Xfce Apps - en to uk translation catalogue (70 entries)

en: Task Manager
uk: Диспетчер задач

en: Easy to use application to monitor system resources
uk: Додаток легко використовувати для відслідковування системних ресурсів

en: Quit
uk: Вийти

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
uk: <b>Процеси:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Пам’ять:</b> %s
    <b>Обмін:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
uk: Демон повідомлень Xfce

en: Settings daemon is unavailable
uk: Демон налаштувань не доступний

en: CPU: %s%%
uk: Проц: %s%%

en: Memory: %s
uk: Пам’ять: %s

en: Swap: %s
uk: Обмін: %s

en: Processes: %d
uk: Процеси: %d

en: Task
uk: Задача

en: PID
uk: Ідентифікатор PID

en: PPID
uk: Пріоритет PPID

en: State
uk: Стан

en: RSS
uk: Стрічка RSS

en: CPU
uk: Проц

note: TRANSLATORS: “Prio.” is short for Priority, it appears in the tree view header.
en: Prio.
uk: Пріоритет

en: Terminate task
uk: Завершити задачу

en: Kill task
uk: Знищити задачу

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
uk: Ви впевнені, що бажаєте надіслати сигнал %s для PID %d?

en: terminate
uk: завершити

en: kill
uk: вбити

en: Error sending signal
uk: Помилка при відсилці сигналу

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
uk: Помилку було отримано при відсиланні сигналу для PID %d. Таке трапляється, коли Ви не маєте потрібних прав доступу.

en: Error setting priority
uk: Помилка у налаштуванні пріоритету

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
uk: Помилку було отримано при встановленні пріорітету для PID %d. Таке трапляється, коли Ви не маєте потрібних прав доступу.

en: Stop
uk: Зупинити

en: Continue
uk: Продовжити

en: Terminate
uk: Завершити

en: Kill
uk: Знищити

en: Very low
uk: Дуже низько

en: Low
uk: Низько

en: Normal
uk: Нормально

en: High
uk: Високо

en: Very high
uk: Дуже високо

en: Priority
uk: Пріоритет

note: Same trick as above
en: Copy command line
uk: Копіювати командний рядок

en: Bad Window
uk: Погане вікно

en: Window id 0x%lx does not exist!
uk: Id вікна 0x%lx не існує!

en: XGetWindowProperty failed
uk: XGetWindowProperty невдало завершилася

en: XGetWindowProperty failed!
uk: XGetWindowProperty невдало завершилася!

en: No PID found
uk: Не знайдено жодного PID

en: No PID found for window 0x%lx.
uk: Не знайдено PID для вікна 0x%lx.

en: Filter on process name
uk: Фільтр на назву процесу

en: Starting task
uk: Запуск завдання

en: Changing task
uk: Зміна завдання

en: Terminating task
uk: Завершення завдання

en: Settings
uk: Властивості

en: Identify an open window by clicking on it.
uk: Розпізнати відкрите вікно, клацнувши на ньому.

en: You are using the root account, you may harm your system.
uk: Ви використовуєте користувача root, ви можете нашкодите системі

en: Easy to use task manager
uk: Простий у використанні диспетчер задач

en: Task Manager Settings
uk: Налаштування диспетчера задач

en: _Help
uk: _Допомога

en: About
uk: Про

en: _Close
uk: _Закрити

en: Show all processes
uk: Показати всі процеси

en: Show application icons
uk: Показати іконки програм

en: Show full command lines
uk: Показувати повністю стрічку команд

en: Show processes as tree
uk: Показати процеси у вигляді дерева

en: Show legend
uk: Показати легенду

en: Show values with more precision
uk: Показувати значення з більшою точністю

en: Refresh rate (ms):
uk: Період оновлення (мс):

en: <b>Interface</b>
uk: <b>Інтерфейс</b>

en: Prompt for terminating tasks
uk: Запит на припинення задач

en: Keep in the notification area
uk: Зберігати в області повідомлень

en: <b>Miscellaneous</b>
uk: <b>Додаткові</b>

en: General
uk: Загальне

en: Virtual Bytes
uk: Віртуальні байти

en: Resident Bytes
uk: Постійні байти

en: Columns
uk: Колонки
