Xfce Apps - en to sv translation catalogue (384 entries)

en: Black on White
sv: Svart på vitt

en: Dark Pastels
sv: Mörka pastellfärger

en: Green on Black
sv: Grönt på svart

en: Solarized (dark)
sv: Solariserad (mörk)

en: Solarized (light)
sv: Solariserad (ljus)

en: White on Black
sv: Vit på svart

en: Usage:
sv: Användning:

en: OPTION
sv: FLAGGA

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

note: parameter of --default-display parameter of --display
en: display
sv: skärm

note: parameter of --default-working-directory parameter of --working-directory
en: directory
sv: katalog

en: Window or Tab Separators
sv: Fönster- eller flikavgränsare

en: Tab Options
sv: Flikalternativ

note: parameter of --command
en: command
sv: kommando

note: parameter of --title parameter of --initial-title
en: title
sv: namn

note: parameter of --dynamic-title-mode
en: mode
sv: läge

note: parameter of --color-text parameter of --color-bg
en: color
sv: färg

en: Window Options
sv: Fönsterflaggor

note: parameter of --geometry
en: geometry
sv: geometri

note: parameter of --role
en: role
sv: roll

note: parameter of --startup-id
en: string
sv: sträng

note: parameter of --icon
en: icon
sv: ikon

note: parameter of --font
en: font
sv: teckensnitt

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
sv: Se manualsidan för %s för en fullständig förklaring av flaggorna ovan.

en: Xfce Terminal
sv: Xfce terminal

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: Utvecklingsgruppen för Xfce. Alla rättigheter är reserverade.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
sv: Skriven av Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Western European
sv: Västeruropeisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: South-Eastern Europe
sv: Sydösteuropeisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Nordic
sv: Nordiska

en: Celtic
sv: Keltiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Armenian
sv: Armenska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Other
sv: Annan

note: action to reset to the default
en: Default (%s)
sv: Standard (%s)

en: User id mismatch
sv: Användar-id stämmer inte

en: Display mismatch
sv: Display stämmer inte

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
sv: Flaggan "--default-display" kräver att du anger en X-display som parameter

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
sv: Flaggan "--default-working-directory" kräver att du anger standardarbetskatalogen som parameter

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
sv: Flaggan "--execute/-x" kräver att du anger ett kommando att köra på resten av kommandoraden separat från "--execute/-x"

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
sv: Flaggan "--command/-e/" kräver att du anger ett kommando att köra som parameter

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
sv: Flaggan "--working-directory" kräver att du anger en arbetskatalog som parameter

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
sv: Flaggan "--title/-T" kräver att du anger ett namn som parameter

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
sv: Alternativet "--dynamic-title-mode" kräver specificering av det dynamiska titelläget som parameter

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
sv: Ogiltigt argument för alternativ "--dynamic-title-mode": %s

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
sv: Alternativet "--initial-title" kräver specificering av ursprunglig titel som parameter

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
sv: Alternativ "%s" kräver att färgen anges som dess parameter

en: Unable to parse color: %s
sv: Det gick inte att analysera färg: %s

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
sv: Alternativ "--display" kräver att X-skärmen anges som dess parameter

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
sv: Flaggan "--geometry" kräver att du anger en fönstergeometri som parameter

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
sv: Flaggan "--role" kräver att du anger en fönsterroll som parameter

en: Option "--workspace" requires specifying the workspace number as its parameter
sv: Alternativet "--workspace" kräver att arbetsytans nummer anges som parameter

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
sv: Alternativ "--sm-client-id" kräver specificering av det unika sessions-id:et som dess parameter

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
sv: Flaggan "--startup-id" kräver att du anger ett start-id som parameter

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
sv: Flaggan "--icon/-I/" kräver att du anger ett ikonnamn eller filnamn som parameter

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
sv: Alternativet "--font" kräver angivande av teckensnittsnamnet som dess parameter

