _Sağ elini kullanan

en: Reverse scroll d_irection
tr: Tekerlek yönünü tersine çev_ir

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
tr: Seçildiğinde kaydırma tekerleği ters yönde çalışacaktır

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
tr: Yüksek _çözünürlüklü kaydırmaya izin ver (deneysel)

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
tr: Yalnızca bazı farelerde (çoğunlukla Logitech) desteklenir ve sürücü desteği gerektirir. Desteklenen cihazlarda kaydırmayı daha hassas hale getirir.

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: _Reset to Defaults
tr: Öntanımlılara _Döndür

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
tr: Seçili aygıtın ivmelenme ve duyarlılık ayarlarını öntanımlı değerlerine getir

en: Sensitivit_y:
tr: Du_yarlılık:

en: Acceleratio_n:
tr: Hızlandırıcı:

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
tr: Fare hareketiyle imleç hareketinin hız katsayısı

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
tr: İmlecin ivmelenmeye başlamadan önce kısa zamanda hareket etmesi gereken piksel sayısı

en: Adaptive pointer acceleration
tr: Uyarlanabilir işaretçi hızlandırma

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
tr: Uyarlanabilir ve düz hızlanma profili arasında geçiş yapar. Uyarlamalı, hızlanmaya karar verirken cihazın mevcut hızını dikkate alır. Özel hızlanma profili xfce4-settings aracılığıyla desteklenmez.

en: Pointer Speed
tr: İmleç Hızı

en: B_uttons and Feedback
tr: _Düğmeler ve Geri Bildirim

en: Disable touchpad _while typing
tr: _Yazarken dokunmatik yüzeyi etkisizleştir

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
tr: Seçildiğinde klavye kullanılırken dokunmatik yüzey kullanılamaz olur

en: Duratio_n:
tr: _Süre:

en: Tap touchpad to clic_k
tr: Tıklamak için dokunmatik yüzeye dokun

en: Click m_ethod:
tr: Tıklama y_öntemi:

en: Scrolling _mode:
tr: Kaydır_ma kipi:

en: Enable hori_zontal scrolling
tr: Yatay kaydırmayı etkinleştir

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: T_ouchpad
tr: D_okunmatik yüzey

en: Trac_king mode:
tr: İzle_me kipi:

en: _Rotation:
tr: _Dönme:

en: _Devices
tr: _Aygıtlar

en: Th_reshold:
tr: Eş_ik:

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
tr: Sürükleme işleminin başlaması için imlecin hareket etmesi gereken piksel sayısı

en: Drag and Drop
tr: Sürükle ve Bırak

en: Ti_me:
tr: Za_man:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
tr: Bu zamandan (milisaniye türünden) daha kısa süredeki iki fare tıklaması çift tıklama olarak kabul edilecektir

en: D_istance:
tr: _Uzaklık:

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
tr: Fare işaretçisi bir çift tıklama arasında bu mesafeden daha fazla yol katedemez

en: Double Click
tr: Çift Tıklama

en: _Behavior
tr: _Davranış

en: Cursor si_ze:
tr: İmleç _boyutu:

en: Size
tr: Boyut

en: Preview
tr: Önizleme

en: _Theme
tr: _Tema

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: Monitor
tr: Ekran

en: Television
tr: Televizyon

en: Digital display
tr: Dijital ekran

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
tr: Kullanılan RandR eklentisinin sürümü sorgulanamadı

en: Laptop
tr: Dizüstü

en: Settings manager socket
tr: Ayar yönetici yuvası

en: SOCKET ID
tr: YUVA KİMLİĞİ

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: Type '%s --help' for usage.
tr: Kullanım için '%s --help' yazın

en: The Xfce development team. All rights reserved.
tr: Xfce geliştirme takımı. Tüm hakları saklıdır.

en: Please report bugs to <%s>.
tr: Lütfen hataları <%s> adresine bildirin.

en: Improve keyboard and mouse accessibility
tr: Klavye ve fare erişilebilirliğini arttır

