Xfce Panel Plugins - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
pt_BR: Inativo

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
pt_BR: Dê uma Pausa

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
pt_BR: Zerar cronômetro

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

note: Update tooltips
en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
pt_BR: Plugin do Painel do Xfce para fazer uma pausa do computador do trabalho de vez em quando.

en: Time Out
pt_BR: Tempo Esgotado

en: _Close
pt_BR: _Fechar

note: Create time settings section
en: Time settings
pt_BR: Configurações do tempo

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Seconds
pt_BR: Segundos

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
pt_BR: Tempo entre as pausas:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
pt_BR: Duração da pausa:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
pt_BR: Duração do adiamento:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
pt_BR: Comportamento

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
pt_BR: Permitir adiamento

note: Create resume check button
en: Resume automatically
pt_BR: Reiniciar automaticamente

note: Create appearance section
en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
pt_BR: Nota: Ícone e tempo não podem ser ocultos simultaneamente.

note: Create display icon check button
en: Display icon
pt_BR: Exibir ícone

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
pt_BR: Exibir o tempo restante no painel

note: Create display hours check button
en: Display hours
pt_BR: Exibir horas

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
pt_BR: Exibir segundos

en: Failed to lock screen
pt_BR: Falha ao bloquear a tela

note: Create postpone button
en: _Postpone
pt_BR: _Adiar

note: Create lock button
en: _Lock
pt_BR: _Bloquear

note: Create resume button
en: _Resume
pt_BR: _Reiniciar

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
pt_BR: Falha ao obter entrada para tempo limite do bloqueio de tela

en: The break is over.
pt_BR: A pausa acabou.

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas
pt_BR[2]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos
pt_BR[2]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos
pt_BR[2]: %d segundos

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
pt_BR: Tempo restante: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
pt_BR: Tempo restante: %s e %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
pt_BR: Tempo restante: %s, %s e %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
pt_BR: Controlar automaticamente as interrupções e pausas
