Xfce Panel Plugins - en to ast translation catalogue (30 entries)

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
ast: Asele un pocu

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
ast: Temporizador de reaniciu

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
ast: Activáu

note: Update tooltips
en: Paused
ast: Posáu

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
ast: Complementu del panel Xfce p'aselecer del trabayu col ordenador agora y dempués.

note: Create properties dialog
en: Time Out
ast: Tiempu colar

note: Create time settings section
en: Time settings
ast: Opciones de tiempu

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
ast: MInutos

en: Seconds
ast: Segundos

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
ast: Tiempu ente poses:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
ast: Duración de la posa:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
ast: Duración de posposición:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
ast: Comportamientu

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
ast: Permitir posponer

note: Create resume check button
en: Resume automatically
ast: Resumir automáticamente

note: Create appearance section
en: Appearance
ast: Aspeutu

note: Create display icon check button
en: Display icon
ast: Amosar iconu

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
ast: Amosar tiempu restante nel panel

note: Create display hours check button
en: Display hours
ast: Amosar hores

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
ast: Amosar segundos

note: Create postpone button
en: _Postpone
ast: _Postponer

note: Create resume button
en: _Resume
ast: _Resumir

en: The break is over.
ast: La posa finó.

en: %d hour | %d hours
ast[0]: %d hora
ast[1]: %d hores

en: %d minute | %d minutes
ast[0]: %d minutu
ast[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
ast[0]: %d segundu
ast[1]: %d segundos

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
ast: Tiempu faltante: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
ast: Tiempu faltante: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
ast: Tiempu faltante: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
ast: Remanar automáticamente tiempu colar y pauses
