Xfce Apps - en to he translation catalogue (64 entries)

en: Task Manager
he: מנהל משימות

en: Easy to use application to monitor system resources
he: יישום פשוט למעקב אחר משאבי המערכת

en: Quit
he: יציאה

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
he: <b>תהליכים:</b> %u
    <b>‏CPU‏:</b> %.0f%%
    <b>זיכרון:</b> %s
    <b>הֶחְלֵף:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
he: שדון התראה Xfce

en: CPU: %s%%
he: ‏CPU‏: %s%%

en: Memory: %s
he: זיכרון: %s

en: Swap: %s
he: הֶחְלֵף: %s

en: Processes: %d
he: תהליכים: %d

en: Task
he: משימה

en: State
he: מצב

note: TRANSLATORS: “Prio.” is short for Priority, it appears in the tree view header.
en: Prio.
he: עדיפות

en: Terminate task
he: סיים משימה

en: Kill task
he: הרוג משימה

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
he: האם אתה בטוח שברצונך לשלוח את האות %s למזהה תהליך %d?

en: terminate
he: הפסק

en: kill
he: חסל

en: Error sending signal
he: שגיאה בשליחת אות

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
he: אירעה שגיאה בעת שליחת אות למזהה תהליך %d. אפשרי כי אין לך את ההרשאות הנדרשות.

en: Error setting priority
he: שגיאה בקביעת עדיפות

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
he: אירעה שגיאה בעת קביעת עדיפות למזהה תהליך %d. אפשרי כי אין לך את ההרשאות הנדרשות.

en: Stop
he: עצור

en: Continue
he: המשך

en: Terminate
he: סיים

en: Kill
he: הרוג

en: Very low
he: נמוכה מאוד

en: Low
he: נמוכה

en: Normal
he: רגילה

en: High
he: גבוהה

en: Very high
he: גבוהה מאוד

en: Priority
he: עדיפות

note: Same trick as above
en: Copy command line
he: העתק משורת הפקודה

en: Bad Window
he: חלון רע

en: Window id 0x%lx does not exist!
he: לא קיים id 0x%lx של חלון!

en: XGetWindowProperty failed
he: XGetWindowProperty נכשל

en: XGetWindowProperty failed!
he: XGetWindowProperty נכשל!

en: No PID found
he: לא נמצא מזהה תהליך

en: No PID found for window 0x%lx.
he: לא נמצא מזהה תהליך לחלון 0x%lx.

en: Filter on process name
he: סנן לפי שם התהליך

en: Starting task
he: מתחיל משימה

en: Changing task
he: מחליף משימה

en: Terminating task
he: מפסיק משימה

en: Settings
he: הגדרות

en: Identify an open window by clicking on it.
he: זהה חלון פתוח בעזרת קליק עליו.

en: You are using the root account, you may harm your system.
he: אתה משתמש בחשבון root, אתה עלול לגרום נזק למערכת שלך.

en: Easy to use task manager
he: מנהל משימות קל לשימוש

en: Task Manager Settings
he: הגדרות מנהל משימות

en: _Help
he: _עזרה

en: About
he: על אודות

en: _Close
he: _סגור

en: Show all processes
he: הצג את כל התהליכים

en: Show application icons
he: הצג סמלי יישום

en: Show full command lines
he: הצג שורות פקודה מלאות

en: Show processes as tree
he: הצג תהליכים בתור עץ

en: Show legend
he: הצג מקרא

en: Show values with more precision
he: הצג ערכים עם יותר דיוק

en: Refresh rate (ms):
he: קצב רענון (מילישניה):

en: <b>Interface</b>
he: <b>ממשק</b>

en: Prompt for terminating tasks
he: שאל לשם חיסול משימות

en: Keep in the notification area
he: שמור באזור ההודעות

en: <b>Miscellaneous</b>
he: <b>שונות</b>

en: General
he: כללי

en: Virtual Bytes
he: בתים וירטואליים

en: Columns
he: עמודות
