Xfce Apps - en to is translation catalogue (53 entries)

en: Task Manager
is: Verkefnastjóri

en: Quit
is: Hætta

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
is: <b>Ferlar:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Minni:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
is: XFCE tilkynningapúki

en: Settings daemon is unavailable
is: Stillingamiðlari er ekki tiltækur

en: CPU: %s%%
is: Örgjörvi: %s%%

en: Memory: %s
is: Vinnsluminni: %s

en: Swap: %s
is: Diskminni: %s

en: Processes: %d
is: Ferlar: %d

en: Task
is: Verk

en: State
is: Staða

note: TRANSLATORS: “Prio.” is short for Priority, it appears in the tree view header.
en: Prio.
is: Forg.

en: Terminate task
is: Hætta við verkefni

en: Kill task
is: Kála verkefni

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
is: Ertu viss um að þú viljir senda %s merkið til PID %d?

en: terminate
is: ljúka (terminate)

en: kill
is: kála (kill)

en: Error sending signal
is: Villa við að senda merki

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
is: Villa kom upp við að senda merki til PID %d. Líklegast er að þú hafir ekki nægilegar heimildir til þess.

en: Error setting priority
is: Villa við að stilla forgang

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
is: Villa kom upp við að senda breytingu á forgangi til PID %d. Líklegast er að þú hafir ekki nægilegar heimildir til þess.

en: Stop
is: Stöðva

en: Continue
is: Halda áfram

en: Terminate
is: Ljúka

en: Kill
is: Slátra

en: Very low
is: Mjög lágur

en: Low
is: Lágur

en: Normal
is: Venjulegur

en: High
is: Hár

en: Very high
is: Mjög hár

en: Priority
is: Forgangur

en: Bad Window
is: Rangur gluggi

en: Window id 0x%lx does not exist!
is: Gluggaauðkenni id 0x%lx er ekki til!

en: XGetWindowProperty failed
is: XGetWindowProperty mistókst

en: XGetWindowProperty failed!
is: XGetWindowProperty mistókst!

en: No PID found
is: Ekkert PID fannst

en: No PID found for window 0x%lx.
is: Ekkert PID fannst fyrir gluggann 0x%lx.

en: Filter on process name
is: Sía eftir heiti ferlis

en: Settings
is: Stillingar

en: Identify an open window by clicking on it.
is: Bera kennsl á opinn glugga með því að smella á hann.

en: Easy to use task manager
is: Einfaldur og auðveldur verkefnastjóri

en: _Help
is: _Hjálp

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: _Close
is: _Loka

en: Show all processes
is: Sýna alla ferla

en: Show application icons
is: Sýna táknmyndir forrita

en: Show full command lines
is: Birta heilar skipanalínur

en: Show processes as tree
is: Birta ferla sem greinar

en: Show values with more precision
is: Birta gildi með meiri nákvæmni

en: Prompt for terminating tasks
is: Spyrja hvort loka eigi verkum

en: <b>Miscellaneous</b>
is: <b>Ýmislegt</b>

en: General
is: Almennt

en: Virtual Bytes
is: Sýndarbæti
