Xfce Panel Plugins - en to cs translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
cs: Neaktivní

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
cs: Dát si přestávku

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
cs: Vynulovat časovač

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
cs: Povoleno

note: Update tooltips
en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
cs: Zásuvný modul panelu Xfce k upozornění na občasnou přestávku při práci s počítačem

en: Time Out
cs: Časový limit

en: _Close
cs: _Zavřít

note: Create time settings section
en: Time settings
cs: Nastavení času

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
cs: Minut

en: Seconds
cs: Sekund

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
cs: Čas mezi přestávkami:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
cs: Délka přestávky:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
cs: Délka odložení:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
cs: Chování

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
cs: Povolit odložení

note: Create resume check button
en: Resume automatically
cs: Pokračovat automaticky

note: Create appearance section
en: Appearance
cs: Vzhled

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
cs: Poznámka: Ikonu a čas nelze skrýt současně.

note: Create display icon check button
en: Display icon
cs: Zobrazit ikonu

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
cs: Zobrazit zbývající čas v panelu

note: Create display hours check button
en: Display hours
cs: Zobrazit hodiny

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
cs: Zobrazit sekundy

en: Failed to lock screen
cs: Nepodařilo se uzamknout obrazovku

note: Create postpone button
en: _Postpone
cs: _Odložit

note: Create lock button
en: _Lock
cs: _Uzamknout

note: Create resume button
en: _Resume
cs: _Pokračovat

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
cs: Nepodařilo se vybrat vstup pro uzamknutí obrazovky Časového limitu.

en: The break is over.
cs: Přestávka skončila.

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin
cs[3]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut
cs[3]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d sekunda
cs[1]: %d sekundy
cs[2]: %d sekund
cs[3]: %d sekund

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
cs: Zbývající čas: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
cs: Zbývající čas: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
cs: Zbývající čas: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
cs: Automaticky ovládané časové limity a přestávky
