Xfce Panel Plugins - en to ms translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
ms: Tidak aktif

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
ms: Rehat sebentar

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
ms: Tetap semula pemasa

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
ms: Dibenarkan

note: Update tooltips
en: Paused
ms: Dijeda

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
ms: Pemalam Panel Xfce untuk rehat sebentar dari kerja-kerja komputer.

en: Time Out
ms: Masa Tamat

en: _Close
ms: _Tutup

note: Create time settings section
en: Time settings
ms: Tetapan masa

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
ms: Minit

en: Seconds
ms: Saat

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
ms: Masa antara rehat:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
ms: Panjang rehat:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
ms: Panjang tangguh:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
ms: Kelakuan

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
ms: Benarkan tangguh

note: Create resume check button
en: Resume automatically
ms: Sambung semula secara automatik

note: Create appearance section
en: Appearance
ms: Penampilan

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
ms: Perhatian: Ikon dan masa tidak boleh disembunyikan secara serentak.

note: Create display icon check button
en: Display icon
ms: Ikon paparan

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
ms: Papar masa berbaki dalam panel

note: Create display hours check button
en: Display hours
ms: Papar jam

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
ms: Papar saat

en: Failed to lock screen
ms: Gagal mengunci skrin

note: Create postpone button
en: _Postpone
ms: _Tangguh

note: Create lock button
en: _Lock
ms: _Kunci

note: Create resume button
en: _Resume
ms: _Sambung semula

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
ms: Gagal mendapatkan input untuk skrin kunci Tamat Masa

en: The break is over.
ms: Rehat telah tamat.

en: %d hour | %d hours
ms[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
ms[0]: %d minit

en: %d second | %d seconds
ms[0]: %d saat

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
ms: Masa berbaki: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
ms: Masa berbaki: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
ms: Masa berbaki: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
ms: Kawal masa tamat dan rehat secara automatik
