Xfce Apps - en to ru translation catalogue (69 entries)

en: Task Manager
ru: Диспетчер задач

en: Easy to use application to monitor system resources
ru: Простое приложение для мониторинга системных ресурсов

en: Quit
ru: Выйти

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
ru: <b>Процессов:</b> %u
    <b>ЦП:</b> %.0f%%
    <b>Память:</b> %s
    <b>Подкач.:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
ru: Сервис оповещений Xfce

en: Settings daemon is unavailable
ru: Сервис настроек недоступен

en: CPU: %s%%
ru: ЦП: %s%%

en: Memory: %s
ru: Память: %s

en: Swap: %s
ru: Подкачка: %s

en: Processes: %d
ru: Процессы: %d

en: Task
ru: Задача

en: State
ru: Состояние

en: VSZ
ru: Виртуальная

en: RSS
ru: Резидентная

en: CPU
ru: ЦП

note: TRANSLATORS: “Prio.” is short for Priority, it appears in the tree view header.
en: Prio.
ru: Приор.

en: Terminate task
ru: Завершить процесс

en: Kill task
ru: Принудительно завершить

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
ru: Вы уверены, что хотите послать сигнал «%s» процессу с PID %d?

en: terminate
ru: завершить

en: kill
ru: принудительно завершить

en: Error sending signal
ru: Не удалось отправить сигнал

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
ru: Произошла ошибка при отправке сигнала процессу %d. Вероятнее всего, у вас нет необходимых прав.

en: Error setting priority
ru: Не удалось задать приоритет

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
ru: Произошла ошибка при задании приоритета процесса %d. Вероятнее всего, у вас нет необходимых прав.

en: Stop
ru: Остановить

en: Continue
ru: Продолжить

en: Terminate
ru: Завершить

en: Kill
ru: Принудительно завершить

en: Very low
ru: Очень низкий

en: Low
ru: Низкий

en: Normal
ru: Обычный

en: High
ru: Высокий

en: Very high
ru: Очень высокий

en: Priority
ru: Приоритет

note: Same trick as above
en: Copy command line
ru: Копировать командную строку

en: Bad Window
ru: Плохое окно

en: Window id 0x%lx does not exist!
ru: Идентификатор окна 0x%lx не существует!

en: XGetWindowProperty failed
ru: Вызов XGetWindowProperty не удался

en: XGetWindowProperty failed!
ru: Вызов XGetWindowProperty не удался!

en: No PID found
ru: PID не найден

en: No PID found for window 0x%lx.
ru: Не найден PID для окна 0x%lx.

en: Filter on process name
ru: Фильтровать по имени процесса

en: Starting task
ru: Запускается задача

en: Changing task
ru: Сменяется задача

en: Terminating task
ru: Завершается задача

en: Settings
ru: Настройки

en: Identify an open window by clicking on it.
ru: Укажите открытое окно, щёлкнув по нему.

en: You are using the root account, you may harm your system.
ru: Вы используете учётную запись суперпользователя и можете повредить вашу систему.

en: Easy to use task manager
ru: Простой диспетчер задач

en: Task Manager Settings
ru: Настройки диспетчера задач

en: _Help
ru: _Справка

en: About
ru: О программе

en: _Close
ru: Закрыть

en: Show all processes
ru: Показывать все процессы

en: Show application icons
ru: Показывать значки приложений

en: Show full command lines
ru: Показывать строки команд полностью

en: Show processes as tree
ru: Показывать процессы в виде дерева

en: Show legend
ru: Показывать легенду

en: Show values with more precision
ru: Показывать значения с большей точностью

en: Refresh rate (ms):
ru: Частота обновления, мс

en: <b>Interface</b>
ru: <b>Интерфейс</b>

en: Prompt for terminating tasks
ru: Запрашивать подтверждение при завершении задач

en: Keep in the notification area
ru: Удерживать в области уведомления

en: <b>Miscellaneous</b>
ru: <b>Дополнительно</b>

en: General
ru: Общее

en: Virtual Bytes
ru: Виртуальная память

en: Resident Bytes
ru: Резидентные байты

en: Columns
ru: Столбцы