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
tr: yardımcı;destekleyici;teknolojiler;tuşlar;yapışkan;zıplayan;sektirme;öykünme;emülasyon;ekran okuyucular;büyüteçler;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;özürlülük;sakatlık;engellilik;

en: Failed to display Xfwm4 Settings
tr: Xfwm4 Ayaları gösterilemedi

note: If the theme has no cache, mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
tr: Uyarı: Bu simge temasının önbellek dosyası yok. Bunu, bir terminal öykünücüsünde <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> komutunu çalıştırarak oluşturabilirsiniz.

note: If the theme is known to be incomplete (does not follow fd.org standards), mention this in the tooltip
en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
tr: Uyarı: Bu simge teması tamamlanmamış. Bazı simgeler eksik olacak.

note: These actually are no full themes by purpose
en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
tr: Uyarı: Bu simge teması tamamlanmamış. Yalnızca diğer temalara temel bir simge kümesi sağlar.

en: File is too large, installation aborted
tr: Dosya çok büyük, yükleme iptal edildi

en: Failed to create temporary directory
tr: Geçici dizin oluşturulamadı

en: Failed to extract archive
tr: Arşiv açılamadı

en: Unknown format, only archives and directories are supported
tr: Bilinmeyen biçim, yalnızca arşivler ve dizinler destekleniyor

en: Not a valid theme package
tr: Geçerli bir tema paketi değil

en: An unknown error, exit code is %d
tr: Bilinmeyen hata, çıkış kodu %d

en: Failed to install theme
tr: Tema kurulamadı

en: Install %s theme
tr: %s temasını kur

en: _Open
tr: _Aç

en: Vertical RGB
tr: Dikey RGB

en: Vertical BGR
tr: Dikey BGR

en: Customize the look of your desktop
tr: Masaüstünüzün görünümünü özelleştirin

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
tr: temalar;gövdeler;kullanıcı arayüzü;stiller;simgeler;ikonlar;yazı tipleri;kenar yumuşatma;anti-aliasing;dokundurma;hinting;altpiksel;subpixel;canlandırma;renderlama;ClearType;DPI;RGB;BGR;menü hızlandırıcıları;klavye kısayolları;eylem;sesler;pencere ölçekleme;HiDPI;Retina;görüntü;ekran;

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
tr: Tarayıcı

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
tr: Kamera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
tr: Yazıcı

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: Webcam
tr: Web Kamera

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
tr: Dizüstü Ekranı

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
tr: İç Web Kamerası

en: Enable color management for %s
tr: %s için renk yönetimini etkinleştir

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
tr: Standart Boşluk

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
tr: Sınama Profili

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
tr: Düşük Kalite

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
tr: Orta Kalite

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
tr: Öntanımlı RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
tr: Öntanımlı CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
tr: Öntanımlı Gri

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tr: ICC Profil Dosyası Seç

en: _Import
tr: _İçe Aktar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tr: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tr: Tüm dosyalar

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tr: Öntanımlı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tr: Renk Aralığı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tr: Sınama profili:

en: Compatible Profiles
tr: Uyumlu Profiller

en: Add Color Profile to %s
tr: %s için Renk Profilini Ekle

en: Device
tr: Aygıt

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Set color profiles
tr: Renk profillerini ayarla

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
tr: renk;ayarlar;yönetim;görüntü;ekran;monitörler;yazıcılar;webcamler;web kameraları;tarayıcılar;

en: Only %s (1)
tr: Yalnızca %s (1)

en: Only %s (2)
tr: Yalnızca %s (2)

en: Left
tr: Sol

en: Inverted
tr: Baş Aşağı

en: Right
tr: Sağ

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal and Vertical
tr: Yatay ve Dikey

en: Minimal interface to set up an external output
tr: Dış çıktı ayarlamak için asgari arayüz

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
tr: Eğer bu soruyu yanıtlamazsanız, önceki yapılandırma <b>%i saniye</b> içinde geri yüklenecek.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
tr: Son etkin çıktı kapatılmamalıdır, sistem kullanılamaz hale gelir.

en: Selected output not disabled
tr: Seçili çıktı devre dışı bırakılmamış

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
tr: '%s' ekran profilini silmek istiyor musunuz?

en: Delete Profile
tr: Profili Sil

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
tr: Ekran profili silindikten sonra geri yüklenemez.

