Xfce Apps - en to hu translation catalogue (51 entries)

en: Task Manager
hu: Feladatkezelő

en: Quit
hu: Kilépés

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
hu: <b>Folyamatok:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memória:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
hu: Xfce értesítési démon

en: Settings daemon is unavailable
hu: A beállításdémon nem érhető el

en: Memory: %s
hu: Memória: %s

en: Processes: %d
hu: Folyamatok: %d

en: Task
hu: Feladat

en: State
hu: Állapot

en: VSZ
hu: VMR

en: Terminate task
hu: Feladat befejeztetése

en: Kill task
hu: Feladat kilövése

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
hu: Biztosan elküldi a(z) %s szignált a(z) %d azonosítójú feladatnak?

en: terminate
hu: befejeztetés

en: kill
hu: kilövés

en: Error sending signal
hu: Hiba a szignál küldésekor

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
hu: Hiba történt a szignál küldésekor a(z) %d azonosítójú feladatnak. Valószínűleg nincsenek megfelelő jogosultságai.

en: Error setting priority
hu: Hiba a prioritás beállításakor

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
hu: Hiba történt a(z) %d azonosítójú feladat prioritásának beállításakor. Valószínűleg nincsenek megfelelő jogosultságai.

en: Stop
hu: Leállítás

en: Continue
hu: Folytatás

en: Terminate
hu: Befejeztetés

en: Kill
hu: Kilövés

en: Very low
hu: Nagyon alacsony

en: Low
hu: Alacsony

en: Normal
hu: Normál

en: High
hu: Magas

en: Very high
hu: Nagyon magas

en: Priority
hu: Prioritás

en: Bad Window
hu: Rossz ablak

en: Window id 0x%lx does not exist!
hu: A 0x%lx ablakazonosító nem létezik.

en: XGetWindowProperty failed
hu: XGetWindowProperty meghiúsult

en: XGetWindowProperty failed!
hu: XGetWindowProperty meghiúsult.

en: No PID found
hu: A PID nem található

en: No PID found for window 0x%lx.
hu: A PID nem található a 0x%lx ablakhoz

en: Filter on process name
hu: Szűrés folyamatnév alapján

en: Settings
hu: Beállítások

en: Identify an open window by clicking on it.
hu: Nyitott ablak azonosítása rákattintással.

en: Easy to use task manager
hu: Egyszerűen használható feladatkezelő

en: _Help
hu: _Súgó

en: About
hu: Névjegy

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Show all processes
hu: Minden folyamat megjelenítése

en: Show application icons
hu: Alkalmazásikonok megjelenítése

en: Show full command lines
hu: Teljes parancssorok megjelenítése

en: Show processes as tree
hu: Folyamatok megjelenítése faként

en: Show values with more precision
hu: Értékek pontosabb megjelenítése

en: Prompt for terminating tasks
hu: Kérdés feladatok befejeztetésekor

en: <b>Miscellaneous</b>
hu: <b>Egyéb</b>

en: General
hu: Általános

en: Virtual Bytes
hu: Virtuális bájtok
