Xfce Apps - en to pt translation catalogue (67 entries)

en: Task Manager
pt: Gestor de Tarefas

en: Easy to use application to monitor system resources
pt: Aplicação fácil de usar para monitorizar os recursos do sistema

en: monitor;resources;system;task;performance;
pt: monitor;recursos;sistema;tarefa;desempenho;

en: Quit
pt: Sair

en: <b>Processes:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memory:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s
pt: <b>Processos:</b> %u
    <b>CPU:</b> %.0f%%
    <b>Memória:</b> %s
    <b>Swap:</b> %s

en: Xfce Notify Daemon
pt: Serviço de notificações do Xfce

en: Settings daemon is unavailable
pt: O serviço de definições não está disponível

en: Memory: %s
pt: Memória: %s

en: Processes: %d
pt: Processos: %d

en: Task
pt: Tarefa

en: State
pt: Estado

en: Group VSZ
pt: Grupo VZV

en: Group RSS
pt: Grupo RSS

en: Group CPU
pt: Grupo CPU

en: Terminate task
pt: Terminar tarefa

en: Kill task
pt: Parar tarefa

en: Are you sure you want to send the %s signal to the PID %d?
pt: Tem a certeza que quer enviar o sinal %s para o PID %d?

en: terminate
pt: terminar

en: kill
pt: parar

en: Error sending signal
pt: Erro ao enviar o sinal

en: An error was encountered by sending a signal to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
pt: Ocorreu um erro ao enviar o sinal ao PID %d. É possível que não tenha os privilégios necessários.

en: Error setting priority
pt: Erro ao definir a prioridade

en: An error was encountered by setting a priority to the PID %d. It is likely you don't have the required privileges.
pt: Ocorreu um erro ao definir a prioridade para o PID %d. É possível que não tenha os privilégios necessários.

en: Stop
pt: Parar

en: Continue
pt: Continuar

en: Terminate
pt: Terminar

en: Kill
pt: Parar

en: Very low
pt: Muito baixa

en: Low
pt: Baixa

en: High
pt: Alta

en: Very high
pt: Muito alta

en: Priority
pt: Prioridade

note: Same trick as above
en: Copy command line
pt: Copiar linha de comando

en: Bad Window
pt: Janela estragada

en: Window id 0x%lx does not exist!
pt: Janela de id 0x%lx não existe!

en: XGetWindowProperty failed
pt: XGetWindowProperty falhou

en: XGetWindowProperty failed!
pt: XGetWindowProperty falhou!

en: No PID found
pt: PID não encontrado

en: No PID found for window 0x%lx.
pt: PID não encontrado para janela 0x%lx.

en: Filter on process name
pt: Filtar por nome de processo

en: Starting task
pt: A iniciar tarefa

en: Changing task
pt: A mudar tarefa

en: Terminating task
pt: A terminar tarefa

en: Settings
pt: Definições

en: Identify an open window by clicking on it.
pt: Indentificar uma janela aberta ao clicar sobre ela.

en: You are using the root account, you may harm your system.
pt: Está a utilizar a conta de root, pode danificar o seu sistema.

en: Easy to use task manager
pt: Gestor de tarefas fácil de usar

en: Task Manager Settings
pt: Definições do Gestor de Tarefas

en: _Help
pt: Ajuda

en: About
pt: Acerca

en: _Close
pt: Fe_char

en: Show all processes
pt: Mostrar todos os processos

en: Show application icons
pt: Mostrar ícones das aplicações

en: Show full command lines
pt: Mostrar linhas de comando completas

en: Show processes as tree
pt: Mostrar processos como árvore

en: Show legend
pt: Mostrar legenda

en: Show values with more precision
pt: Mostrar valores com mais precisão

en: Refresh rate (ms):
pt: Taxa de atualização (ms):

en: Prompt for terminating tasks
pt: Solicitar pelo término das aplicações

en: Keep in the notification area
pt: Manter na área de notificação

en: <b>Miscellaneous</b>
pt: <b>Diversos</b>

en: General
pt: Geral

en: Virtual Bytes
pt: Bytes virtuais

en: Group Virtual Bytes
pt: Grupo Bytes Virtuais

en: Resident Bytes
pt: Bytes residentes

en: Group Resident Bytes
pt: Grupo Bytes Residentes

en: Columns
pt: Colunas