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
sv: Alternativet "--zoom" kräver specificering av zoom (%d .. %d) som dess parameter

en: Unknown option "-%c"
sv: Okänd flagga "-i%c"

en: Unknown option "%s"
sv: Okänd flagga "%s"

en: Terminal Preferences
sv: Inställningar för Terminal

note: add the "Close" button
en: _Close
sv: _Stäng

note: add the "Help" button
en: _Help
sv: _Hjälp

note: * General section: General
en: General
sv: Allmänt

note: section: Title
en: Title
sv: Titel

en: _Initial title:
sv: _Inledande namn:

en: Dynamically-set title:
sv: Dynamiskt inställd titel:

en: Replaces initial title
sv: Ersätter inledande namn

en: Goes before initial title
sv: Kommer före inledande namn

en: Goes after initial title
sv: Kommer efter inledande namn

en: Isn't displayed
sv: Visas inte

note: section: Command
en: Command
sv: Kommando

en: _Run command as login shell
sv: _Kör kommando som inloggningsskal

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
sv: Välj det här alternativet för att tvinga Terminal att köra ditt skal som ett inloggningsskal när du öppnar nya terminalfönster. Se dokumentationen för ditt skal för detaljer angående skillnaderna mellan att köra det som ett interaktivt skal och att köra det som ett inloggningsskal.

en: _Run a custom command instead of my shell
sv: _Kör ett anpassat kommando istället för mitt skal

en: Select this option to force Terminal to run a custom command instead of your shell when you open new terminals
sv: Välj detta alternativ för att tvinga Terminalen att köra anpassat kommando istället för ditt skal då du öppnar nya terminaler

en: Custom command:
sv: Anpassat kommando:

en: _Working directory:
sv: _Arbetskatalog:

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
sv: Välj detta alternativ för att göra så att nya terminaler (flikar eller fönster) använder anpassad arbetskatalog. I annat fall, används nuvarande arbetskatalog.

note: section: Scrolling
en: Scrolling
sv: Rullning

en: _Scroll on output
sv: _Rulla vid utdata

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
sv: Det här alternativet kontrollerar huruvida terminalen rullar ned automatiskt när utdata genereras av de kommandon som körs inne i terminalen.

en: _Scroll on keystroke
sv: _Rulla vid tangenttryckning

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal to the command prompt.
sv: Låter dig trycka på en tangent på tangentbordet för att rulla nedåt i terminalfönstret till kommandoprompten.

en: _Enable kinetic scrolling
sv: _Aktivera kinetisk rullning

en: This controls whether scrolling "coasts" to a stop when releasing a touchpad or touchscreen.
sv: Detta styr om rullningen "utrullar" till stopp när du släpper en pekplatta eller pekskärm.

en: Scrollbar is:
sv: Rullningslisten är:

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: On the left side
sv: På vänster sida

en: On the right side
sv: På höger sida

en: Scrollback:
sv: Tillbakarullning:

en: _Unlimited Scrollback
sv: _Obegränsad tillbakarullning

en: This controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
sv: Detta alternativ kontrollerar huruvida terminalen inte ska ha någon tillbakarullningsgräns.

en: _Enable overlay scrolling (Requires restart)
sv: _Aktivera överlagringsrullning (Kräver omstart)

en: This controls whether scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
sv: Detta kontrollerar om rullningslisten ritas som en överlagring (automatisk dölj) eller inte.

note: section: Cursor
en: Cursor
sv: Markör

en: Cursor shape:
sv: Markörform:

en: I-Beam
sv: I-balk

en: Underline
sv: Understrykning

en: Cursor blinks
sv: Markörblinkning

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
sv: Detta alternativ kontrollerar huruvida markören kommer att blinka eller inte.

note: section: Clipboard
en: Clipboard
sv: Klippbord

en: Automatically copy selection to clipboard
sv: Automatiskt kopiera markering till urklipp

en: Show unsafe paste dialog
sv: Visa dialogruta för osäker inklistring

en: Show a dialog that allows to edit text that is considered unsafe for pasting
sv: Visar en dialogruta som låter dig redigera text som anses osäker att klistra in.

