Xfce Apps - en to da translation catalogue (61 entries)

en: Task Manager
da: Opgavehåndtering

en: Easy to use application to monitor system resources
da: Letanvendeligt program til at overvåge systemressourcer

en: Quit
da: Afslut

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
da: <b>Processer:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Hukommelse:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
da: Xfce-underretningsdæmon

en: Settings daemon is unavailable
da: Indstillingsdæmon er ikke tilgængelig

en: Memory: %s
da: Hukommelse: %s

en: Processes: %d
da: Processer: %d

en: Task
da: Opgave

en: State
da: Tilstand

en: Terminate task
da: Afslut opgave

en: Kill task
da: Dræb opgave

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
da: Er du sikker på, at du vil sende %s-signalet til PID'et %d?

en: terminate
da: afslut

en: kill
da: dræb

en: Error sending signal
da: Fejl ved signalafsendelse

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
da: Stødte på en fejl under afsendelse af signal til PID'et %d. Du har sandsynligvis ikke de påkrævede tilladelser.

en: Error setting priority
da: Fejl ved angivelse af prioritet

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
da: Stødte på en fejl under angivelse af prioritet for PID'et %d. Du har sandsynligvis ikke de påkrævede tilladelser.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Terminate
da: Afslut

en: Kill
da: Dræb

en: Very low
da: Meget lav

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Very high
da: Meget høj

en: Priority
da: Prioritet

note: Same trick as above
en: Copy command line
da: Kopiér kommandolinje

en: Bad Window
da: Dårligt vindue

en: Window id 0x%lx does not exist!
da: Vindue-id 0x%lx findes ikke!

en: XGetWindowProperty failed
da: XGetWindowProperty mislykkedes

en: XGetWindowProperty failed!
da: XGetWindowProperty mislykkedes!

en: No PID found
da: Intet PID fundet

en: No PID found for window 0x%lx.
da: Intet PID fundet for vindue 0x%lx.

en: Filter on process name
da: Filtrér efter procesnavn

en: Starting task
da: Starter opgave

en: Changing task
da: Skifter opgave

en: Terminating task
da: Afslutter opgave

en: Settings
da: Indstillinger

en: Identify an open window by clicking on it.
da: Identificer et åbent vindue ved at klikke på det.

en: You are using the root account, you may harm your system.
da: Du bruger root-kontoen. Du kan gøre skade på dit system.

en: Easy to use task manager
da: Opgavehåndtering som er nem at bruge

en: Task Manager Settings
da: Indstillinger for opgavehåndtering

en: _Help
da: H_jælp

en: About
da: Om

en: _Close
da: _Luk

en: Show all processes
da: Vis alle processer

en: Show application icons
da: Vis programikoner

en: Show full command lines
da: Vis fulde kommandolinjer

en: Show processes as tree
da: Vis processer som træ

en: Show legend
da: Vis forklaring

en: Show values with more precision
da: Vis værdier med større præcision

en: Refresh rate (ms):
da: Opdateringsfrekvens (ms):

en: <b>Interface</b>
da: <b>Brugerflade</b>

en: Prompt for terminating tasks
da: Spørg ved afslutning af opgaver

en: Keep in the notification area
da: Behold i underretningsområdet

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: General
da: Generelt

en: Virtual Bytes
da: Virtuelle bytes

en: Resident Bytes
da: Residente bytes

en: Columns
da: Kolonner
