Xfce Panel Plugins - en to eo translation catalogue (32 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
eo: Malaktiva

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
eo: Havi paŭzon nun

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
eo: Rekomencigi horloĝon

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
eo: Aktiva

note: Update tooltips
en: Paused
eo: Haltita

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
eo: Panela kromprogramo por XFCE, havi paŭzojn laŭregule

en: _Close
eo: _Fermi

note: Create time settings section
en: Time settings
eo: Tempaj agordoj

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
eo: Minutoj

en: Seconds
eo: Sekundoj

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
eo: Daŭro inter paŭzoj:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
eo: Paŭza daŭro:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
eo: Prokrasta daŭro:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
eo: Agimaniero

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
eo: Permesi prokraston

note: Create resume check button
en: Resume automatically
eo: Rekomenci aŭtomate

note: Create appearance section
en: Appearance
eo: Aspekto

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
eo: Piktogramo kaj tempo ne povas esti kaŝa samtempe.

note: Create display icon check button
en: Display icon
eo: Montri piktogramon

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
eo: Montri restantan tempon en la panelo

note: Create display hours check button
en: Display hours
eo: Montri horojn

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
eo: Montri sekundojn

note: Create postpone button
en: _Postpone
eo: _Prokrasti

note: Create resume button
en: _Resume
eo: _Rekomenci

en: The break is over.
eo: La paŭzo finita.

en: %d hour | %d hours
eo[0]: %d horo
eo[1]: %d horoj

en: %d minute | %d minutes
eo[0]: %d minuto
eo[1]: %d minutoj

en: %d second | %d seconds
eo[0]: %d sekundo
eo[1]: %d sekundoj

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
eo: Tempo restanta: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
eo: Tempo restanta: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
eo: Tempo restanta: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
eo: Aŭtomate direktaj paŭzoj
