xfce4-statusnotifier-plugin - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Clear
it: Svuota

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
it: Svuotare davvero la lista degli elementi conosciuti?

en: Status Notifier Items
it: Elementi di Status Notifier

en: _Maximum icon size (px):
it: Dimensione massima dell'icona (px):

en: Arrange items in a single row
it: Disponi gli elementi su un'unica riga

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
it: Se abilitato, assicura che gli elementi siano disposti su un'unica riga

en: Square icons
it: Icone quadrate

en: Item buttons will take a square when it's possible
it: I pulsanti prenderanno una forma quadrata quando possibile

en: Symbolic icons
it: Icone simboliche

en: Load symbolic icons if available
it: Carica l'icona  simbolica quando disponibile

en: Appearance
it: Aspetto

en: Menu is primary action
it: Menù è un'azione primaria

en: Left click will always display the menu for item
it: Premere il pulsante sinistro del mouse mostrerà sempre il menù dell'elemento

en: Behavior
it: Comportamento

en: Hide items by default
it: Nascondi gli elementi per impostazione predefinita

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
it: Quando abilitato, tutti i nuovi elementi verranno segnalati come "Nascosto"

en: Item
it: Elemento

en: Hidden
it: Nascosto

en: Move the selected item one row up
it: Sposta l'elemento selezionato di una riga sopra

en: Move the selected item one row down
it: Sposta l'elemento selezionato di una riga sotto

en: C_lear Known Items
it: _Svuota gli elementi conosciuti

en: Resets the list of items and their visibility settings
it: Ripristina la lista degli elementi e le loro impostazioni di visibilità

en: Known Items
it: Elementi conosciuti

en: Provides a panel area for status notifier items (application indicators)
it: Fornisce un'area di pannello per mostrare gli indicatori delle applicazioni

en: Status Notifier Plugin
it: Componente aggiuntivo Status Notifier