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
tr[0]: %d Xfce Panelleri
tr[1]: %d Xfce Panelleri

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
tr: Özellikleri değiştirilecek ekran seç, konumlandırmasını yeniden ayarlamak için sürükle.

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
tr: Yansıyan Ekranlar

en: (Disabled)
tr: (Devre Dışı)

en: ATI Settings
tr: ATI Ayarları

en: Unable to start the Xfce Display Settings
tr: Xfce Görüntü Ayarları başlatılamıyor

en: Unable to launch the proprietary driver settings
tr: Özel sürücü ayarlarına erişilemedi

en: Configure screen settings and layout
tr: Ekran ayarlarını ve yerleşimi yapılandır

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
tr: görüntü;ayarlar;ekran;çözünürlük;yenileme;tazeleme;oran;yönelim;döndürme;harici;dış;projektör;yansıtıcı;monitörler;LCD;CRT;HiDPI;

en: Display:
tr: Ekran:

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
tr: Bileştiriciniz wlr-output-management protokolünü desteklemiyor gibi görünüyor.

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
tr: Kısayol Komutu

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
tr: Kısayolla tetiklemek istediğiniz komutu girin.

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
tr: Kısayol:

en: Comm_and:
tr: Kom_ut:

en: Use _startup notification
tr: _Başlangıç bildirimini kullan

en: The command may not be empty.
tr: Komut boş olamaz

en: Select command
tr: Komut seç

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Executable Files
tr: Çalıştırılabilir Dosyalar

en: Perl Scripts
tr: Perl Betikleri

en: Python Scripts
tr: Python Betikleri

en: Ruby Scripts
tr: Ruby Betikleri

en: Shell Scripts
tr: Kabuk Betikleri

en: Unable to initialize GTK+.
tr: GTK+ başlatılamıyor.

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
tr: Xfconf sürecine bağlanılamadı. Neden: %s

en: Could not create the settings dialog.
tr: Ayarlar penceresi oluşturulamadı.

en: Command
tr: Komut

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Layout
tr: Düzen

en: Variant
tr: Değişken

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
tr: Tüm kısayollarınız öntanımlı değerlerine döndürülecek. Bunu gerçekten istiyor musunuz?

en: Reset to Defaults
tr: Öntanımlılara Döndür

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: The system defaults will be restored next time you log in.
tr: Sistem öntanımlıları yeniden oturum açtığınızda geri yüklenecek.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
tr: Klavye ayarlarını ve uygulama kısayollarını düzenle

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
tr: numlock;numara kilidi;sayı kilidi;klavye;düzen;kısayollar;

en: Could not create the mime dialog.
tr: Mime iletişim kutusu oluşturulamadı.

en: Select Application
tr: Uygulama Seç

en: Open
tr: Aç

en: Use a c_ustom command:
tr: Özelleştirilmiş kom_ut kullan:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
tr: Yukarıdaki uygulama listesinde bulunmayan uygulama için özel komut kullan.

en: _Browse...
tr: _Araştır...

en: Select an Application
tr: Uygulama Seç

en: None available
tr: Kullanılabilir yok

en: Recommended Applications
tr: Önerilen Uygulamalar

en: Other Applications
tr: Diğer Uygulamalar

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
tr: <i>%s</i> ve diğer "%s" türündeki dosyaları şununla aç:

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
tr[0]: <i>%s</i> , "%s" türündeki diğer dosyaları ve %d ile seçilen diğer medya türlerini aç:
tr[1]: <i>%s</i> , "%s" türündeki diğer dosyaları ve %d ile seçilen diğer medya türünü aç:

en: Failed to add new application "%s"
tr: Yeni uygulama eklenemedi "%s"

en: Press left mouse button to change the selected application.
tr: Seçili uygulamayı değiştirmek için sol fare tuşuna basın.

