Xfce Panel Plugins - en to gl translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
gl: Inactivo

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
gl: Tome un descanso

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
gl: Restablecer o temporizador

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
gl: Activado

note: Update tooltips
en: Paused
gl: En pausa

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
gl: O engadido de panel do Xfce para tomar un descanso no traballo co computador de cando en vez.

en: Time Out
gl: Tempo de espera

en: _Close
gl: _Pechar

note: Create time settings section
en: Time settings
gl: Configuración de tempo

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
gl: Minutos

en: Seconds
gl: Segundos

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
gl: Tempo entre descansos:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
gl: Duración do descanso:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
gl: Duración da posposición:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
gl: Comportamento

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
gl: Permitir pospoñer

note: Create resume check button
en: Resume automatically
gl: Continuar automaticamente

note: Create appearance section
en: Appearance
gl: Aparencia

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
gl: Nota: a icona e o tempo non se poden agochar simultaneamente.

note: Create display icon check button
en: Display icon
gl: Amosar unha icona

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
gl: Amosar o tempo restante no panel

note: Create display hours check button
en: Display hours
gl: Amosar as horas

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
gl: Amosar os segundos

en: Failed to lock screen
gl: Produciuse un erro ao bloquear a pantalla

note: Create postpone button
en: _Postpone
gl: _Pospor

note: Create lock button
en: _Lock
gl: _Bloquear

note: Create resume button
en: _Resume
gl: _Continuar

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
gl: Produciuse un fallo ao obter a entrada para a pantalla de bloqueo de tempo de espera

en: The break is over.
gl: Rematou o descanso.

en: %d hour | %d hours
gl[0]: %d hora
gl[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
gl[0]: %d minuto
gl[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
gl[0]: %d segundo
gl[1]: %d segundos

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
gl: Tempo restante: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
gl: Tempo restante: %s e %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
gl: Tempo restante: %s %s e %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
gl: Tempos de espera e descansos controlados automaticamente
