xfce4-statusnotifier-plugin - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Clear
uk: Очистити

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
uk: Ви дійсно бажаєте очистити список з відомими елементами?

en: Status Notifier Items
uk: Елементи повідомлень статусу

en: _Maximum icon size (px):
uk: _Максимальний розмір значка (пікселі):

en: Arrange items in a single row
uk: Розміщувати елементи одним рядком

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
uk: Якщо включено, то перевіряти, чи елементи розміщені одним рядком

en: Square icons
uk: Квадратні значки

en: Item buttons will take a square when it's possible
uk: Кнопки елементів будуть квадратними де це тільки можливо.

en: Symbolic icons
uk: Символьні значки

en: Load symbolic icons if available
uk: Завантажувати символьні значки, якщо це можливо

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Menu is primary action
uk: Меню є основною дією

en: Left click will always display the menu for item
uk: Ліве клацання буде завжди показувати меню для елемента

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Hide items by default
uk: Типово приховувати елементи

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
uk: Якщо зазначено, тоді всі нові елементи будуть позначені як "Приховані"

en: Item
uk: Елемент

en: Hidden
uk: Приховано

en: Move the selected item one row up
uk: Перенести вибрані елементи на один рядок вище

en: Move the selected item one row down
uk: Перенести вибрані елементи на один рядок нижче

en: C_lear Known Items
uk: Очистити _відомі елементи

en: Resets the list of items and their visibility settings
uk: Відновити список елементів і налаштування їх видимості.

en: Known Items
uk: Відомі елементи

en: Provides a panel area for status notifier items (application indicators)
uk: Забезпечує область панелі для елементів повідомлення статусу (індикатори програм)

en: Status Notifier Plugin
uk: Додаток повідомлень статусу