en: Application Chooser Button
tr: Uygulama Seçici Düğmesi

en: No application selected
tr: Hiçbir uygulama seçilmedi

en: Failed to set default Web Browser
tr: Öntanımlı İnternet Tarayıcısı ayarlanamadı

en: Failed to set default Mail Reader
tr: Öntanımlı E-posta Okuyucusu ayarlanamadı

en: Failed to set default File Manager
tr: Öntanımlı Dosya Yöneticisi ayarlanamadı

en: Failed to set default Terminal Emulator
tr: Öntanımlı Uçbirim Öykünücüsü ayarlanamadı

note: allocate the chooser
en: Select application
tr: Uygulama seçin

en: Choose a custom Web Browser
tr: Özel İnternet Tarayıcısı seç

en: Choose a custom Mail Reader
tr: Özel E-posta Okuyucusu seç

en: Choose a custom File Manager
tr: Özel Dosya Yöneticisi seç

en: Choose a custom Terminal Emulator
tr: Özel Uçbirim Öykünücüsü seç

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
tr: Xfce için öntanımlı İnternet Tarayıcısı olarak
    kullanmak üzere uygulama belirt:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
tr: Xfce için öntanımlı E-posta Okuyucusu olarak
    kullanmak üzere uygulama belirt:

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
tr: Xfce için Dosya Yöneticisi olarak
    kullanmak üzere uygulama belirt:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
tr: Xfce için öntanımlı Uçbirim Öykünücüsü olarak
    kullanmak üzere uygulama belirt:

en: Browse the file system to choose a custom command.
tr: Özel komut seçmek için, dosya sistemini tara.

en: _Other...
tr: _Diğer...

en: Use a custom application which is not included in the above list.
tr: Yukarıdaki listede yer almayan uygulama seç.

en: Choose Preferred Application
tr: Yeğlenen Uygulamayı Seç

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
tr: Lütfen şimdi yeğlediğiniz İnternet Tarayıcısını seçin
    ve devam etmek için TAMAM'ı tıklayın.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
tr: Lütfen şimdi yeğlediğiniz E-posta Okuyucusunu seçin
    ve devam etmek için TAMAM'ı tıklayın.

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
tr: Lütfen şimdi yeğlediğiniz Dosya Yöneticisini seçin
    ve devam etmek için TAMAM'ı tıklayın.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
tr: Lütfen şimdi yeğlediğiniz Uçbirim Öykünücüsünü seçin
    ve devam etmek için TAMAM'ı tıklayın.

en: Failed to execute default Web Browser
tr: Öntanımlı İnternet Tarayıcısı başlatılamadı

en: Failed to execute default Mail Reader
tr: Öntanımlı E-posta Okuyucu başlatılamadı

en: Failed to execute default File Manager
tr: Öntanımlı Dosya Yöneticisi başlatılamadı

en: Failed to execute default Terminal Emulator
tr: Öntanımlı Uçbirim Öykünücüsü başlatılamadı

note: Enable permanently dismissing this error.
en: Do _not show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden _gösterme

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini göster ve çık.

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
tr: Aşağıdaki değerlerdeki TÜR'lerden birinin öntanımlı yardımcısını, isteğe bağlı PARAMETRE ile başlat.

en: TYPE [PARAMETER]
tr: TÜR [PARAMETRE]

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
tr: Aşağıdaki değerlerdeki TÜR'lerden birinin öntanımlı yardımcısını sorgula.

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
tr: --launch ve --query komutları için aşağıdaki TÜRLER desteklenmektedir:
    
      WebBrowser       - Yeğlenen Web Tarayıcısı.
      MailReader       - Yeğlenen E-posta Okuyucusu.
      FileManager      - Yeğlenen  Dosya Yöneticisi.
      TerminalEmulator - Yeğlenen Uçbirim Öykünücüsü.

en: Invalid helper type "%s"
tr: Geçersiz yardımcı türü "%s"

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
tr: %s (Xfce %s)
    
    Telif hakkı (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Tüm hakları saklıdır.
    
    Benedikt Meurer <benny@xfce.org> tarafından yazılmıştır.
    
    Gtk+-%d.%d.%d ile inşa edilmiştir, Gtk+-%d.%d.%d ile çalıştırılıyor.
    
