Xfce Apps - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Task Manager
ja: タスクマネージャー

en: Easy to use application to monitor system resources
ja: システムリソースを監視するための使いやすいアプリケーション

en: Quit
ja: 終了

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
ja: <b>プロセス数:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>メモリ:</b> %s
    <b>スワップ:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
ja: Xfce 通知デーモン

en: Settings daemon is unavailable
ja: 設定デーモンは使用できません

en: Memory: %s
ja: メモリ: %s

en: Swap: %s
ja: スワップ: %s

en: Processes: %d
ja: プロセス: %d

en: Task
ja: タスク

en: State
ja: 状態

note: TRANSLATORS: “Prio.” is short for Priority, it appears in the tree view header.
en: Prio.
ja: 優先度

en: Terminate task
ja: タスクを終了

en: Kill task
ja: タスクを Kill

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
ja: %s シグナルを PID %d に送信してもよろしいですか?

en: terminate
ja: 終了

en: Error sending signal
ja: シグナル送信エラー

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
ja: PID %d へのシグナル送信でエラーが発生しました。必要な権限がないと思われます。

en: Error setting priority
ja: 優先度設定エラー

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
ja: PID %d への優先度設定でエラーが発生しました。必要な権限がないと思われます。

en: Stop
ja: 停止

en: Continue
ja: 再開

en: Terminate
ja: 終了

en: Very low
ja: とても低い

en: Low
ja: 低い

en: Normal
ja: 通常

en: High
ja: 高い

en: Very high
ja: とても高い

en: Priority
ja: 優先度

note: Same trick as above
en: Copy command line
ja: コマンドラインをコピー

en: Bad Window
ja: 不正なウィンドウ

en: Window id 0x%lx does not exist!
ja: ウィンドウ ID 0x%lx が存在しません!

en: XGetWindowProperty failed
ja: XGetWindowProperty 失敗

en: XGetWindowProperty failed!
ja: XGetWindowProperty が失敗しました！

en: No PID found
ja: PID が見つかりません

en: No PID found for window 0x%lx.
ja: ウィンドウ 0x%lx の PID が見つかりません

en: Filter on process name
ja: プロセス名でフィルターをかけます

en: Starting task
ja: タスクを開始

en: Changing task
ja: タスクを変更

en: Terminating task
ja: タスクを終了

en: Settings
ja: 設定

en: Identify an open window by clicking on it.
ja: 開いているウィンドウをクリックして特定します。

en: You are using the root account, you may harm your system.
ja: あなたは root アカウントを使用しており、システムに悪影響を与えるかもしれません。

en: Easy to use task manager
ja: 使いやすいタスクマネージャーです

en: Task Manager Settings
ja: タスクマネージャー設定

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Show all processes
ja: すべてのプロセスを表示する

en: Show application icons
ja: アプリケーションアイコンを表示する

en: Show full command lines
ja: 完全なコマンドラインを表示する

en: Show processes as tree
ja: プロセスをツリーで表示する

en: Show legend
ja: 凡例を表示

en: Show values with more precision
ja: より正確な値を表示する

en: Refresh rate (ms):
ja: リフレッシュ間隔 (ミリ秒):

en: <b>Interface</b>
ja: <b>インターフェイス</b>

en: Prompt for terminating tasks
ja: タスクを終了させる時に確認する

en: Keep in the notification area
ja: 通知エリアを保持

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: General
ja: 一般

en: Virtual Bytes
ja: 仮想メモリ

en: Resident Bytes
ja: 常駐バイト

en: Columns
ja: カラム
