Xfce Panel Plugins - en to eu translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
eu: Ez aktibo

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
eu: Atseden bat hartu

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
eu: Berrezarri kronometroa

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
eu: Gaituta

note: Update tooltips
en: Paused
eu: Gelditua

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
eu: Ordenagailu lanean orain eta betik geldiune bat behartzeko Xfce panelerako plugina

en: Time Out
eu: Orduz-kanpo

en: _Close
eu: _Itxi

note: Create time settings section
en: Time settings
eu: Ordu ezarpenak

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
eu: Minutu

en: Seconds
eu: Segundo

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
eu: Atseden arteko denbora:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
eu: Atseden iraupena:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
eu: Atzerapen denbora:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
eu: Portaera

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
eu: Gaitu atzeratzea

note: Create resume check button
en: Resume automatically
eu: Automatikoki berrabiarazi

note: Create appearance section
en: Appearance
eu: Itxura

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
eu: Oharra: Ikonoa eta denbora ezin dira aldi berean ezkutatu.

note: Create display icon check button
en: Display icon
eu: Bistarazi ikonoa

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
eu: Bistaratu gelditzen den denbora panelean

note: Create display hours check button
en: Display hours
eu: Bistaratu orduak

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
eu: Bistaratu segunduak

en: Failed to lock screen
eu: Pantaila blokeatzeak huts egin du

note: Create postpone button
en: _Postpone
eu: A_tzeratu

note: Create lock button
en: _Lock
eu: B_lokeatu

note: Create resume button
en: _Resume
eu: Be_rrabiarazi

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
eu: Blokeo pantailako atsedenerako sarrera hartzeak huts egin du

en: The break is over.
eu: Geldiune hau amaitu da:

en: %d hour | %d hours
eu[0]: ordu bat
eu[1]: %d ordu

en: %d minute | %d minutes
eu[0]: minutu bat
eu[1]: %d minutu

en: %d second | %d seconds
eu[0]: segundu bat
eu[1]: %d segundu

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
eu: Gelditzen den denbora: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
eu: Gelditzen den denbora: %s eta %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
eu: Gelditzen den denbora: %s, %s eta %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
eu: Automatikoki kontrolatutako atsedenak