note: section: Behavior
en: Behavior
sv: Beteende

en: _Keep window open when it loses focus
sv: _Behåll fönstret öppet då det tappar fokus

en: _Use app shortcut to focus the window
sv: _Använd appgenväg för att fokusera fönstret

en: If enabled, the app shortcut for 'xfce4-terminal --drop-down', which normally opens and closes the window, will give it focus if the option to keep the window open is checked.
sv: Om detta är aktiverat, kommer appgenvägen för 'xfce4-terminal --drop-down', som normalt öppnar och stänger fönstret, att ge det fokus om alternativet att hålla fönstret öppet är markerat.

en: _Always keep window above
sv: _Håll alltid fönstret överst

en: _Show status icon in notification area
sv: _Visa statusikon i meddelandefältet

note: section: Appearance & Animation
en: Appearance and Animation
sv: Utseende och animation

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Opacity:
sv: Opacitet:

en: Duration:
sv: Längd:

en: _Always show tabs
sv: Visa _alltid flikar

en: _Show window borders
sv: _Visa fönster lister

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: _Move to monitor with pointer
sv: _Flytta till skärm med pekare

note: * Appearance
en: Appearance
sv: Utseende

note: section: Font
en: Font
sv: Teckensnitt

en: _Use system font
sv: _Använd system teckensnitt

en: Enable this to use system-wide monospace font.
sv: Aktivera detta för att använda systemomfattande monospace teckensnitt.

en: _Allow bold text
sv: _Tillåt fet text

en: Enable this to allow applications running inside the terminal windows to use bold font.
sv: Aktivera detta för att tillåta program som körs i terminalfönster att använda fet text.

en: Cursor blinks:
sv: Markörblinkning:

en: Never
sv: Aldrig

en: When focused
sv: När fokuserad

en: When unfocused
sv: När ofokuserad

en: Always
sv: Alltid

en: Cell spacing:
sv: Cellmellanrum:

en: x width
sv: x bredd

en: x height
sv: x höjd

en: Reset
sv: Återställ

note: section: Background
en: Background
sv: Bakgrund

en: None (use solid color)
sv: Ingen (använd en färg)

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Transparent Background
sv: Genomskinlig bakgrund

en: File:
sv: Fil:

en: All Files
sv: Alla filer

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Adjustment:
sv: Justering:

en: Tiled
sv: Sida vid sida

en: Centered
sv: Centrerad

en: Scaled
sv: Skalad

en: Stretched
sv: Utsträckt

en: Filled
sv: Fylld

en: Shading:
sv: Skuggning:

note: section: Opening new windows
en: Opening New Windows
sv: Öppning av nya fönster

en: _Display menubar in new windows
sv: _Visa menyrad i nya fönster

en: Enable this option to show menubars in newly created terminal windows.
sv: Aktivera det här alternativet för att visa menyrader i nyskapade terminalfönster.

en: _Display toolbar in new windows
sv: _Visa verktygsrad i nya fönster

en: Enable this option to show toolbar in newly created terminal windows.
sv: Aktivera det här alternativet för att visa verktygsfältet i nyskapade terminalfönster.

en: _Display borders around new windows
sv: _Visa kanter runt nya fönster

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
sv: Aktivera detta alternativ för att visa fönsterdekorationer runt nya terminalfönster.

en: Default geometry
sv: Standardgeometri

en: columns
sv: kolumner

en: rows
sv: rader

note: section: Tabs
en: Tabs
sv: Flikar

en: Reset tab activity indicator after
sv: Återställ flikaktivitetsindikator efter

en: seconds
sv: sekunder

en: _Use custom styling to make tabs slim (restart required)
sv: _Använd anpassad stil för att göra flikarna smala (omstart krävs)

note: * Colors
en: Colors
sv: Färger

en: Text Color:
sv: Textfärg:

en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Tab activity color:
sv: Flikaktivitet färg:

en: _Use system theme colors for text and background
sv: An_vänd systemets temafärger för text och bakgrund

en: _Vary the background color for each tab
sv: _Variera bakgrundsfärg för varje flik

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
sv: Den slumpmässiga färgen är baserad på vald bakgrundsfärg, behåller samma ljusstyrka.