    Hataları lütfen <%s> adresine bildirin.

en: No helper defined for "%s".
tr: "%s" için yardımcı tanımlanmadı.

en: No command specified
tr: Belirlenmiş komut yok

en: Failed to open %s for writing
tr: %s, yazmaya uygun açılamıyor

en: Default Applications
tr: Öntanımlı Uygulamalar

note: Internet
en: _Internet
tr: _İnternet

en: Web Browser
tr: İnternet Tarayıcısı

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
tr: Öntanımlı Web Tarayıcısı, bağlantıları açma ve yardım içeriğini görüntülemede kullanılacaktır.

en: Mail Reader
tr: E-posta Okuyucusu

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
tr: Öntanımlı E-posta Okuyucu, e-posta adreslerini tıkladığınızda e-posta oluşturmada kullanılacaktır.

note: Utilities
en: _Utilities
tr: _Yardımcı Araçlar

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
tr: Öntanımlı Dosya Yöneticisi, klasörlerin içeriğine göz atmada kullanılacaktır.

en: Terminal Emulator
tr: Uçbirim Öykünücüsü

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
tr: Öntanımlı Uçbirim Öykünücü, CLI ortamı gerektiren komutları çalıştırmakta kullanılacaktır.

note: Mimes
en: _Others
tr: _Diğerleri

en: _Filter:
tr: _Süzgeç:

en: Clear filter
tr: Süzgeci temizle

en: Open with...
tr: Birlikte aç...

en: MIME Type
tr: MIME Türü

en: Status
tr: Durum

en: Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama

en: User Set
tr: Kullanıcı Kümesi

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
tr: Öntanımlı

en: %d MIME type found | %d MIME types found
tr[0]: %d MIME türü bulundu
tr[1]: %d MIME türü bulundu

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
tr: "%s" uygulaması, "%s" mime türüne atanamadı.

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
tr[0]: %d medya türü seçildi
tr[1]: %d medya türleri seçildi

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
tr: Bu, ayarladığınız mime türünü kaldıracak ve sistem öntanımlısını geri yükleyecektir.

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
tr: "%s" içerik türünü öntanımlı değerine döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Question
tr: Soru

en: Reset to Default
tr: Öntanımlılara Döndür

en: Choose Application...
tr: Uygulama Seç...

en: Associate preferred applications with MIME types
tr: Tercih edilen uygulamaları MIME türleriyle ilişkilendirin

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
tr: dosya; tür; uzantı; ilişkilendirme; birlikte aç; web tarayıcısı; posta okuyucu; dosya yöneticisi; terminal öykünücüsü;

en: Browse the file system
tr: Dosya sistemine gözat

en: Read your email
tr: E-postanızı okuyun

en: Use the command line
tr: Komut satırını kullan

en: Browse the web
tr: Web'de gezin

en: aterm
tr: bir terim

en: Caja File Manager
tr: Caja Dosya Yöneticisi

en: Debian Sensible Browser
tr: Debian Duyarlı Tarayıcı

en: Debian X Terminal Emulator
tr: Debian X Uçbirim Öykünücüsü

en: Epiphany Web Browser
tr: Epiphany Web Tarayıcı

en: Enlightened Terminal Emulator
tr: Enlightened Uçbirim Öykünücüsü

en: Galeon Web Browser
tr: Galeon Web Tarayıcı

en: GNOME Terminal
tr: GNOME Uçbirim

en: Konqueror Web Browser
tr: Konqueror Web Tarayıcı

en: Mozilla Browser
tr: Mozilla Tarayıcı

en: Opera Browser
tr: Opera Tarayıcı

en: PCMan File Manager
tr: PCMan Dosya Yöneticisi

en: PCManFM-Qt File Manager
tr: PCManFM-Qt Dosya Yöneticisi

en: QTerminal
tr: QTerminali

en: Rodent File Manager
tr: Rodent Dosya Yöneticisi

en: Xfce Terminal
tr: Xfce Uçbirim

en: Xfe File Manager
tr: Xfe Dosya Yöneticisi

en: X Terminal
tr: X Uçbirimi

en: Active device in the dialog
tr: İletişim penceresindeki etkin aygıt

en: DEVICE NAME
tr: AYGIT ADI

note: pixel value for some of the scales in the dialog
en: %g px
tr: %g pk

note: seconds value for some of the scales in the dialog
en: %.1f s
tr: %.1f sn

en: Configure pointer device behavior and appearance
tr: İşaretçi aygıtın davranış ve görünümünü yapılandırın

