xfce4-statusnotifier-plugin - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Clear
id: Bersihkan

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus daftar item yang diketahui?

en: Status Notifier Items
id: Item Pemberitahu Status

en: _Maximum icon size (px):
id: _Maksimal ukuran ikon (px):

en: Arrange items in a single row
id: Atur item dalam satu baris

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
id: Jika diaktifkan, pastikan item diletakkan dalam satu baris

en: Square icons
id: Ikon bujur sangkar

en: Item buttons will take a square when it's possible
id: Tombol item akan menjadi bujur sangkar bila memungkinkan

en: Symbolic icons
id: Ikon simbolik

en: Load symbolic icons if available
id: Muat ikon simbolik jika tersedia

en: Appearance
id: Penampilan

en: Menu is primary action
id: Menu adalah tindakan utama

en: Left click will always display the menu for item
id: Klik kiri akan selalu menampilkan menu untuk item

en: Behavior
id: Perilaku

en: Hide items by default
id: Sembunyikan item secara bawaan

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
id: Bila diaktifkan, semua item baru akan ditandai sebagai "Tersembunyi"

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Move the selected item one row up
id: Pindahkan item yang dipilih satu baris ke atas

en: Move the selected item one row down
id: Pindahkan item yang dipilih satu baris ke bawah

en: C_lear Known Items
id: Bers_ihkan Item yang Diketahui

en: Resets the list of items and their visibility settings
id: Atur ulang daftar item dan pengaturan visibilitasnya

en: Known Items
id: Item yang Diketahui

en: Provides a panel area for status notifier items (application indicators)
id: Menyediakan area panel untuk item pemberitahuan status (indikator aplikasi)

en: Status Notifier Plugin
id: Pengaya Pemberitahu Status