en: _Enable sixel graphics
sv: _Aktivera sixel-grafik

note: section: Custom colors
en: Custom Colors
sv: Standardfärger

en: _Cursor color:
sv: _Markörfärg:

en: Enable this option to set custom text and background colors for cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
sv: Aktivera detta alternativ för att ställa in anpassade text- och bakgrundsfärger för muspekaren. Om inaktiverat kommer bakgrunds och textfärger att kastas om.

en: _Text selection color:
sv: _Text val färg:

en: _Bold selection color:
sv: _Kursiv val färg:

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
sv: Aktivera detta alternativ för att ställa in en anpassad fet färg. Om inaktiverad kommer textfärgen att användas.

note: section: Palette
en: Palette
sv: Palett

en: _Show bold text in bright colors:
sv: _Visa fet text i ljusa färger:

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
sv: Aktivera detta alternativ för att tillåta en flyktsekvens som '\e[1;35m' att växla text till ljusa färger förutom till fet, Om avaktiverat, kommer textfärg förbli intakt.

note: section: Presets
en: Presets
sv: Förinställningar

note: * Compatibility
en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
sv: Dessa alternativ kan få en del program att uppträda fel.
    De finns endast här för att låta dig kunna använda vissa
    program och operativsystem som förväntar sig ett annat terminalbeteende.

en: Backspace key generates:
sv: Backstegstangenten genererar:

en: Auto-detect
sv: Upptäck automatisk

en: ASCII Del
sv: ASCII DEL

en: Escape sequence
sv: Escape-sekvens

en: Erase TTY
sv: Radera TTY

en: Delete key generates:
sv: Delete-tangenten genererar:

en: Ambiguous-width characters:
sv: Tvetydig-bredd tecken:

en: Narrow
sv: Smal

en: Wide
sv: Bred

en: Reset compatibility options to defaults
sv: Återställ kompatibilitetsalternativ till standard

note: * Advanced
en: Advanced
sv: Avancerat

note: section: Double Click
en: Double Click
sv: Dubbelklick

en: Consider the following characters part of a word when double clicking:
sv: Betrakta de följande tecken som en del av ett ord vid dubbelklick:

note: section: Encoding
en: Encoding
sv: Kodning

en: Default character encoding
sv: Standard teckenkodning

note: section: Shortcuts * Shortcuts
en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: _Disable all menu access keys (such as Alt + f)
sv: _Inaktivera alla menyåtkomsttangenter (såsom Alt + f)

en: _Disable menu shortcut key (F10 by default)
sv: _Inaktivera menygenvägstangent (F10 som standard)

note: section: Misc
en: Misc
sv: Diverse

en: _Use middle mouse click to close tabs
sv: _Använd mitten musklick för att stänga flikar

en: _Use middle mouse click to open urls
sv: _Använd mitten musklick för att öppna URL:er

en: _Auto-hide mouse pointer
sv: _Göm muspekare automatiskt

en: _Open new tab to the right of the active tab
sv: _Öppna ny flik till höger om den aktiva fliken

en: _Audible bell
sv: Hörb_ar klocka

en: _Visual bell
sv: S_ynlig klocka

en: Right click action:
sv: Högerklicksåtgärd

en: Context Menu
sv: Sammanhangsmeny

en: Paste clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste selection
sv: Klistra in markering

en: Enable Hyperlinks
sv: Aktivera hyperlänkar

en: Enable support for hyperlinks.
sv: Aktivera stöd för hyperlänkar.

en: Window
sv: Fönster

note: default item + separator
en: Select Preset
sv: Välj Förinställning

en: Do not disable dialog
sv: Inaktivera inte dialogruta

en: Disable for 5 minutes
sv: Inaktivera i 5 minuter

en: Disable for 15 minutes
sv: Inaktivera i 15 minuter

en: Disable until program restart
sv: Inaktivera tills programmet startar om

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
sv: Inaktivera dialogrutan (kan återaktiveras i Inställningar)

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Unable to determine your login shell.
sv: Det gick inte att bestämma ditt inloggningsskal.

en: _Relaunch
sv: Sta_rta om

en: The child process exited normally with status %d.
sv: Barnprocessen avslutades normalt med status %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
sv: Barnprocessen avbröts av signal %d.

en: The child process was aborted.
sv: Barnprocessen avbröts.

en: Do _not ask me again
sv: Fråga mig _inte igen

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
sv: Varning: Potentiellt osäker inklistring

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
sv: Att klistra in den här texten till terminalen kan vara farligt eftersom det ser ut som att vissa kommandon kan utföras som kan kräva rootåtkomst ('sudo').