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
tr: ayarlar;düğmeler;kaydırma;yön;imleç;hız;çift tıklama;gövde;tema;çark;tekerlek;

en: Settings Editor
tr: Ayarlar Düzenleyici

en: Channel
tr: Kanal

en: Property
tr: Özellik

en: Type
tr: Tür

en: Locked
tr: Kilitli

en: Value
tr: Değer

en: New property
tr: Yeni özellik

en: Edit selected property
tr: Seçilen özelliği düzenle

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Reset selected property
tr: Seçilen özelliği sıfırla

en: Empty
tr: Boş

en: Array
tr: Dizi

en: String
tr: Dizge

en: Integer
tr: Tam Sayı

en: Double
tr: Duble

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
tr: Kanalı sıfırlamak özelleştirilmiş ayarları kalıcı olarak kaldıracaktır.

en: _Reset Channel
tr: Kanalı Sıfı_rla

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
tr: "%s" kanalını ve tüm özelliklerini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: reset
tr: sıfırla

en: Monitor %s
tr: Ekran %s

en: Clear
tr: Temizle

en: Close
tr: Kapat

en: start monitoring channel "%s"
tr: "%s" kanalını göstermeye başla

en: _Monitor
tr: _Ekran

en: Refresh
tr: Tazele

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
tr: Özelliği sıfırlamak tüm özel ayarları kalıcı olarak silecektir.

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
tr: "%s" özelliğini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Unsigned Int
tr: İmzasız Int

en: Unsigned Int64
tr: İmzasız Int64

en: New Property
tr: Yeni Özellik

en: Save
tr: Kaydet

en: _Property:
tr: _Özellik:

en: _Type:
tr: _Tür:

note: strings integers bool
en: _Value:
tr: _Değer:

en: Property names must start with a '/' character
tr: Özellik adları '/' ile başlamalıdır

en: The root element ('/') is not a valid property name
tr: ('/') geçerli özellik adı değildir

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
tr: Özellik adları yalnızca A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' ve '>' ASCII karakterlerini ve '/' ayracını kullanabilirler

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
tr: Özellik adları iki veya daha çok '/' karakteri içeremez

en: Property names cannot end with a '/' character
tr: Özellik adları '/' karakteriyle sonlanamaz

en: Edit Property
tr: Özelliği Düzenle

en: Graphical settings editor for Xfconf
tr: Xfconf için grafik ayar düzenleyicisi

en: registry;regedit;configuration file;
tr: kayıt;kayıt defteri;regedit;yapılandırma dosyası;

en: Settings dialog to show
tr: Gösterilecek ayarlar iletişim penceresi

en: All _Settings
tr: Tüm _Ayarlar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Unable to start "%s"
tr: "%s" başlatılamadı

en: Settings Manager
tr: Ayarlar Yöneticisi

en: Graphical Settings Manager for Xfce
tr: Xfce için Grafiksel Ayarlar Yöneticisi

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
tr: denetim;kontrol;panel;merkez;sistem;ayarlar;kişiselleştir;donanım;

en: Sticky keys are enabled
tr: Yapışkan tuşlar etkin

en: Sticky keys are disabled
tr: Yapışkan tuşlar devre dışı

en: Sticky keys
tr: Yapışkan tuşlar

en: Slow keys are enabled
tr: Yavaş tuşlar etkin

en: Slow keys are disabled
tr: Yavaş tuşlar devre dışı

en: Slow keys
tr: Yavaş tuşlar

en: Bounce keys are enabled
tr: Sıçrama tuşları etkin

en: Bounce keys are disabled
tr: Sıçrama tuşları devre dışı

en: Bounce keys
tr: Sıçrama tuşları

en: Failed to launch shortcut "%s"
tr: "%s" kısayoluna erişilemedi

en: Fork to the background
tr: Arka planda çalıştır

en: Do not wait for a window manager on startup
tr: Başlangıçta pencere yöneticisini bekleme

en: Replace running xsettings daemon (if any)
tr: Çalışan xsettings sürecini değiştir (varsa)

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
tr: Çalışma alanı %d

en: Xfce Settings Daemon
tr: Xfce Ayarlar Süreci

en: The Xfce Settings Daemon
tr: Xfce Ayar Süreci
