Xfce Panel Plugins - en to el translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
el: Ανενεργό

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
el: Διάλειμμα

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
el: Επαναφορά χρονομέτρου

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
el: Ενεργοποίηση

note: Update tooltips
en: Paused
el: Παύση

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
el: Πρόσθετο του ταμπλό Xfce για διάλειμμα από την εργασία στον υπολογιστή κάθε λίγο και λιγάκι.

en: Time Out
el: Διακοπή

en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: Create time settings section
en: Time settings
el: Ρυθμίσεις ώρας

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
el: Λεπτά

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
el: Χρόνος μεταξύ των διαλειμμάτων:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
el: Διάρκεια διαλείμματος:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
el: Διάρκεια αναβολής:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
el: Να επιτρέπονται οι αναβολές

note: Create resume check button
en: Resume automatically
el: Αυτόματη επανάληψη

note: Create appearance section
en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
el: Σημείωση: Το εικονίδιο και ο χρόνος δεν μπορούν να είναι κρυμμένα ταυτόχρονα.

note: Create display icon check button
en: Display icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
el: Εμφάνιση χρόνου που απομένει στο ταμπλό

note: Create display hours check button
en: Display hours
el: Να εμφανίζονται οι ώρες

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
el: Να εμφανίζονται τα δευτερόλεπτα

en: Failed to lock screen
el: Απέτυχε το κλείδωμα της οθόνης

note: Create postpone button
en: _Postpone
el: Ανα_βολή

note: Create lock button
en: _Lock
el: Κλεί_δωμα

note: Create resume button
en: _Resume
el: Συνέ_χεια

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
el: Απέτυχε η εμφάνιση του κλειδώματος της οθόνης για τη διακοπή

en: The break is over.
el: Το διάλειμμα τελείωσε.

en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

en: %d second | %d seconds
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
el: Χρόνος που απομένει: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
el: Χρόνος που απομένει: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
el: Χρόνος που απομένει: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
el: Αυτόματα ελεγχόμενες χρονικές ανάπαυλες και διαλείμματα