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
sv: Kllistra in denna text till terminalen kan vara farligt eftersom det ser ut som att vissa kommandon kan köras.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Failed to execute child
sv: Misslyckades att köra barnprocess

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Find
sv: Sök

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: C_ase sensitive
sv: Skiftesl_ägeskänsliga

en: Match as _regular expression
sv: Matcha som _reguljärt uttryck

en: Match _entire word only
sv: Matcha bara h_ela ord

en: _Wrap around
sv: _Linda runt

en: _Opacity:
sv: _Opacitet

en: Xfce Terminal Emulator
sv: Terminalemulator för Xfce

en: Visit Xfce Terminal website
sv: Besök Xfce-terminalens hemsida

en: Scroll one line Up
sv: Rulla en rad upp

en: Scroll one line Down
sv: Rulla en rad ner

en: Scroll one Page Up
sv: Rulla en rad upp

en: Scroll one Page Down
sv: Rulla en sida ner

en: Copy Email Address
sv: Kopiera e-postadress

en: Compose Email
sv: Skriv e-postmeddelande

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Open Link
sv: Öppna länk

note: tell the user that we were unable to open the responsible application
en: Failed to open the URL '%s'
sv: Misslyckades med att öppna URL '%s'

en: Keep window open when it loses focus
sv: Behåll fönstret öppet då det tappar fokus

en: Drop-down Terminal
sv: Drop-down terminal

en: Toggle Drop-down Terminal
sv: Växla Drop-down terminal

note: Use old accelerator paths for backwards compatibility
en: _File
sv: _Arkiv

en: Open _Tab
sv: Ny _flik

en: Open a new terminal tab
sv: Öppna en ny terminalflik

en: Open T_erminal
sv: Öppna T_erminal

en: Open a new terminal window
sv: Öppna ett nytt terminalfönster

en: _Open File Manager Here
sv: _Öppna filhanterare här

en: Open the current directory
sv: Öppna den nuvarande katalogen

en: _Undo Close Tab
sv: _Ångra Stäng flik

en: _Detach Tab
sv: _Frigör flik

en: Close T_ab
sv: Stäng fl_ik

en: Close Other Ta_bs
sv: Stäng andra flik_ar

en: Close _Window
sv: Stäng f_önster

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copy as _HTML
sv: Kopiera som _HTML

en: Copy to clipboard as HTML
sv: Kopiera till urklipp som HTML

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: _Paste Alt
sv: _Klistra in Alt

en: Paste _Selection
sv: Klistra in _markering

en: Paste _Selection Alt
sv: Klistra in _markering Alt

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Copy _Input To All Tabs...
sv: Kopiera _Inmatning till alla flikar...

en: Pr_eferences...
sv: Inställninga_r...

en: Open the preferences dialog
sv: Öppna dialogrutan inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom in with larger font
sv: Zooma in med större teckensnitt

en: Zoom In Alt
sv: Zooma in Alt

en: Zoom _Out
sv: Z_ooma ut

en: Zoom out with smaller font
sv: Zooma ut med mindre teckensnitt

en: Zoom Out Alt
sv: Zooma ut Alt

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: Zoom to default size
sv: Zooma till standardstorlek

en: _Normal Size Alt
sv: _Normal storlek Alt

en: _Set Title...
sv: A_nge namn...

en: Set Title Co_lor...
sv: Ange tite_lfärg...

en: _Find...
sv: S_ök...

en: Search terminal contents
sv: Sök terminalinnehåll

en: Find Ne_xt
sv: Sök n_ästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök Föreg_ående

en: Sa_ve Contents...
sv: S_para Innehåll...

