Xfce Apps - en to sv translation catalogue (61 entries)

en: Task Manager
sv: Aktivitetshanterare

en: Easy to use application to monitor system resources
sv: Lättanvänd applikation för att övervaka systemets resurser

en: Quit
sv: Avsluta

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
sv: <b>Processer:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Minne:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
sv: Aviseringsdemon för Xfce

en: Settings daemon is unavailable
sv: Inställningsdemonen är inte tillgänglig

en: Memory: %s
sv: Minne: %s

en: Processes: %d
sv: Processer: %d

en: Task
sv: Aktivitet

en: State
sv: Tillstånd

en: Terminate task
sv: Avsluta aktivitet

en: Kill task
sv: Döda aktivitet

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
sv: Är du säker på att du vill skicka %s signalen till PID %d?

en: terminate
sv: avsluta

en: kill
sv: döda

en: Error sending signal
sv: Fel vid sändning av signal

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
sv: Ett fel uppstod då en signal skickades till PID:en %d. Det är troligt att du inte har den behörighet som krävs.

en: Error setting priority
sv: Fel vid prioritering

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
sv: Ett fel uppstod då en prioritering sattes för PID:en %d. Det är troligt att du inte har den behörighet som krävs.

en: Stop
sv: Stoppa

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Terminate
sv: Avsluta

en: Kill
sv: Döda

en: Very low
sv: Mycket låg

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Very high
sv: Mycket hög

en: Priority
sv: Prioritering

note: Same trick as above
en: Copy command line
sv: Kopiera kommandorad

en: Bad Window
sv: Dåligt fönster

en: Window id 0x%lx does not exist!
sv: Fönster-id 0x%lx existerar inte!

en: XGetWindowProperty failed
sv: XGetWindowProperty misslyckades

en: XGetWindowProperty failed!
sv: XGetWindowProperty misslyckades!

en: No PID found
sv: Inget PID hittades

en: No PID found for window 0x%lx.
sv: Inget PID hittades för fönster 0x%lx.

en: Filter on process name
sv: Filter på processnamn

en: Starting task
sv: Startar aktivitet

en: Changing task
sv: Byter aktivitet

en: Terminating task
sv: Avslutar aktivitet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Identify an open window by clicking on it.
sv: Identifiera ett öppet fönster genom att klicka på det.

en: You are using the root account, you may harm your system.
sv: Du använder rootkontot, du kan skada ditt system.

en: Easy to use task manager
sv: Lättanvänd aktivitetshanterare

en: Task Manager Settings
sv: Inställningar för Aktivitetshanteraren

en: _Help
sv: _Hjälp

en: About
sv: Om

en: _Close
sv: St_äng

en: Show all processes
sv: Visa alla processer

en: Show application icons
sv: Visa programikoner

en: Show full command lines
sv: Visa hela kommandorader

en: Show processes as tree
sv: Visa processer som träd

en: Show legend
sv: Visa teckenförklaring

en: Show values with more precision
sv: Visa värden med högre precision

en: Refresh rate (ms):
sv: Uppdateringsfrekvens (ms):

en: <b>Interface</b>
sv: <b>Gränssnitt</b>

en: Prompt for terminating tasks
sv: Varna för att avsluta aktiviteter

en: Keep in the notification area
sv: Behåll i meddelandefältet

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: General
sv: Allmänt

en: Virtual Bytes
sv: Virtuella byte

en: Columns
sv: Kolumner
