Xfce Panel Plugins - en to bg translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
bg: Неактивен

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
bg: Почивка

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
bg: Нулиране на брояча

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
bg: Включено

note: Update tooltips
en: Paused
bg: На пауза

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
bg: Добавка за панела на Xfce, напомняща за правене на почивки от компютъра от време на време.

en: Time Out
bg: Времето изтече

en: _Close
bg: Затваряне

note: Create time settings section
en: Time settings
bg: Настройки на времето

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
bg: Минути

en: Seconds
bg: Секунди

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
bg: Време между почивките:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
bg: Продължителност на почивката:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
bg: Време на отлагане:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
bg: Поведение

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
bg: Позволи отлагане

note: Create resume check button
en: Resume automatically
bg: Подновяване автоматично

note: Create appearance section
en: Appearance
bg: Външен вид

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
bg: Забележка: Иконата и времето не могат да бъдат скрити едновременно.

note: Create display icon check button
en: Display icon
bg: Покажи икона

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
bg: Показване на оставащото време в панела

note: Create display hours check button
en: Display hours
bg: Показване на часовете

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
bg: Показване на секундите

en: Failed to lock screen
bg: Неуспешно заключване на екрана

note: Create postpone button
en: _Postpone
bg: Отлагане

note: Create lock button
en: _Lock
bg: _Заключване

note: Create resume button
en: _Resume
bg: Подновяване

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
bg: Неуспешно извличане на вход за заключен Time Out екран.

en: The break is over.
bg: Почивката приключи.

en: %d hour | %d hours
bg[0]: %d час
bg[1]: %d часа

en: %d minute | %d minutes
bg[0]: %d минута
bg[1]: %d минути

en: %d second | %d seconds
bg[0]: %d секунда
bg[1]: %d секунди

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
bg: Оставащо време: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
bg: Оставащо време: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
bg: Оставащо време: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
bg: Автоматичен контрол на изключването и почивките
