Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: File /proc/stat not found!
pt: Ficheiro /proc/stat não encontrado!

en: System Load: %ld%%
pt: Carga do sistema: %ld%%

en: Memory: %ldMB of %ldMB used
pt: Memória: utilizados %ldMB de %ldMB

en: Network: %ld Mbit/s
pt: Rede: %ld Mbit/s

en: Swap: %ldMB of %ldMB used
pt: Swap: utilizados %ldMB de %ldMB

en: No swap
pt: Sem swap

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: Uptime: %s, %s, %s
pt: Tempo ligado: %s, %s, %s

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Leave empty to disable the label
pt: Deixar vazio para desativar a etiqueta

en: CPU monitor
pt: Monitor de CPU

en: Memory monitor
pt: Monitor de memória

en: Network monitor
pt: Monitor de rede

en: Swap monitor
pt: Monitor de swap

en: Uptime monitor
pt: Monitor de atividade

en: System Load Monitor
pt: Monitor da carga do sistema

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Help
pt: _Ajuda

en: <b>General</b>
pt: <b>Gerais</b>

en: Update interval:
pt: Intervalo de atualização:

en: Update interval when running on battery (uses regular update interval if set to zero)
pt: Intervalo de actualização quando a funcionar pela bateria (se definido para zero assume o intervalo normal)

en: Power-saving interval:
pt: Intervalo para poupança de energia:

en: Launched when clicking on the plugin
pt: Inicia ao clicar no plugin

en: System monitor:
pt: Monitor de sistema:

en: Monitor CPU load, swap usage and memory footprint
pt: Monitoriza a carga do CPU, utilização da swap e memória

en: Copyright (c) 2003-2022
pt: Direitos de autor (c) 2003-2022

en: File /proc/uptime not found!
pt: Ficheiro /proc/uptime não encontrado!