en: _Reset
sv: _Återställ

en: _Clear Scrollback and Reset
sv: _Rensa Rullningsfält och återställ

en: T_abs
sv: Flik_ar

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: Switch to previous tab
sv: Växla till föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Switch to next tab
sv: Växla till nästa flik

en: Last _Active Tab
sv: Senast _aktiv flik

en: Switch to last active tab
sv: Växla till senast aktiv flik

en: Move Tab _Left
sv: Flytta till flik åt _vänster

en: Move Tab _Right
sv: Flytta till flik åt _höger

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Display help contents
sv: Visa hjälpinnehåll

en: _About
sv: _Om

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: Show Menubar Temporarily
sv: Visa menyrad temporärt

en: Show _Menubar
sv: Visa _menyrad

en: Show/hide the menubar
sv: Visa/dölj menyraden

en: Show _Toolbar
sv: Visa verk_tygsrad

en: Show/hide the toolbar
sv: Visa/dölj verktygsraden

en: Show Window _Borders
sv: Visa fönster_kanter

en: Show/hide the window decorations
sv: Visa/dölj fönsterdekorationer

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärmsläge

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla fullskärmsläge

en: _Read-Only
sv: Sk_risvskyddad

en: Toggle read-only mode
sv: Växla skrivskyddat läge

en: Scroll on _Output
sv: Rulla vid _utmatning

en: Toggle scroll on output
sv: Växla rullning vid utmatning

note: used for changing the accelerator keys via the ShortcutsEditor, the logic is still handle by GtkActionEntries
en: Go to Tab 1
sv: Gå till flik 1

en: Go to Tab 2
sv: Gå till flik 2

en: Go to Tab 3
sv: Gå till flik 3

en: Go to Tab 4
sv: Gå till flik 4

en: Go to Tab 5
sv: Gå till flik 5

en: Go to Tab 6
sv: Gå till flik 6

en: Go to Tab 7
sv: Gå till flik 7

en: Go to Tab 8
sv: Gå till flik 8

en: Go to Tab 9
sv: Gå till flik 9

note: create encoding action
en: Set _Encoding
sv: Ställ in _kodning

en: Warning
sv: Varning

note: and process running
en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
sv: Det finns fortfarande processor som körs på några flikar.
    Att stänga detta fönster kommer att döda dem alla.

note: and no process running
en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
sv: Det här fönstret har %d flikar öppna. Att stänga fönstret
    kommer också att stänga alla dess flikar.

en: Close all tabs?
sv: Stäng alla flikar?

note: closing a tab, and process running
en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
sv: En process körs fortfarande
    Stänga denna flik kommer att döda den.

en: Close tab?
sv: Stäng flik?

note: closing a single tab window, and process running
en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
sv: Det finns fortfarande en process som körs.
    Att stänga detta fönster kommer att döda den.

en: Close window?
sv: Stäng fönster?

en: Failed to open directory
sv: Misslyckades med att öppna katalog

en: Copy _Input:
sv: Kopiera _Inmatning:

en: Enter the text to be copied to all tabs
sv: Ange texten som ska kopieras till alla flikar

en: Copy input
sv: kopiera inmatning

en: _Title:
sv: _Namn:

en: Enter the title for the current terminal tab
sv: Ange namn för den aktiva terminalfliken

en: Help
sv: Hjälp

en: Close
sv: Stäng

en: Choose title color
sv: Välj titelfärg

en: Failed to create the regular expression
sv: Det gick inte att skapa det reguljära uttrycket

en: Save contents...
sv: Spara innehåll...

en: _Save
sv: _Spara

en: Failed to save terminal contents
sv: Det gick inte att spara terminalinnehåll

en: Send Signal
sv: Skicka signal

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: View Options
sv: Visa alternativ

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: terminal;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;
sv: terminal;kommandorad;prompt;cli;cmd;xterm;bash;skal;dos;

en: Xfce Terminal Settings
sv: Xfce terminal inställningar

en: Configure Xfce Terminal
sv: Ställ in Xfce-Terminal

en: terminal;settings;preferences;configuration;configure;
sv: terminal;inställningar;preferenser;konfiguration;konfigurera;
